MEM token’lara ne oluyor? Popülarite azalışı yaşanıyor

  Kripto para piyasalarına bir dönem damgasını vuran ve piyasanın en popüler varlık grubu haline gelen MEM tabanlı kripto para birimleri, son günlerde yatırımcılarının yüzünü güldürmüyor. Bu kripto paralar arasında Dogecoin (DOGE), Baby Doge (BABYDOGE) ve SafeMoon (SAFEMOON) gibi token’lar var.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında ciddi artışlara sahne oldu. Verimli geçen Ocak ayının sonlarında ve Şubat ayının başlarında, piyasaya damgasını vuran kripto para birimi ise Dogecoin (DOGE) oldu. DOGE, sosyal medyadan ve Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’tan aldığı açık destekle değerini binlerce kat artırdı. DOGE’un tamamen şaka amacıyla ortaya çıkmış olması, Elon Musk’ın bu köpek temalı kripto parayı sürekli gündemde tutması gibi etkenler, köpek temalı ve MEM tabanlı kripto paraları daha da popüler hale getirdi.

  Bazı MEM Tabanlı Token’lar Düşüşte

  DOGE sonrası başlayan MEM tabanlı kripto para akımına daha sonra birçok benzer kripto para birimi daha dahil oldu. Hatta Elon Musk’ın destekleri sonrası Musk’ın isminin Dogecoin ile özdeşleşmesi, piyasaya Dogelon’un sürülmesini bile sağladı. Son dönemlerde Dogelon yeniden artış sinyalleri gösteriyor ancak geride kalan birçok MEM tabanlı kripto para, yatırımcılarının yüzünü güldüremiyor. Bu kripto paralar arasında Dogecoin (DOGE), Baby Doge (BABYDOGE) ve SafeMoon (SAFEMOON) gibi kripto paralar var.

  Dogecoin’in Yaratıcısının Açıklamaları

  Bu grubun lideri olarak gösterilen Dogecoin korkunç bir aylık performans sergiledi. Nisan ayında 0,80 dolar bandında rekor kıran DOGE, son 30 günlük süreçte yaklaşık %20 oranında değer kaybetti ve 0,25 dolardan sonra 0,20 dolar bandının altına sarktı. Yaşanan kötü performans sonrası Dogecoin’in yaratıcısı olan Jackson Palmer, bu tür kripto paraların “finansal olarak çaresiz ve saf” yatırımcıları avladığını dile getirdi. Palmer’in konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  “Yıllar boyu çalıştıktan sonra kripto para biriminin, öncelikle vergiden kaçınma, azaltılmış düzenleyici gözetim ve yapay olarak zorlanan kıtlığın bir kombinasyonu yoluyla yandaşlarının zenginliğini artırmak için inşa edilmiş, doğası gereği sağcı, hiper-kapitalist bir teknoloji olduğuna inanıyorum.”

  DOGE’un kötü performansının yanı sıra BABYDOGE son 30 günde %42’den fazla değer kaybı yaşadı. Öte yandan SAFEMOON da son 30 günde %40 oranında değer kaybı yaşadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle