Borsalardan çıkan BTC’ler ne anlatmaya çalışıyor?

  Bitcoin (BTC) Nisan ayındaki 64 bin dolarlık rekor fiyatı baz alındığında, %50’den fazla değer kaybı yaşadı. Bu düşüş sonrası kripto para piyasasında genel bir çöküş gerçekleşti. Bu durum, piyasanın dibe yaklaştığı yorumlarını gündeme getirirken, borsalardan çıkan kripto para miktarlarında ciddi artışlar yaşandığı ortaya çıktı.

  Bitcoin (BTC) 14 Nisan tarihinde 64 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Ardından 19 Mayıs tarihinde BTC 30 bin dolara kadar düştü. Haziran ayı BTC için toparlanmalar ile başlamıştı ancak gelen yeni düşüşler, fiyatın 40 bin dolar altına çakılıp kalmasına neden oldu. Yaşanan gerilemeler, piyasanın artık dibe yaklaştığı yorumlarını gündeme getirmeye başladı. Ortaya çıkan verilerde borsalardan çıkan kripto para miktarlarında ciddi artışlar yaşandığı ortaya çıktı.

  Coinbase ve Kraken gibi önde gelen kripto para borsalarının sermaye akışlarını takip eden Glassnode, 7 Haziran tarihinde borsalarda 22 bin 500 adet BTC çıkışı tespit etti. Piyasada kripto para çıkışlarının sürüp sürmeyeceği bilinmiyor. Ancak son paylaşılan verilere bakıldığında bazı yatırımcıların kripto paraların fiyatlarından memnun olduğu anlaşılıyor.

  “Para Çıkışları En İyi Şekilde HODL Olarak Görülebilir”

  Kripto para piyasasında genellikle yatırımcılar söz konusu varlıktan fiyat artışı beklediğinde varlıklarını soğuk cüzdanlara aktarır ya da bunları saklar. Glassnode verileri de bazı yatırımcıların Bitcoin pozisyonlarını tasfiye etmek istemediğini gösteriyor.

  Glossnode verilerinin ardından uluslararası ödeme platformu Mercuryo’nun CEO’su Petr Kozyakov bir açıklamada bulundu. CoinDesk’e konuşan Kozyakov, söz konusu para çıkışlarını değerlendirdi. CEO konuya ilişkin olarak “Para çıkışları en iyi şekilde HODL olarak görülebilir.” dedi. Yatırımcılar, fiyat artışı beklentisine girdiğinde genelde varlıklarını borsalardan cüzdanlara taşır.

  Kozyatov Yükseliş Beklentisine İşaret Etti

  6-8 Haziran tarihlerinde borsalarda tutulan BTC sayısı da 2,56 milyondan 2,54 milyona geriledi. Bu durum, BTC’den artış beklentisi oluştuğuna işaret ediyor. Petr Kozyakov da bu çıkışları değerlendirdi ve benzer şekilde yorumladı. Kozyakov’un konuya ilişkin ifadeleri şöyle:

  “Yatırımcılar mevcut düşüşten sonra, tüm zamanların rekoruna ve hatta daha yukarı çıkacağı beklentisi ile varlıklarını donanım cüzdanlarında tutuyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle