Storj Coin Nedir? STORJ Hangi Borsada Var?

  Merkeziyetsiz teknolojilerin her alanda kullanılmaya başlaması ile bulut depolama hizmetlerinden de yenilik sunulmaya başladı. STORJ ise bu alanda getirdiği yenilikler sayesinde kripto para piyasalarında da öne çıkmayı başarıyor. Storj yatırımı düşünenlerin proje hakkında genel fikir sahibi olması için tüm detayları bir araya getirdik. Storj (STORJ) hakkında merak ettiklerinize yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

  Storj (STORJ) Coin Nedir?

  Storj, açık kaynaklı bir bulut depolama platformudur. Kendi tanımlamasına göre maliyetin çok altında hızlı ve güvenli bulut depolama hizmetidir. Temel olarak, kullanıcı verilerini barındırmak için merkeziyetsiz bir node (düğüm) ağı kullanan, gelişmiş şifreleme yöntemlerini de barındırarak verileri güvence altında alan bir bulut depolama platformudur. STORJ Coin ise Ethereum blok zinciri üzerinde dolaşıma sokulan, projenin yerel belirtecidir.  

  Storj (STORJ) Projesi ve Whitepaper

  Storj kendi teknik makalesine göre iyi bir performans ve sıfır güven güvenliği ile oldukça esnek bir bulut nesnesi depolaması elde edilmesini sağlamaktadır. Maliyetin çok altında, hızlı ve güvenli bir bulut depolama gerçekleştirilmesini sağlamayı hedeflemektedir. Storj ilk olarak 2014 Aralık ayında yayımlanan teknik makalesi ile tüm dünyaya duyurulmuştur. Eşler arası şifrelenmiş bir bulut depolama platformu olması planlanmaktadır. Takip eden iki yıl sonra güncellenen teknik makalesinde ise merkeziyetsiz ağ, bulut depolama alanına ihtiyaç duyan kullanıcılar için, ellerindeki boş sabit disk alanını satmak isteyenleri birleştiren bir sistem tasarlandı. 2018 yılının sonlarında program başlatıldı. 

  Boş disk alanı ve yüksek hızda interneti olan herkesin ağa katılması mümkün hale getirilmiştir. Kullanıcılar ağ üzerinde node adı verilen birim haline gelmektedir. Bu sayede boş veri alanı sağlayıcıları ayrıca STORJ token ile ödüllendirilmektedir. Projenin whitepaper’ı ile daha kapsamlı bilgi edinebilir ve detaylara bu bağlantı adresini kullanarak hızlı erişim sağlayabilirsiniz: https://www.storj.io/about 

  Storj (STORJ) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Mayıs 2014 yılında Shawn Wilkinson tarafından kurulan Storj, merkeziyetsiz bulut depolama ağı yaratmak için ekibinde birçok kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Kurucu ortaklardan biri olan John Quinn ile projenin teknik makalesini 2014 yılının sonlarında yayımlanmasının ardından ciddi bir beklenti yaratmıştır. Wilkinson ve Quinn, projenin yönetiminde önemli görevlerde yer almışlardır. Şirketin ilk döneminde CEO’luk görevini Wilkinson üstlenmiştir. Daha sonra ise deneyimli başka bir isim olan Ben Golub bu göreve getirilmiştir. 20’den fazla ülkede 70’den fazla uzaktan ekip üyesi ile topluluk odağında hizmetleri de devam etmektedir. 

  STORJ Kullanım Alanları Neler?

  STORJ, Storj ekosisteminde bir değer değişimi olarak kullanılan ERC – 20 yardımcı program simgesi olarak tasarlanmıştır. Bu özelliği sayesinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. En az maliyetle ve herhangi bir para birimi dönüştürme ücreti olmadan dünya genelinde ödeme gönderip alınmasını sağlamaktadır. Bu amaçla kullanılan STORJ, müşterileri için basit bir ödeme çözümü sunmak için kullanılır. Öte yandan platform üzerinde diğer işlemleri gerçekleştirmek ve piyasalarda ise yatırım amaçlı olarak STORJ kullanılabilmektedir. 

  Storj Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Storj, köklü bir proje olması ve merkeziyetsiz bulut depolaması olması hasebiyle benzersiz bir yapı sunmaktadır. Projenin vizyonu ve halihazırda kullanımda olan özellikleri, Storj’un rakiplerinden ayrılmasını sağlayan benzersiz özellikleri olmasının dışında projenin güçlü yanlarını da oluşturmaktadır. 

  Storj projesinin öne çıkmasını sağlayan başlıca temel teknik özellikler ve benzersiz yanları ise kısaca şöyle sıralanabilir:

  • Storj DCS’de hiçbir dosya tek bir yerde bulunmaz. Bunun yerine dosyalar şifrelenerek, 80’den fazla küçük parçaya bölünmektedir. Bu sayede bireysel düğümlerden oluşan bir küresel ağda dağıtılmaktadır. 
  • Veri depolamak için 6+ petabayt kullanılabilir kapasiteye sahiptir. 
  • Birkaç terabayt boş alan sahip herkes Tardigrade uygulaması ile platform üzerinde düğüm haline gelebilmektedir. 

  Güncel STORJ Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 STORJ fiyatı %storj+try% TL. Döviz cinsinden ise %storj+try% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Storj Coin 24 saatte %storj+try%

  Storj (STORJ) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Storj (STORJ) avantajları:

  • Storj DCS, 30 milyardan fazla parçaya bölünmüş 300 milyondan fazla nesne depolamaktadır. 
  • 10 binden fazla aktif düğüm bulunur ve veriler tüm dünyada dağıtılarak depolanır. 
  • Merkeziyetsiz bir bulut depolama alanı sunmaktadır. 
  • Geleneksel bulut depolama çözümlerinin aksine binlerce bağımsız bilgisayarda çalışan bir ağ üzerinde çalışmaktadır. 
  • İnterneti olan ve boş terabayt alana sahip olan herkes katılabilir. 

  Storj (STORJ) dezavantajları:

  • STORJ fiyatı riskli hareketleri nedeniyle kayıp riskine sahiptir. 
  • Belirsizliklerden olumsuz yönde etkilenir. 

  STORJ Coin Hangi Borsalarda Var?

  STORJ, hem işlem hacmi hem de piyasa değeri ile en büyük kripto para borsalarında listelenmektedir. STORJ listeleyen başlıca platformlar şunlardır:

  • Binance 
  • OKX
  • FTX
  • Gate.io 
  • Coinbase Exchange 

  STORJ Coin Piyasa Bilgileri

  Storj, 2014’te düzenlediği halka açık kitle satışında yaklaşık 460 bin dolar değere denk gelen 910 Bitcoin toplamıştır. Takip eden 3 yıl sonra ise tohum yatırım turunda 3 milyon dolar toplamıştır. Hemen akabinde ise aynı yıl içinde 30 milyon dolar bir token satışı düzenlemiştir. Başlangıç aşamasında 500 milyon Storj token oluşturulmuş ve Ethereum blok zinciri üzerinde dolaşıma sokulmuştur. Storj Labs tarafından yapılan token satışı ile arzın 75 milyon adedi yakılmıştır. 2017 yılında gerçekleşen token satışından önce Storj, rezervine 245 milyon token kilitlemiştir.  

  STORJ Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Storj (STORJ), listelendiği birçok farklı platform üzerinden satın alınabilir. STORJ satın almak için şu adımlar izlenebilir:

  • 1. Adım: STORJ listeleyen büyük borsalardan (Binance, FTX, Coinbase vb.) birine girilir. 
  • 2. Adım: Yeni hesap açılır veya varsa mevcut hesaba giriş yapılır. 
  • 3. Adım: Hesaba yeterli gerçek banka veya diğer hesaplardan para aktarılır. 
  • 4. Adım: Satın alma işlemleri için USDT, BUSD, BTC, USD gibi çiftler kullanılabilir. 
  • 5. Adım: Alım sonrasında güvenilir cüzdanlarda veya hesaplarda saklanır. 

  Özet Olarak

  Geleneksel bulut depolama sistemlerinden çok daha güvenli, hızlı ve merkeziyetsiz bir yapıda olan Storj, geleceğin bulut depolama sistemini inşa etmektedir. Bu yönüyle proje beklentileri karşılamaktadır. Yıllardır devam eden faaliyetleri ise projeye güven vermektedir. Piyasa hareketi ise şu anda belirsizliğin yüksek olduğu kripto piyasalarında risk teşkil etmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle