Kripto Para

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda BTC damgası!

  2020 Tokyo Olimpiyatları muhteşem bir görsel şölen ile açıldı. Geçtiğimiz ay, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador, Tokyo Olimpiyatları’nda BTC’yi temsil eden ülke olarak dikkat çekti…

  Bilindiği üzere Kuzey Amerika ülkesi olan El Salvador, haziran ayında Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmiş ve büyük ses getirmişti. Kripto para basınında günlerce konuşulan bu hamle, kripto para biriminin tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti. BTC yasası ile sık sık manşetlerde yer alan El Salvador, son hamlesiyle de dikkatleri üzerine çekti.

  En büyük kripto para birimi Bitcoin’i desteklemeye devam eden El Salvador, katıldığı 2020 Tokyo Olimpiyatları’na BTC damgasını bastı. Geçtiğimiz yıl koronavirüs salgını yüzünden ertelenen Tokyo Olimpiyatları, 1 yıl ertelemeli olarak bu sene resmen başladı. Güney Koreli bir yayıncı Tokyo Olimpiyatlarında El Salvador’u temsil eden bir sembol kullanırken Bitcoin’i seçmesiyle dikkat çekti. 

  El Salvador ve Bitcoin Olimpiyatlarda

  Güney Koreli bir yayıncı, Tokyo Olimpiyatlarında her ülkeyi temsil eden bir sembol kullandı. Seramoni sırasında El Salvador’u temsil eden sembol için Bitcoin’i seçen yayıncının bu hamlesi, sosyal medyada da geniş yankı buldu. Bitcoin resminin tercih edilmesi, El Salvador’un dünya çapında Bitcoin sayesinde tanınmasının bir kanıtı olarak gösterildi. 

  El Salvador, bu yıl haziran ayında Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul ettiğini duyurmuş ve kripto para basınında günlerce manşetlerden düşmemişti. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 70’i banka hesabı kullanmasa da BTC sayesinde banka hesabı olmayanların da kullanım yapabileceği açıklandı. 

  Halk BTC Protestolarına Başladı

  El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ulusal Bitcoin cüzdan programını başlattıktan sonra BTC kullanımını teşvik etmek için harekete geçti. Bu kapsamda yetişkin her El Salvador vatandaşına 30 dolar değerinde BTC gönderileceğini duyurdu. Buna rağmen yasa tasarısı çok sayıda tepkiyle karşı karşıya kaldı. Ülke nüfusunun önemli bir kısmı, Bitcoin’in yüksek volatilitesi sebebiyle bu yasayı istemediğini belirtmek için protestolara başladı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle