Yatırımcılar BTC satıp altın almaya mı başladı?

  Kripto para piyasaları 19 Mayıs tarihinde adeta bir kıyıma uğradı. Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere, neredeyse tüm kripto paralar ciddi değer kayıpları yaşadı. Kripto para piyasalarındaki karışık sinyallerin benzerleri, geleneksel ekonomi piyasalarında da görülüyor. Dolar ve hisse senetlerinde düşüşler görülürken, altın fiyatlarında artışlar göze çarpıyor.

  Bitcoin (BTC) 2017 yılında 20 bin dolar fiyat rekorunu kırdıktan sonra, sık sık altın ile kıyaslanmaya başlamıştı. Birçok kişi o dönemlerden bu yana Bitcoin’in, altını tahtından edeceği söylemlerini dile getirdi ve bu söylemler zaman zaman gündeme gelmeye de devam ediyor. Ancak Bitcoin ve altın, iki ayrı piyasada işlem görüyor. Onları, birer finans varlıkları olması ortak paydada buluşturuyor.

  Geleneksel Piyasalarda Da Karışık Sinyaller Görülüyor

  Kripto para piyasalarında son günlerde sert düşüşler yaşandı. Bu sert düşüşler 19 Mayıs tarihinde yerini adeta kıyıma bıraktı. Yaşanan kıyımda Bitcoin çok ciddi değerler kaybederken, yanında da birçok altcoini çekti. Ancak aynı gün içinde yükseliş hareketlilikleri de görüldü. Kripto para sinyallerinde karışık sinyaller görülürken, benzer şekilde geleneksel ekonomi piyasalarında da karışık sinyaller yatırımcıları şaşırttı. Dolarda ve hisse senetleri fiyatlarında gözle görülür düşüşler yaşanırken, altının ise yükselişe geçmiş olması dikkatleri çekiyor.

  Analistler, sarı madenin yeniden iyi sayılabilecek seviyelere ulaştığını ifade ediyor. ABD dolarındaki zayıflama trendi, son olarak Ocak ve Şubat ayılarında spot altın fiyatının yükselmesini sağlamıştı. Yeniden benzer tabloların görülmeye başlaması ile birlikte bazı isimler yatırımcıların Bitcoin’den (BTC) vazgeçip, altın almaya başladığını iddia ediyor.

  FOMC Tutanakları Neye İşaret Etti?

  Altın fiyatlarında güçlenme yaşanmasına rağmen, Çarşamba günü yayınlanan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanakları, Hazine oranlarının büyük olasılıkla daha yüksek olacağı bir bölgeye işaret ettiği için girişlerde azalma oldu. Altın üzerindeki aşağı yönlü hafif baskı, mevcut ekonomik toparlanma hızının bozulmaması durumunda, “bilançonun daralmasının tartışılmasının uygun olacağı” önerisinden kaynaklandı. Açıklamalara göre bilançodaki geri çekilme, olasılık dahilinde bir artıştan önce altına zarar verecek.

  BTC Satanlar Altın Mı Alıyor?

  Piyasada gündeme “Bitcoin satanlar altın alıyor” iddiaları gelmeye başladı. İki varlık arasındaki korelasyon, bu söylemleri bir noktaya kadar destekler nitelikte görülüyor. Bu durumda “Bitcoin’in altının yerini alacağı” iddialarının da en azından şimdilik rafa kaldırılmasına sebep olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle