Bankacılık devinden yeni BTC tahmini! Arz şokuyla fiyat uçacak!

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı 30 bin dolar seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Piyasada belirsizlik ortamı yaşandığı bu dönemde dünyanın önde gelen bankalarından İngiltere merkezli Standard Chartered ekibinden dikkat çeken yorumlar geldi.

  Yönetimi altında 820 milyar dolar bulunan bankanın analistleri, Bitcoin fiyatında yeni tahminlerde bulundu. Uzmanlara göre BTC fiyatı bu sene 50 bin dolara, 2024 yılının sonunda ise 120 bin dolara çıkabilir. Banka, geçtiğimiz aylarda BTC için 2024 yıl sonu tahminin 100 bin dolar olarak açıklamıştı.

  BTC Madencileri Arz Şokunu Tetikleyecek

  BTC fiyat tahminlerini revize eden Standard Chartered baş döviz analisti Geoff Kendrick bir önceki tahmine göre yüzde 20 daha fazla yüksek hedef verdi. Kendrick, BTC madencilerinin kârlılığını artması halinde gelen nakit akışını korumak için daha az BTC satmaya meyilli olacaklarını düşünüyor.

  BTC madencileri, fiyatta yükseliş beklentisi ile daha az satış yaptığında Bitcoin’in net arzında ciddi bir azalma meydana gelebilir. İngiltere’nin önde gelen bankası Standard Chartered analistleri bu senaryonun yaşanması halinde BTC fiyatının hızlı bir şekilde yükselişe geçeceğini düşünüyor. Yapılan tahminlere göre madenciler her gün çıkarılan 900 yeni blok BTC maliyetini karşılamak için daha az satış yapacak.

  Piyasaya Giren BTC Miktarı Azalınca Fiyat Artacak

  Standard Chartered analisti Geoff Kendrick, madencilerin son dönemde ürettikleri tüm Bitcoin’leri sattığını düşünüyor. Analist, BTC fiyatı 50 bin dolar olduğunda madencilerin muhtemelen ellerindeki varlığın sadece yüzde 20-30 arasını satmasını bekliyor. Finansal piyasalarda “arz şoku” olarak bilinen bu durumda piyasaya sürülecek günlük BTC miktarının 900’den 180 ila 270’e kadar düşeceği tahmin ediliyor.

  Uzmanlar böyle bir senaryoda BTC fiyatının hızlı bir şekilde artış göstereceğini ve 2024 yılının sonunda 120 bin dolar seviyesine kadar çıkacağını düşünüyor. Bu tahmin BTC fiyatının mevcut seviyeden 4 kat değerlenmesi anlamına geliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle