Stacks Coin Nedir? STX Coin Nasıl ve Nereden Alınır?

  Bu yazımızda BTC’yi belirli merkeziyetsiz finansal işlemler sonunda elde edebilmek isteyenlerin çözüm yolu olan STX Coin hakkında bilgileri sunacağız. STX Coin nedir, nasıl ve nereden alınır, avantajları, dezavantajları neler, proje amacı, gelecek fiyat tahmini nedir sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

  Stacks (STX) Coin Nedir?

  Stacks (STX) Coin, Bitcoin’i programlanabilir hale getiren Stacks ağının kripto para birimidir. “Bitcoin üzerine kurulmuş daha iyi bir internet.“ sloganı ile inşa edilen Stacks’te akıllı sözleşmeleri devreye alan kripto para STX Coin olarak bilinir. Stacks’te Bitcoin sermayesi ile entegre yeni dijital varlıkları oluşturmak için STX Coin ödemeleri kullanılır. STX Coin stake edilebilen ve pasif gelir olarak BTC sunan kripto para birimidir.

  STX Whitepaper

  Stacks (STX) Coin projesinin amacı yatırımcılar için Bitcoin üzerine finansal sistem kurma avantajını sunmaktır. Bu yüzden proje, clarity akıllı sözleşmeleri adı verilen kontraklar ile Bitcoin kazanılabilecek işlemler yapmaya olanak sunar. Projenin diğer hedefi merkeziyetsiz finansal işlemlerin bir kısmına da BTC’yi dahil edebilmek için STX’i bir belirteç olarak kullanmaktır. Bitcoin’in 760 milyar dolarlık sermayesini akıllı sözleşmelerle programlanabilir hale getirme hedefi olan proje, Bitcoin üzerine aracısız finansal işlemleri yaratmıştır. Proje hakkında diğer bilgileri, şu adresindeki Whitepaper dökümanından okuyabilirsiniz.

  Stacks Coin Yorum

  STX Coin hakkında yorum yapan yatırımcılar, STX projesi kapsamında farklı uygulamalar ve BTC’ye bağlı değerli dijital varlıklar inşa edebildiklerini belirtiler. Yatırımcılar bu işlem için dünyanın her yerinden farklı geliştiricilerin yer aldığı Discord’a katılım sağlayıp, geniş imkanlardan STX Coin sahipliği ile yararlandıklarını açıkladılar.

  STX Coin Geleceği

  STX Coin geleceğine yönelik tahminlerini sunan analistler, STX Coin için yakın gelecekte fiyat artışının söz konusu olabileceğini belirttiler. Analistler, STX Coin’in 2021 yılı Ağustos ayı sonunda 1.50 dolar ile 1.65 dolar bandı arasında fiyatlanabileceğini işaret ettiler. Analistlere göre 2021 yıl sonunda STX Coin için 2 dolarlık fiyat tabloya gelebilir. 2021 için değer kazanımına ilişkin gelecek tahminleri verildi.

  Stacks (STX) Coin Fiyatı

  Son edinilen bilgilere göre 1 STX fiyatı %blockstack+try% TL. Döviz cinsinden ise %blockstack+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Stacks fiyatı 24 saatte %blockstack+yuzde%.

  STX Coin fiyatı, yatırımcılarının alım-satım talep miktarlarına, piyasanın volatilitesine göre anlık değişime uğrayabilir. Diğer yandan STX Coin ve kripto para piyasası hakkında çıkan olumlu veya olumsuz haberlerde fiyata yön verebilir. Beklenmedik zararlara karşı tedbir almak için anlık değişimleri kontrol etmeden ve güncel fiyatı öğrenmeden alım satım kararları verilmemelidir. 

  Stacks Coin Nereden Alınır?

  STX Coin alınan yerler, Binance, KuCoin, Gate.io gibi kripto para borsası platformlarıdır. Web’den rahatlıkla erişim sağlanan bu borsalarda hesap sahibi olan kişiler, STX Coin ile kripto para ticareti gerçekleştirebilirler. Borsaların cüzdanlarında STX Coin’i çevrimiçi modda saklayabilirler. 

  STX Coin Nasıl Alınır?

  STX Coin almak için atılacak adımlar şöyledir:

  • 1. Adım: STX Coin’in işlemde olduğu Binance, KuCoin veya Gate.io borsalarından seçilene erişim sağlanır.
  • 2. Adım: Borsanın hesap açılış menüsüne erişilip, görüntülenen KYC işlem aşamaları eksiksiz tamamlanarak hesap oluşturulur.
  • 3. Adım: Açılan hesaba borsanın para yatırma menüsüne giriş ardından para yatırma yöntemi seçilerek transfer yapılır.
  • 4. Adım: Bakiyenin oluşumu ardından STX Coin paritesinin olduğu işlem sayfasına, borsanın “kripto al“ sekmesine tıklanarak ulaşılır.
  • 5. Adım: Satın alma işlemi sayfasında görülen güncel fiyattan yada uygun bir fiyat girişinden STX Coin alım emri verilir.
  • 6. Adım: Alınan STX Coin’ler hesaba bağlı sanal cüzdanda veya çevrimdışı saklama ile daha güvenli koşulları olan donanım cüzdanda saklanabilir.

  Adımların doğru izlenmesi ardından satın alma başarıyla tamamlanır.

  Avantajları Neler?

  STX Coin avantajları:

  • Pasif BTC Gelir Kazancı: STX Coin sahipleri akıllı sözleşmeler üzerinde belirli vadede STX Coin kilitleyerek, vade sonunda pasif geliri BTC cinsinden elde etme şansına sahiplerdir.
  • Hız: STX Coin sahipleri kripto cüzdanlar arası sınır ötesine transferde ve takas işlemlerinde en düşük bekleme süresi ardından işlem onayını alırlar.
  • BTC’ye Entegre Varlık Üretimi: STX Coin sahipleri Stacks ağdan ve Discord’dan BTC’ye entegre dijital ve değerli finansal varlıkları inşa edebilirler.

  Dezavantajları Ne?

  STX Coin dezavantajı:

  • Bilgiye Sahip Olma Gereksinimi: Stacks projesinde yatırımcılar akıllı sözleşme oluşturma adımlarını, hata ayıklama gezginlerini, tarayıcıda akıllı sözleşme test etmeyi, eğer madencilik yapılacaksa transfer kanıtıyla madencilik yapmayı öğrenmek zorundadırlar. Tüm bunlar eğitim alınan uygulamalar içinden zaman ayrılarak kavranabilir.
  • Saldırı Riski: STX Coin sanal cüzdanda saklanırken, ağda zor olsa da bir saldırı oluşması halinde STX Coin bakiyesi risk altına girebilir. Donanım cüzdanlarda STX Coin saklamak ise bu riski önler.

  Sonuç

  STX Coin, Stacks ağında Bitcoin’e entegre varlıkları üretmek ve BTC’yi pasif gelir olarak elde edebilmek için kullanılan kripto paradır. Analistlerin 2021’de değerlenmesini bekledikleri coinler arasında yer alan STX Coin, kendi başına merkezsiz bir ağ da hizmet veriyor. Binance ve Gate gibi popüler kripto para borsalarında da yer alan STX Coin oldukça geniş bir yatırımcı kitlesine sahip.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle