Kripto Para

Rusya artık kripto para ile ticari işlemlere başladı!

  Ukrayna’yı işgal girişimine başladıktan sonra ekonomik yaptırımlara maruz kalan Rusya, çareyi kripto paralarda buldu. Gelen yaptırımlar sonrası ödemeler konusunda zorluklar yaşayan Rus şirketlerinin, bir süredir bu ödemeleri kripto paralarla yaptığı ortaya çıktı. Rusya Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili, birçok şirketin sınır ötesi ödemelerde kripto paraları kullandığını belirtti.

  Rusya, Şubat ayında Ukrayna savaşını başlattı ve savaşın başlamasıyla birlikte ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri başta olmak üzere, Rusya’ya yönelik yaptırım uygulamaları devreye alındı. Gelen ekonomik yaptırımlar sonrasında zor durumda kalan Rusya, kripto paraların kullanımı için çalışmaları hızlandırdı. Yaptırımlar nedeniyle uzun süredir zor durumda olan birçok Rus şirketinin, bir süredir sınır ötesi ödemelerde kripto paraları kullandığı ortaya çıktı. Rusya Maliye Bakanı yetkilisi Ivan Chebeskov, yaptığı açıklamada bu kullanımları doğruladı.

  Rus Şirketleri Kripto ile Ticarete Başladı

  Rus medyasına açıklamalarda bulunan Rusya Maliye Bakanlığı Finansal Politikalar Yöneticisi Ivan Chebeskov, birçok Rus şirketinin sınır ötesi ödemelerde kripto paraları kullandığını açıkladı. Chebeskov’un açıklamalarında “kripto para” yerine “dijital varlık” tanımını kullanması dikkat çekerken, yetkili isim kullanılan kripto paralar ya da ticari işlemlerin yapıldığı ülkeler konusunda detay vermedi. Ancak Chebeskov genellikle Rus ihraç malları ve sanayi için ithal edilen bileşenlerde bu tür ödemelerin kullanıldığını ifade etti.

  Yaptırımlar Rusya’yı Kriptolara Yönlendirdi

  Bilindiği üzere Rusya, kripto paralar konusunda net olarak tavrını değiştiren ülkeler arasında yer alıyor. Başlarda Rusya kripto para alanına mesafeli bir konumdaydı ve 2021 rallisinde de Rusya bu tutumunu bozmadı. Kripto paralara karşıt bir tutum sergileyen Rusya, Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte gelen ekonomik yaptırımlar sonrasında kripto para alanına yöneldi. Hatta bu süreçte kripto paralar konusunda bir türlü ortak noktaya varamayan Rusya Merkez Bankası ve Rusya Maliye Bakanlığı dahi bir ortak noktada buluştu.

  Rusya’ya Yönelik Yaptırımlarda Sıra Kripto Paralarda

  Rusya, Şubat ayında başlayan Ukrayna savaşıyla birlikte ABD ve AB ülkelerinden sert yaptırım paketleriyle karşılaştı. Bilindiği üzere Avrupa’da yaşayan birçok Rus oligarkın mallarının çok büyük bir kısmına da el konulmuştu. Öte yandan AB, geçtiğimiz hafta Rusya’ya karşı 8. yaptırım paketini de duyurmuştu. Bu pakette, Rusya bağlantılı tüm kripto para cüzdanlarının AB bölgesinde kullanılması yasaklanmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle