Kripto Para

1 milyar kişinin bilgisi sızdırıldı – Binance CEO’su

  İşlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao, sosyal medyadan yaptığı açıklamada ismini vermediği bir ülkede 1 milyar kişinin adres bilgilerinin ve bazı diğer kayıtlarının sızdırıldığını, dark web’de satışa çıkarıldığını duyurdu. Zhao, tüm platformların güvenlik doğrulamalarını geliştirmesi gerektiğini de dile getirdi.

  Kripto para piyasaları son haftalarda ciddi sallantılı bir dönemde geçiyor. Piyasalarda görülen değer kayıpları birçok farklı alana sirayet etmeye devam ediyor ve yaşanan depremde kripto para odaklı şirketler de darbeler alıyor. İflas başvuruları, işten çıkarmalar, hisse senetlerinde düşüşler, değer kayıpları, bilançoda zarar bildirimleri gibi negatif belirtiler ortaya çıkmaya devam ederken, Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan endişe uyandıran bir açıklama geldi. Zhao, ismini vermediği bir ülkede 1 milyar kişinin adres ve çeşitli bilgilerinin sızdırıldığını ve satışa çıkarıldığını dile getirdi.

  Binance CEO’su Platformları Uyardı

  Kripto odaklı şirketler çok ciddi sallantılar yaşarken, Binance borsası ise bu deprem döneminde sorunsuz şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Binance’ın uzun yıllardır takdir edilecek şekilde çalışmasında çok büyü payı olan CEO Zhao, yine takdir edilesi bir hamlede bulundu. Twitter üzerinden uyarıda bulunan Zhao, Asya’da olduğunu belirttiği ancak ismini vermediği ülkede 1 milyar kişinin bilgilerinin sızdırıldığını açıkladı. Devlet dairelerindeki bir güvenlik zafiyetinden yararlanıldığını söyleyen Zhao, bu bilgilerin dark web’de satışa çıkarıldığını söyledi.

  Zhao’nun Açıklamaları

  Changpeng Zhao, Twitter üzerinden uyarılarda bulunarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

  “Sanal tehdit konusunda çalışan ekibimiz bir Asya ülkesindeki 1 milyar kişinin; içerisinde adres, isim, kimlik bilgileri, polis ve hastane kayıtları gibi bilgilerin de olduğu detayların dark web’de satışa çıkarıldığını tespit etti. Muhtemelen bir devlet dairesindeki açıktan dolayı bu bilgiler sızdırıldı.

  Bu durum hacker’ların saptanması, yine hacker sızıntılarının önlenmesi konusunda alınacak tedbirler, mobil telefonlar numaraları ve hesap ele geçirmeleri konusunda etkileri olacaktır. Tüm platformların güvenlik önlemlerini iyileştirmeleri gerekiyor. Binance bu durumdan etkilenmesi muhtemel kullanıcılar için doğrulama seviyesini artırdı.

  Çin ya da Hindistan Olabilir

  Binance CEO’su açıklamasında her ne kadar ülke ismi vermemiş olsa da; ülkenin Asya’da olduğunu ve 1 milyar kişinin bilgisinin sızdırıldığını söyledi. Bu bilgilerle birlikte Zhao’nun açıklamasına bu ülkenin Çin ya da Hindistan olabileceği konusunda tahminler geldi. Bir diğer yandan Zhao, kendisine gelen “merkezi borsaların kullanıcılarından ‘işlem yapmama ücreti’ alacakları” ile ilgili soruya da gülerek yanıt verdi ve bu konuda hiç fikri olmadığını söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle