Kripto Para

ABD’de kripto karşıtı Kongre üyesi yeni yasa tasarısı sundu

  Aralık 2021’de ABD Kongresi’nde, Finansal Hizmet Komitesi toplantısında yaptığı sert ve sıra dışı yorumlarla adını duyuran Kongre üyesi Brad Sharmen, Kongre’ye bir yeni yasa tasarısı sundu. Söz konusu tasarı, ekonomik yaptırımların kriptolarla delinmesi durumunda daha ağır yaptırımların getirilmesini öneriyor.

  Aralık ayının başlarında Kongre’de kripto paralarla ilgili sıra dışı ve oldukça sert açıklamalarda bulunarak dikkatleri çeken Kongre üyesi Brad Sharmen, bu çıkışı ile kripto toplulukları arasında “kripto karşıtı” olarak anılmaya başladı. Kripto paralara karşıt tavırlarıyla ün salan Sharmen, akıllarda kalan bu söylemlerinden sonra Kongre’ye 14 Mart Pazartesi günü bir yeni yasa tasarısı sundu. Söz konusu tasarının odağında, Rusya ve Rus zenginlerine karşı alınan ekonomik yaptırım kararları ve bunların kripto paralarla delinme ihtimalleri yer alıyor.

  Sharmen Kongre’ye Bir Yasa Tasarısı Sundu

  Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sonrası çeşitli ülkelerde Rus zenginlerine karşı alınan sert yaptırımlar devam ederken, bu yaptırımların kripto paralar ile aşılabileceği iddiaları da her geçen gün gündeme geliyor. Gündeme gelen bu konularla ilgili olarak Sharmen Kongre’ye bir yasa tasarısı sundu. Kongre’nin resmi web sayfasında yayımlanan yasa tasarısının taslağında çok az detay verildiği dikkat çekti. Öte yandan yasa tasarısında Brad Sharmen’ın dışında hiçbir Kongre üyesinin olmaması da merak uyandırdı.

  Sharmen’ın Sunduğu Tasarının Hiçbir Detayı Yok

  Sharmen tarafından sunulan tasarı “Yaptırımlara tabi olan Rus kişilerin bu yaptırımları delmek için kripto para kullanımına ilişkin yaptırımlar ve diğer amaçlar için yaptırım uygulamak” başlığı ile Kongre’nin resmi web sayfasında yer aldı. Ancak söz konusu yasa tasarısının taslağı ile ilgili olarak, başlık bilgisi dışında başka hiçbir detay sayfada yer almadı. ABD’de, bazı politika yapıcıların Ruslara yönelik yaptırımların kriptolar ile delinmesi ihtimaline karşı yasa tasarıları üzerinde çalıştıkları biliniyordu ve Elizabeth Warren da bu isimlerden biriydi.

  Yaptırımların Delindiğine Dair Henüz Kanıt Yok

  Kongre üyesi ve kripto para karşıtlığı ile bilinen Warren da benzer bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Ancak Warren şu ana kadar Kongre’ye böyle bir tasarıyı henüz sunmadı. Ayrıca Warren’ın bu tasarıyı ne zaman sunacağı da henüz bilinmiyor. ABD Kongresi’nde, söz konusu yaptırımlar ve kripto paralara ilişkin tasarılar üzerinde genellikle “kripto para karşıtı” üyelerin çalışıyor olması da dikkatleri çekiyor. Tüm bunların yanı sıra henüz Rus oligarkların yaptırımları delmek için kripto para kullandığına dair hiçbir kanıt da bulunamadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle