Kripto Para

Moonray: Gerçeküstü bir metaverse evrenine adım atın!

  Moonray, gerçeküstü bir bilimkurgu evreninde geçen, 3. kişi Role Playing Game (RPG – Rol Yapma Oyunu) oyunudur. Oyun, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları (dApp), Bitcoin (BTC) ağına taşıyan bir birinci katman (Layer 1) Blockchain protokolü olan Stack tarafından Bitcoin üzerinde inşa edilmektedir. Moonray projesi, nft’leri ve token satışı ile ilgili detaylar haberimizde.

  Son dönemlerde daha popüler hale gelmeye başlayan Moonray, oyuncuları daha güçlü hale getirmek için tam anlamıyla bir RPG oyunu başlatmaya hazırlanıyor. Moonray, oyunculara bu yenilikçi adımı ile “oyna-kazan” modeli sunmayı hedefliyor. Şimdiden sosyal medyada güçlü bir topluluğa ulaşan bu metaverse projesi discord’ta 100 bin üzeri üyeye sahip.

  Moonray Nedir, Nasıl Bir Oyun?

  Moonray, doğrudan kelime çevirisinde “Ay Işını” anlamına geliyor. Moonray, 2019 yılında kurulmuş bir oyun şirketi olan Element 115’in yapımıdır. Oyunun geliştiricileri, oyunun odak noktasında oyuncuların içinde kaybolabileceği ve saatler boyunca keşfedilebilecek dünyalar yaratmak olduğunu ifade etmektedir. Geliştirici ekip, oyunun hedefinde, yeni nesil görsel fikirleri birleştirerek bağımsız oyunlarda tamamen benzersiz deneyimler oluşturmak olduğunu belirtmektedir. Oyun içi bazı görsellere bu Youtube videosu üzerinden erişebilirsiniz:

  https://www.youtube.com/embed/tpo0g-z4Bsk

  Daha teknik tanımda ise Moonray, Stacks üzerinde geliştirilmekte olan çift token’lı, Blockchain tabanlı, single player (tekli oyuncu) ve co-op multiplayer (eşli, takım halinde) modlarında bir PC oyunudur. Moonray ekibi, resmi Twitter hesabında şu tanımlamalara yer vermektedir:

  “Bitcoin üzerinden Stacks ile uzak gelecek, gerçeküstü bilimkurgu Aksiyon-RPG geliyor!

  Kazanmak için oyna! Takas edilebilir NFT ekonomi. NFT’ler geliyor!

  Moonray Neden Popüler?

  Moonray, Stacks ağı üzerinde geliştirilmekte olan bir oyun projesidir. Oyunun 2022 yılı ilk çeyreği içinde yayınlanması planlanmaktadır. Oyunun geliştiricileri, tokenomics ve token satış süreçleri ile ilgili olarak bazı görüşmelerin devam ettiğini ifade etmektedir. Ayrıca ekibin açıklamalarına göre oyun ile ilgili detaylı bilgilerin 2021 yılsonuna kadar ortaya çıkması beklenmektedir.

  Oyunun en önemli ve heyecan uyandıran özelliklerinden biri, Blockchain tabanlı bir sistemde olacak olan bu oyunda NFT’ler (non fungible token) ile oyun içi item alınıp-satılabilecek olmasıdır. Bu özellik de Moonray projesinin popülaritesini arttırmaktadır.

  “Mini-Game” Tanıtımı

  Oyun geliştiricileri, Discord kanalından yaptıkları paylaşımda, oyunun ana sürümünden önce “Mini-game” modunda bir projenin sürülebileceğini ifade etti. Geliştirici ekibin paylaştığı tanıtım videosu, oyunu takip edenler tarafından heyecan ve yüksek oranda beğeni ile karşılandı. Youtube üzerinden yayınlanan, ham görüntülerin olduğu söz konusu tanıtım videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

  https://www.youtube.com/embed/_Ooa0LjeRyE

  NFT Ön Satışları, NFT Satışları ve Token Satışları

  Katılımcıların, Kasım ayındaki NFT ön satışlarına ve token satışlarına katılabilmeleri için, öncelikle Moonray Türkçe telegram gurubuna (@moonrayturkey) üye olmaları,  Moonray Discord kanalına “10 arkadaş” davet etmeleri gerekmektedir. Katılımcılar davetiye sayılarını “#invite-check” kanalına “-invite” yazarak kontrol edebilmektedir. Katılımcılar yeterli invite sayısına ulaştıktan sonra “#türk” ya da “#10-invites” kanalında, yeterli invite sayısına ulaştığını ekibe bildirilecektir. Bu sayede proje ekibi, katılımcıları NFT ön-satışları için Whitelist’e ekleyebilecektir.

  Moonray Discord kanalına 10 arkadaşını davet etmeyen katılımcılar, yine de NFT satışına ve token satışına katılabilecektir. Ancak NFT ön-satışları yalnızca Whitelist sahipleri için geçerli olacaktır. Token satışı ile ilgili detaylar ileriki süreçte telegram ve discord kanallarından takip edilebilecek.

  Proje ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  Proje ekibinin, Sıkça Sorulan Sorulara (SSS) verdiği yanıtlara göre;

  1. Projenin arkasında kim var? - Projenin geliştirici ekibi ile ilgili detaylı bilgiler, Republic’in web sitesinde bulunmaktadır.
  2. Moonray ne zaman oynanabilir olacak? – Yaşanan gecikmeler sonrasında oyunun 2022’nin ilk çeyreğinde sunulması için, Erken Erişim sürümü üzerinde çalışılmaktadır.
  3. Moonray multiplayer modu olacak mı? – Şu anda co-op (eşli) modu geliştirilmektedir. Ardından PVP ve daha büyük co-op raidleri için çalışmalar yapılacaktır. Oyunda, sadece tek oyunculu ve co-op görevler olacaktır. Ayrıca oyunun, oyun içi sanal gayrimenkuller satacağı da belirtilmektedir. Yani, oyuncu sayısında artış yaşandıkça, oyun içinde bir merkez görevi görecek olan, çok oyunculu bir şehir inşa edilecektir.
  4. Moonray’in öngördüğü play-to-earn modeli nedir? – Oyun içi bir demirhane, çok oyunculu bir şehir ve piyasadaki önde gelen sanatçılarla anlaşmalı olarak NFT dropları yapılacaktır. Ekip, bununla ilgili daha fazla bilgiyi ilerleyen dönemlerde paylaşacaktır.
  5. Moonray NFT’leri ne zaman görülecek? – İlk NFT drobu yılsonundan önce gerçekleştirilecektir.
  6. Moonray’in token’ı var mı? – Geliştirici ekip öncelikli olarak Whitepaper üzerinde çalışmaktadır. Oyun içi nakit para ve yönetişim token’ı olan çift belirteçli bir ekonomi planlanmaktadır. Bununla ilgili daha detaylı bilgiler, ekip tarafından yakında paylaşılacaktır.
  7. Moonray hangi platformda yayınlanıyor? – Oyun şu an sadece PC için sunulmaktadır.

  Oyunun Hikayesi

  Ur-Varlık Iltar, binlerce yıl önce “Miium” elementinin sırlarını keşfediyor. Bu element, ona tanrısal güçler veriyor ancak Iltar için bu yeterli gelmiyor. Yüzyıllar boyunca Iltar, galaksiyi tamamen fethederek daha fazla Miium elementi kaynağı arayışına giriyor. Iltar bu element ile yaratıcı gücünü kanalize ediyor, gezegenleri şekillendiriyor ve güneş sistemleri yapıp yeni yaşam formları yaratıyor. Yıldızlara hükmeden Iltar’ın hükmü binlerce yıl sürüyor.

  Ancak Iltar’ın uzun zaman önce unuttuğu bir dünyada, uygarlık karışıyor. Bu uygarlık elementin verdiği gücü keşfediyor, onlara gerçek potansiyellerini veren yaratıcıyı hatırlamaya geliyor. Iltar’ın kendisi kadar Miium elementine susamış olan bir tarikat ortaya çıkıyor. Tarikat, kendi yaratıcılarının suretinde kendilerini şekillendiriyor ve aynı gücü elde etmeye çalışıyor. Ve sonunda Iltar uykusundan uyanıyor.

  Miium elementi üzerindeki etkisini kaybettiğini fark eden Iltar, birilerinin kendisini aradığını bilmeden, tarikatın anavatanında kendisini tuzağa düşmüş bir şekilde buluyor. Kitleler tarafından hapsedilen, bir tanrı olarak tapınılmış olan Iltar’ın sırlarını başrahip ve yardımcıları açığa çıkarmaya çalışıyor. Ancak Iltar, gizlice onu bulup kurtarabilecek kadar güçlü, yeni bir yaşam formu yaratıyor. Gittikçe güçlenen ve yakında Iltar’a ihtiyacı kalmayacak olan tarikat hızla büyüyor. Iltar’ın koruyucuları zamanında yetişebilecek mi? İşte hikaye başlıyor…

  Stacks Nedir?

  Stacks, akıllı sözleşme ve merkezi olmayan uygulamaları (dApp), Bitcoin ağına getirmek üzere tasarlanmış olan, bir birinci katman (Layer 1) Blockchain protokolüdür. Stacks, Bitcoin ağının istikrarlı ve güvenli çalışma yapısından ödün vermeden, dApp ve akıllı sözleşmelerin çalışmasına olanak tanımaktadır.

  Bitcoin ağı, bilindiği gibi kripto para endüstrisinin en yüksek hash gücüne sahiptir. Bu nedenle Bitcoin ağı %51 saldırısına karşı en güçlü ekosistemlerden biridir. Buradan yola çıkarak; Stacks, arka planda Bitcoin ağını kullandığı için, endüstride bulunan diğer dApp ve akıllı sözleşme platform altyapılarına kıyasla, verileri daha güvenli bir şekilde işlemektedir.

  STX Nedir?

  Stacks ağının yerel token’ı STX’tir. STX; akıllı sözleşmelerin çalışması, ağ içi transferler ve yeni sanal varlıkların protokole eklenmesi gibi işlemlerde kullanılmaktadır. CoinMarketCap verilerine göre 2050 yılına kadar dolaşıma toplamda 1,82 milyar adet STX girecek. Yatırımcılar Binance, BtcTurk, Upbit ve Mandala Exchange platformlarında STX işlemleri yapabilmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle