Refereum (RFR) Coin Nedir? Hangi Borsada Var?

  Oyun geliştiricilerinin kabusuna dönüşen yüksek tanıtım maliyetleri sorununa blockchain teknolojisi ile çözüm sunan Refereum projesi, geliştiriciler ile oyunculara sunduğu cazip ödüller ile merak ediliyor. Twitch ortaklığı ile giderek ünlenen Refereum projesinin teknik detaylarının ele alındığı rehber yazımızda sizleri RFR Coin nedir, nereden ve nasıl alınır, Refereum artıları ve eksileri nelerdir sorularının yanıtları bekliyor!

  Refereum (RFR) Coin Nedir?

  Refereum, blok zincirini kullanarak geliştiricileri ve etkilenenleri bağlayan, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir referans pazarlama platformudur. Dünyanın önde gelen video oyun sitesi Twitch ile kurduğu ortaklık ile adını duyuran Refereum projesinin yerel belirteci RFR Coin’dir. RFR Coin, ekosistemin teşvik edilmesi amacıyla ödüllendirme sisteminde kullanılan bir ERC-20 belirtecidir.

  Refereum Projesi ve Whitepaper

  Refereum projesi, oyun geliştiricilerinin kitlelere ulaşmak adına aracılara yüksek meblağlar ödemesine bir tepki olarak geliştirildi. Refereum kurucuları, oyun topluluğunun en büyük sorununa dönüşen ve pek çok geliştiricinin reklamlar için ödenecek meblağlar nedeniyle işi bırakma yol açan bu verimsizliği blockchain teknolojisi ile çözmeyi vaat ediyor.

  Kurucular, faaliyete geçirilen refereum.com adresi üzerinde oyun geliştiricilerini, oyuncuları, izleyicileri ve flamerları bir araya getirdi. Geliştiricilerin pazarlama kampanyalarını iyileştirmek adına oyuncuların paylaştıkları bağlantı veya bir oyun sonrası RFR Coin ile ödüllendirdikleri bir sistem inşa edildi. Katılımı destekleyen bu yaklaşım oyun geliştiricilerinin maliyet sorununa da önemli bir çözüm sunmayı başardı. Twitch ile ortaklık kurma başarısı gösteren Refereum projesi ve RFR Coin teknik detayları için https://refereum.com/adresinden erişim sağlanabilen proje whitepaper’ına göz atın.

  RFR Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  RFR Coin, geçmiş tarihli ICO kayıtlarına göre Koh Kim tarafından geliştirilmiş görülmektedir. Yine aynı dokümana göre 2017 yılında Testnet’te, açık kaynaklı olarak Refereum demosunun kullanımına izin verildiği bilgisi yer almaktadır. 2017 yılında RFR Coin jeton satışı için hazırlıklar başlamıştır.

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  RFR Coin, ERC-20 standartlarında geliştirilen bir kripto para birimidir. RFR Token, topluluk içi ödüllendirme mekanizmasının işlevsel olarak çalışması adına geliştirilmiştir. Proje ekonomisinde RFR Coin’e biçilen roller şu şekilde paylaşılabilir:

  • Geliştiricilerin pazarlama kampanyalarının iyileştirilmesi,
  • Influencer’ların takipçileri ile yaptıkları paylaşımlardan gelir elde edebilmesi,
  • Oyuncuların tanıtıma yönelik bağlantı ve oyun paylaşımlarının ödüllendirilmesi.

  Refereum Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Refereum, tanıtım için YouTube gibi büyük aracılara ödenen yüksek meblağları önlemek adına aracıları çıkartarak geliştiricilerin, influencer’ların ve oyuncuların bir araya geldikleri refereum.com’u hayata geçirdi. Açık kaynaklı olarak geliştirilen ve oyun sektörünün kanayan yarasına dönüşen yüksek maliyetleri çözüme kavuşturarak benzersizlik kazanan projenin farklı yönlerine gelin hep birlikte göz atalım:

  • Oyun geliştiricilerinin pazarlama stratejilerinde aracı firmalara yüksek meblağlar ödemesinin önüne geçer.
  • Tanıtım için influencerlar’a ve oyunculara dayanan ve RFR Coin ile ödüllendirmenin yapıldığı bir ekosistem inşa etmiştir.
  • Twitch ve Unity ile ortaklıklar kurmuştur.

  Güncel RFR Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 RFR fiyatı %refereum+try% TL. Döviz cinsinden ise %refereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Refereum Coin 24 saatte %refereum+yuzde%.

  RFR Coin’in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Refereum, çok yönlü fayda üzerine inşa ettiği projesi ile benzersiz bir gelir modeli yaratmıştır. Dijital pazarlamanın en etkili ve düşük maliyetli çözümlerini blockchain teknolojisi ile birleştiren Refereum, verimsiz olması nedeniyle pek çok oyun projesinin henüz başlamadan bitirilmesinin önüne geçmiştir. Tanıtım maliyetlerini aşağı çekerken reklam harcamalarını merkezi pazarlama platformlarından influencerlar ile oyunculara kaydıran Refereum projesinin avantajları ve dezavantajları şu şekilde paylaşılabilir:

  Avantajları

  • Oyun geliştiricilerinin pazarlama maliyetlerini düşürür.
  • Influencer’lar ve oyuncular için gelir elde etme şansı sunar.
  • Büyük video oyun markaları ile ortaklık kurmuştur.
  • Ethereum üzerine inşa edilerek ağın güvenliğini sağlamıştır.

  Dezavantajları

  • RFR Coin listeleyen sadece dört kripto para borsası vardır ve aralarında Binance, Huobi Global, FTX, vb. yüksek ticaret hacmine sahip isimler yer almaz.
  • Fiyatlarda görülen ve düşüş yönünde gerçekleşen aşırı fiyat oynaklığı, RFR Coin yatırımının riskini artırmaktadır.
  • Proje web sitesine son günlerde erişimde problem yaşanması, projenin güvenilirliği yönündeki şüpheleri artırmaktadır.
  • Toplam RFR token arzı enflasyonisttir.

  RFR Coin Hangi Borsalarda Var?

  Refereum, sınırlı sayıda borsada listelenir. RFR Coin’in işlem gördüğü kripto para borsaları şu şekilde sıralanabilir:

  • io
  • Bitbns
  • Upbit
  • HitBTC

  Refereum (RFR) Coin Piyasa Bilgileri

  RFR Coin toplam arzı 4.999.650.000 adettir. Refereum için maksimum arz bilgisi mevcut değildir. RFR Coin, 3 Nisan 2021 tarihinde $0,05601 fiyatla tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı. RFR Coin’de tüm zamanların en düşük seviyesi (ATL) ise 8 Ekim 2020 tarihinde $0,0002011 fiyatla görüldü.

  RFR Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  • Adım: RFR Coin satın almak için; Gate.io, HitBTC, Upbit veya Bitbns olarak sıralanan RFR token listeleyen borsalarda ücretsiz hesap oluşturun.
  • Adım: KYC bilgileriniz yardımı ile açılan hesabınızı aktifleştirebilmek için “Güvenlik” sekmesi altında yer alan doğrulamaları tamamlayın.
  • Adım: Doğrulamalara onay gelmesi ile birlikte borsa hesabınıza para gönderin.
  • Adım: Yatırım için ayırdığınız tutara uygun RFR Coin alış emri verin.
  • Adım: Gerçekleşen alım emrini cüzdan bakiyenizden kontrol edebilir, dilerseniz ERC-20 belirteci olarak geliştirilen RFR token’i dilediğiniz alternatif cüzdana transfer ederek saklayabilirsiniz.

  Özet Olarak

  Refereum (RFR) Coin ERC-20 standartlarında geliştirilmiş ve ödüllendirme amacıyla kullanılan bir kripto para birimidir. Video oyun sektörünün tanıtım maliyetlerinde yaşadığı yüksek maliyet sorununa merkeziyetsiz bir yapı ile ortadan kaldıran Refereum, önemli ortaklıklar ile adını duyurmayı başardı. Sınırlı sayıda borsada listelenmesi nedeniyle eski olmasına karşın sınırlı bir yatırımcı kitlesinin ulaşabildiği bu projede, son günlerde refereum.com adresinde faaliyet veren web sitesine erişim sorunu yaşanmaktadır. Twitter hesabından yapılan son paylaşımın 12 Nisan 2021 tarihine ait olması da projenin güvenilirliği yönünde olumsuz etki bırakmaktadır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle