Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 12 – 18 Temmuz 2021

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki değişimler yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor. Uzun bir süredir yükseliş beklentilerine istenen şekilde karşılık veremeyen BTC, düşüş trendine devam ediyor. Bitcoin fiyatının 30 bin dolarlık destek seviyesinin etrafından bir türlü kurtulamaması yatırımcıları tedirgin etmeye başladı.

  12 Temmuz ila 18 Temmuz tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  12 Temmuz Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatında yükseliş bekleyen yatırımcılar, yine hüsrana uğradı. En büyük kripto para negatif görünümle haftaya başlarken gün içinde yüzde 3.26 oranında değer kaybı yaşadı. Bu hareket ile birlikte BTC fiyatı 33.113 dolar seviyelerine gerilerken, yatırımcılarını da tedirgin etmeye devam etti.

  Twitter’daki kripto para hayranları Apple şirketinin Bitcoin satın aldığı ve yakında bir duyuru yapacağına dair söylentilerle gündeme geldi. 2,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldıkları söylenen Apple, iddiaları doğrulamak veya reddetmek için herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

  Enerji firması Energy Harbor, altyapı şirketi Standard Power’ın Ohio’daki yeni Bitcoin madenciliği tesisine beş yıllık bir ortaklık yoluyla temiz nükleer enerji sağlayacağını duyurdu. Energy Harbor, bu yılın sonunda madencilik çiftliğine güç sağlamaya başlayacağını açıkladı

  13 Temmuz Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Uzun bir süredir Bitcoin fiyatında istenen rallilerin görülememesi kripto para yatırımlarına olan ilgiyi de düşürdü. Kripto para basınında peş peşe gelen olumsuz haberler, BTC fiyatındaki düşüşün derinleşeceği konusunda yatırımcıları etkiledi. Yeni Bitcoin yatırımlarının gelmemesi varlıkta gerileme trendini devam ettirdi. 

  Haftanın ikinci işlem gününde Bitcoin fiyatı yüzde 1.16 oranında kayıp yaşadı. BTC fiyatındaki geri çekilmeler sonucunda 32.728 dolarlı seviyeler görüldü. En büyük kripto para biriminin fiyatını etkileyen önemli haberler de kripto para basınında geniş yankı buldu. 

  Bitcoin’in İşlemlere Ağ Değeri veya NVT Oranı, BTC’nin ağ kullanımı hakkında detaylı bilgileri gözler önüne serdi. BTC ne zaman alım/satım baskısı altında kalsa son derece reaktif bir gösterge olarak karşımıza kullanılan bu değerler önemli veriler paylaştı. Ağırlıklı olarak piyasada ortaya çıktığında yükseliş dalgasını yakalamak için perakende faaliyetine dikkat etmenin büyük bir önem taşıdığı belirtildi.

  14 Temmuz Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatında bir miktar toparlanmanın görüldüğü çarşamba gününde yükseliş hareketleri yeterli olmadı. Son 2 gündür düşüş yaşayan BTC yeni işlem gününde yüzde 0.28 oranında artış gösterdi. Bu hamleyle birlikte Bitcoin fiyatı 32.820 dolarlı seviyelerden işlem görerek günün kapanışını yaptı. 

  Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi BTC, bu hafta boyunca satış baskısı yaşadı. Uzmanlar başka bir kapitülasyon olayı öngördüklerini açıklarken, zamanlama ve oynaklık konusunda henüz ortak bir fikre varamadı. Bazı analistler BTC fiyatında görülen ufak sıçramanın devam edeceğine inanırken bazıları da düşüş trendinin devam edeceğini öne sürdü. 

  Popüler trader ve analist Bizans Generali, BitMex borsasındaki fonlama oranlarındaki düşüşe ve açık pozisyonlardaki artışa dikkat çekti. Bu, genellikle likiditenin yukarıya doğru yığılmasıyla dip işareti olarak görüldüğünü açıklayarak yatırımcıları uyardı. 

  15 Temmuz Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin boğalarının yeterince güçlenemediği bu haftada bir düşüş hareketi daha geldi. 15 Temmuz Perşembe gününde değer kaybetmeye devam eden Bitcoin, yatırımcısını tedirgin edecek seviyelere geriledi. Yüzde 3 oranında düşen BTC fiyatı 31.840 dolardan işlem gördü.

  Önde gelen kripto para borsalardan alınan kripto ticaret rakamlarına göre Haziran ayında işlem gören hacim, Mayıs ayındaki hacimlere göre yüzde 42 oranında geriledi. CryptoCompare’den gelen raporda sürekli düşen kripto fiyatları ve piyasadaki düşük oynaklığın bu gerilemeye sebep olduğu belirtildi. 

  16 Temmuz Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Cuma gününde en yüksek seviye olarak 32.239 dolarlı seviyelere kadar tırmanan Bitcoin fiyatı, satış baskısına direnemedi. BTC fiyatındaki kayıp oranı yüzde 1.40 olarak kaydedilirken yeniden 31.394 dolara kadar gerileme görüldü. En büyük kripto para biriminin değer kaybetmesi üzerinde basında yer alan bazı haberler etkili oldu. 

  Bitcoin yeniden dip seviyeleri test ederken 48 saatlik zaman diliminde kripto piyasasında 120 milyar dolar çıkış oldu. Geçtiğimiz günlerde cılız bir yükseliş hareketi gösterse de ancak satıcıların müdahalesi gecikmedi ve yükseliş zayıf kalarak yukarı yönlü kopmasına izin çıkmadı.

  Bir fiyat ve hacim izleme kuruluşu olan Cryptocompare’in verilerine göre, kripto para işlem hacimleri Haziran ayında önemli ölçüde azaldı. BTC işlem hacmi, Çin’deki madencilik ve ticaret baskısı nedeniyle hem spot hem de vadeli işlemlerde gerçekleşen ticaretin sıkıntı çekmesiyle, aylık bazda en az yüzde 40 azaldı.

  17 Temmuz Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonlarında düşüş sinyalleri ile dikkat çeken BTC bu sefer yatırımcısını şaşırttı. Çok hızlı yükseliş gelmemesine rağmen inişli çıkışlı bir grafik çizen Bitcoin, yüzde 0.40 oranında artış yaşadı. Günün sonunda pozitif tarafta kapatan BTC fiyatı 31.518 dolardan kapanış yaptı. 

  Dünyanın en büyük 4. Kripto türev borsası olarak görülen Bybit, yeni hizmetler sunmaya başladığını duyurunca BTC piyasasında olumlu etki ortaya koydu. Borsa odağı olan türev piyasaların yanında hizmet yelpazesini de genişleten Bybit, kripto spot ticaret işlemlerini başlattı. Asya borsası şimdiden BTC/USDT, ETHUSDT, XRPUSDT, EOSUSDT alım satımına izin veriyor.

  Paraguay ulusal yardımcısı Carlitos Rejala, en büyük kripto para birimi Bitcoin ile yakından ilgilendiklerini açıkladı. Carlitos Rejala, Bitcoin’i ödeme aracı olarak yasallaştıran bir yasa tasarısının savunucuları arasında yer aldığı için piyasada pozitif hareketi destekledi. Paraguay ülke ekonomisinin geliştirmek ve yenilik katmak için girişimler yapılırken Bitcoin odak noktasına alındı. 

  18 Temmuz Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Kademeli yükseliş hareketi 18 Temmuz Pazar gününde devam etti. Uzun bir süredir 31 bin dolar bandında kalan BTC fiyatında yüzde 0.85 oranında yükseliş geldi ve bu seviyeler korundu. Ancak kripto para uzmanları yükseliş trendinin devam etmesi için varlığın önemli bir ralli yapması gerektiğini vurguladı. 

  Avrupa Merkez Bankası, dijital euro projesinin enerji tüketiminin Bitcoin’e kıyasla “daha iyi” olacağını söyledi. Bunun yanı sıra Bitcoin fiyatını olumlu etkileyen pek çok gelişme daha kripto para basınında yer aldı. Bunlar arasında ABD’nin en büyük 2. bankası da vardı. 

  ABD’nin en büyük ikinci bankası Bank of America, belirli müşterilerin Bitcoin vadeli işlemlerinde ticaret yapmasına izin vermeye başladı. Bu hamle finansal hizmetler için kripto alanına başka bir adımı temsil etmesi bakımından büyük önem taşıdı. Dev bankanın Kuzey Carolina merkezli banka CME Group aracılığıyla Bitcoin vadeli işlemlerini kullanacağı duyuruldu.

  Twitter CEO’su Jack Dorsey’e göre Square, Bitcoin odaklı bir merkezsiz finans (DeFi) platformu başlatacağını söyledi. Platform henüz düşünce aşamasında olmasına rağmen kripto para destekçilerini heyecanlandırmaya yetti. Jack Dorsey, projeyi kod geliştirmek üzere halka açık hale getirmeyi planladığını söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle