Kripto Para

BTC ve altcoinler neden düşüyor? Ripple-SEC davasında yeni gelişme

  Kripto para piyasasında ağustos ayı düşüş sinyalleriyle başladı. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki gerileme popüler altcoinlerde satış baskısını arttırdı. Piyasa genelinde düşüş yaşanması yatırımcıları endişelendirirken Ripple ve SEC davasında yeni gelişmeler yaşandı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan ve uzun süredir devam eden davada mahkeme Ripple tarafını haklı bulmuştu. Kripto para piyasalarında ciddi bir ralli getiren bu gelişme sonrası son durumda değişiklik yaşandı. Mahkeme, Ripple’ın özet kararında XRP coinin borsadaki satışlarını menkul kıymet olarak değerlendirmemişti. Ancak başka bir yargıcın açıklamaları SEC’in davadaki elini güçlendirdi.

  Bu davayla ilgili gelişmelerin ardından XRP fiyatında düşüş yaşanırken BTC ve kripto para piyasası genelinde satış baskısı arttı. Terraform Labs davasına bakan mahkeme davanın devamına karar verirken Ripple tarafında da önemli gelişmeler yaşandı. Konuyla ilgili ilk detaylar Wall Street Journal yazarı Dave Michaels’ten geldi.

  SEC’in Davadaki Eli Güçlendi

  Kripto para sektöründeki son gelişmeleri özetleyen Michaels, “SEC vs Terraform Labs davasında yargıç XRP davasındaki kararı reddederek ikincil piyasa alıcılarının ihraççı ile ilk alıcılar arasında aynı bağlantıya sahip olduğunu tespit etti. Karar, Terraform Labs ve Do Kwon’a karşı SEC davasının UST, LUNA ve diğer varlıklar üzerinden devam etmesine izin veriyor. Kısaca özetlemek gerekirse, Ripple Labs’a karşı XRP davasında bir gerileme yaşayan SEC için yararlı bir karar gibi görünüyor.” açıklamasında bulundu.

  SEC ve Ripple Davasında Kritik Gelişme

  Bu gelişmelerin ardından kripto para topluluğu SEC ve Ripple arasındaki dava mücadelesinde skorun 1-1’e geldiğine yönelik yorumlarda bulundu. Bu gelişmenin ardından SEC tarafından menkul kıymet olarak tanımlanan ADA, MATIC gibi popüler altcoinler yeniden riskli duruma geçti.

  Finans dünyasında SEC’in temyize gitmesi halinde davadan başarılı sonuçla çıkacağına dair inanç arttı. Bu gelişmelerin baskıladığı kripto para piyasasında ağustos ayı düşüş trendiyle başladı. En büyük kripto para birimi BTC ve popüler altcoinlerde fiyat hareketleri yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle