Kriptopara

2021’in Popüler DeFi Token ve Coin'leri

  2021 senesinin en popüler DeFi tokenları LINK, COMP, AAVE, SNX, MKR Coin olarak bilinmekte. Bu DeFi coinleri analistlerin 5 yıl içinde 100x değer kazanımı bekledikleri altcoinlerdir. Yatırımcının dikkatini yüksek oranda çeken DeFi tokenları hakkında tüm bilgileri bu yazımızda sunacağız.

  Chainlink (LINK)

  LINK Coin, en yüksek piyasa değerine sahip olan DeFi tokenları arasında yer alıyor. Akıllı sözleşmeleri kullanmaya imkan sağlayan LINK Coin aynı zamanda stake edilebilir bir kripto para birimidir. BTC ve ETH ile kısa vadede kar etme amacına sahip olan yatırımcıların portföylerine eklemeyi tercih ettikleri bir kripto para birimidir. 

  LINK Coin sahipleri kripto para cüzdanlarında belirli bir vadede LINK Coin kitleyerek, vade sonunda pasif gelir elde etme imkanı bulurlar. LINK Coin aynı zamanda borç verilebilir. Merkeziyetsiz kredi verme koşulları kapsamında faiz getirisi yine LINK Coin olarak elde edilir.

  Compound (COMP) Coin

  COMP Coin, Compound havuzlarında likidite kazanımına imkan sunan kripto para birimidir. Kripto para borsalarında alınıp satılabilir. COMP Coin, merkeziyetsiz finansal işlemler kapsamında borç verme, staking ve sigorta işlemlerinin her üçünde kullanılır. 

  En yoğun şekilde borç verme alanında kullanılan COMP Coin, kredi verme aşamasında akıllı kontratlar ile çalışır. Bu sayede borç alan ve veren tarafı belirli detaylar üzerinden güven altına alır. Borç veren ise geri ödeme aşamasında COMP Coin olarak faiz getirisi elde eder.

  Aave (AAVE)

  AAVE Coin, Aave açık kaynaklı protokolünde yönetişim token’ı olarak görev alır. Ağda bulunan AAVE Coin sahipleri ödemeleriyle oy vererek, ağda alınan kararları belirlerler. AAVE Coin kripto para borsalarından alınabilir ve borsada satışı yapılır.

  AAVE Coin merkeziyetsiz finansal işlemlerin borç verme ve stake etme modellerinde eşit oranda kullanılır. AAVE Coin sahipleri kripto para cüzdanlarında coinleri belirli vadede kitleyerek pasif gelir elde ederler. Borca ihtiyacı olanlara akıllı kontrat üzerinden AAVE Coin miktarı sunarak, faiz getirili geri ödeme talep ederler.

  Synthetix (SNX) Coin

  SNX Coin, MLntr platformu üzerinden sentetik varlıklar geliştirebilmeye imkan sunan DeFi protokol coinidir. Kriptografik modelde değerli maden ve hisse senesi üretimi için kullanılan SNX Coin, bu varlıkların sentetik hallerini tasarlamaya yarayan uygulamaları satın alabilir. Kripto para borsalarında alım-satımı yapılabilir.

  Merkeziyetsiz finansal işlemlerden staking, kredi verme, sigortalama işlemlerinde tercih edilir. SNX Coin sahipleri en çok pasif gelir elde etme yoluna başvururlar. SNX Coin’in periyotlar sunduğu likidite yüksektir.

  Marker DAO (MKR) Coin

  Marker DAO (MKR) Coin, Ethereum platformu içinde özerk bir birim olarak çalışan Marker DAO’nun yerel token birimidir. MKR Coin sahipleri ağ içinde oy verme hakkına sahiplerdir. MKR Coin ödemeleri ile platforma yönelik alınan kararları yönetirler. MKR Coin kripto para borsalarında alınır ve satılır. Diğer kripto para birimlerine çevrilebilir. 

  Marker DAO (MKR) Coin en yüksek oranda staking işleminde kullanılırlar. Likidite havuzlarında ve kripto para cüzdanında MRK Coin’i belirli vade harcamama sözü verilerek, dönem sonunda ek MKR Coin kazancı elde edilir. 

  Sonuç Olarak

  DeFi altcoinleri, geleneksel finansal hizmetleri kripto para dünyasına merkeziyetsiz finansal işlemler olarak taşırlar. Kredi vermek, birikim üzerinden faiz getirisi elde etmek ve sigortalama için kullanılırlar. Akıllı sözleşmeler üzerinden çalışarak sistem güvenini oluştururlar. Sektör olarak popülerleşen DeFi, gelecekte de adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle