Kriptopara

Piyasa Değeri Nedir? Nasıl Anlaşılır?

  Bu yazımızda, kripto para piyasalarında sıkça kullanılan market cap yada Türkçe adıyla piyasa değeri kavramını inceleyeceğiz. Kripto para piyasalarında işlem yaparken oldukça önemli bir değer olan piyasa değeri her kripto para için farklı. Elbette formülü ise hep aynı.

  Piyasa Değeri (Market Cap) Nedir?

  Piyasa değeri (Market Cap), bir kripto para biriminin büyüklüğü ile elde ettiği piyasa sıralamasını öğrenmek için bakılması gereken değerdir. Piyasa değeri kripto para biriminin kripto para piyasasındaki dolaşan arzı ve bir biriminin fiyatı ile çarpılması sonucu bulunan değerdir. Bizler bir kripto para biriminin piyasa değerini bulmak istiyorsak, o kripto para biriminin piyasada dolaşan arzı ile fiyatını çarpmamız gerekir. İşlem sonunda elde edeceğimiz sayısal değer ise kripto paranın piyasa değeridir. 

  Bazı analistler bir kripto paranın piyasa değerini hesaplarken toplam arzını dikkate alırken, bazı analistler ise dolaşımdaki arzı dikkate alırlar. Bu farklı iki yaklaşımdan ibarettir. Dolaşımdaki arz, o kripto paranın piyasada alınıp satılan ve serbest haldeki miktarıdır.

  Toplam Kripto Piyasa Değeri Nedir?

  Toplam kripto para piyasa değerini ise tek bir kripto paranın piyasa değerinden farklı biçimde ele alıyoruz. Bitcoin, altcoinler, stablecoinler, tokenlar ve piyasada rol alan diğer tüm varlıklarının piyasa değerlerinin toplamı, kripto para piyasası değerini ifade eder. 

  Genel olarak kripto para piyasasının ve sektörünün gücünü, genişliğin gösteren şey toplam kripto piyasa değeridir. Bu açıdan yatırımcılar ve geliştiriciler kripto para sektörünün geleceğini tahmin etmek için kripto piyasası değerinden yaralanırlar.

  Kripto Para Piyasa Değeri Neden Önemlidir?

  Kripto para piyasa değeri, kripto para sektörünün ilerleyen yıllarda ne kadar büyüyebileceği hakkında tahmin yapabilmeyi kolaylaştırır. Bu açıdan önem teşkil ediyor. Piyasa değerini bilmek, karşılaştırma yapabilmeye imkan sunar. 

  Örneğin kripto para piyasası toplam değeri biliniyorsa, bu değer geleneksel hisse senedi piyasası değeri ile karşılaştırılabilir. Yapılan kıyaslamamız karşısından kripto para piyasasının nasıl bir başarıya sahip olduğunu aşağı yukarı görebiliriz.

  Eğer kripto para piyasası değeri hisse senedi ve değerli madenlerin piyasa değerlerinin oldukça altına düşerse burada bir sorun olduğunu anlamamız gerekir. Piyasanın risk altında olduğunu bu gibi bir karşılaştırma ile görülebiliyor. 

  Kripto Para Biriminin Piyasa Değeri Bize Neyi İfade Eder?

  Tek bir kripto para birimini ele alırsak kripto para birimi piyasa değeri bize o kripto para biriminin başarısını ifade eder. Ancak burada şunu unutmamak gerekiyor, kripto para birimlerinin fiyatları kadar piyasa değerleri de değişkendir. Yani bir kripto para biriminin piyasa değerine bakarak o an güncel olan başarısı, tercih edilirlik düzeyi ve piyasa bulunan hacmi hakkında fikir sahibi olabiliriz.

  Bir kripto para biriminin piyasa hacmi içinde bulunulan bir günde beş haneli rakamlarda ise bundan 5 ay sonra altı haneli rakama çıkabilir. Kısa süre içinde piyasa hacmi değişebildiğinden bu gün işlem açısından çokça talep gören bir kripto para yarın olduğunda daha az ilgi gören bir altcoin’e dönebilir. Örneğin fiyat erimesi yaşayan altcoinlerin piyasa değerlerinin hızlı bir şekilde düşüş yaptığını görüyoruz.

  Seyreltilmiş Piyasa Değeri Nedir?

  Seyreltilmiş piyasa değeri yatırımcılara doğru yönü gösterme alanında oldukça verimli bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Hepimiz bir kripto paranın seyreltilmiş piyasa değerini hesaplayarak, o kripto para biriminin değerlenmesinin düşük mü yoksa avantajlı ve yüksek mi olduğunu tespit edebiliriz.

  Bunun için BTC üzerinden bir örnek ile açıklama yapmamız mümkündür. Seyreltilmiş piyasa değerini bulmak için öncelikle hiçbir veriyle işlemi bulandırmadan, piyasadaki hedeflenen arzı veri olarak alıyoruz. Bu BTC için bildiğimiz gibi 21 milyon dolaşım arzıdır.

  Hemen ardından ise hangi tarihteysek o gün piyasada ne kadar BTC dolaşımının olduğunu veri olarak alıyoruz. Biz bunu 18.505.000 olarak farz edelim. Son olarak ise içinde olduğunuz tarihte BTC’nin fiyatının ne kadar olduğunu öğrenmeniz gerekir. Rahat bir hesaplama için biz fiyatın 10.550 dolar olduğunu kabul edelim.

  Bu noktada seyreltilmiş arzı bulmak için 21 milyon arz ile 10.550 dolarlık fiyatı çarpacağız. Elde ettiğimiz 221,5 milyar dolar ise bulduğumuz seyreltilmiş arz değerimizdir. Bu seyreltilmiş arz değerini, o günün güncel arz değeri olan 18.505.000 ile karşılaştırdığımızda aradaki farka bağlı BTC’nin oldukça etkili bir fiyatı sergilediğini görebiliriz. 

  Sonuç

  Piyasa değeri özellikle kripto para piyasalarında adından sıkça bahsedilen bir kavramdır. Özellikle bir kripto paranın analizi yapılırken bakılacak ilk verilerden biri de budur. Zira bazı kripto paralar çok az sayıda iken bazılarının adeti neredeyse milyarları bulabiliyor. Sonuç olarak bir kripto paranın asıl değerinden daha önemli olan değer piyasa değeridir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle