Rusya Merkez Bankası Başkanından çok sert BTC açıklaması

  Kripto para piyasasında düşüş sinyalleri devam ederken bir olumsuz haber de Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’dan geldi. Başkan, Bitcoin konusunda sert bir duruş sergileyeceklerini ifade etti…

  Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, son açıklamaları ile kripto para basınında geniş yankı buldu. Başkan, bugünkü röportajında merkez bankasının kripto paralar konusundaki olumsuz duruşunu yineledi. Elvira Nabiullina, Bitcoin yatırımı yapmanın mevcut durumda en tehlikeli yatırımlardan biri olduğunu vurguladı.

  Elvira Nabiullina, döviz piyasaları gibi diğer yüksek riskli yatırımlar ile BTC gibi kripto para yatırımının risklerini karşılaştırdı. Rusya Merkez Bankası yöneticisi, kripto para fiyatlarının son derecede değişken olduğuna dikkat çekerek, yatırımcıların bu piyasada muazzam derecede kayıp yaşayabileceklerini hatırlattı. Bu açıklamalar BTC yatırımcılarında panik havası yarattı.

  Bitcoin Hakkında “Sahte Para” Vurgusu

  Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmanın şu anda en tehlikeli yatırım olduğunu savunan Elvira Nabiullina şunları aktardı: “Döviz piyasasında kaybetmek kazanmaktan çok daha kolay. Merkez bankası asla yatırım tavsiyesi vermez, ancak bu özel durum olduğu için banka kesinlikle bu yatırımı tavsiye etmez.”

  Nabiullina daha önce Bitcoin gibi kripto para birimlerinin “sahte para” olduğunu da vurgulamıştı. Rusya’daki yatırımcıların kripto para kullanmaması gerektiğini ifade eden Nabiullina, 2017 yılında popülerlik kazanan kripto paraları “altına hücum” hareketine benzetmişti.

  Dijital Merkez Bankası Parasına Sıcak Bakıyor

  Kripto para birimlerine karşı sert tutumunu yineleyen Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bu şüphelerine rağmen merkez bankası dijital para birimine sıcak bakıyor. Rusya Merkez Bankasının CBDC projesi olan dijital ruble konusunda iyimser tavır takınan başkan, bu yöndeki çalışmaları destekliyor.

  Dijital rublenin finansal aracıları ortadan kaldırarak işletmelere yardımcı olacağını söyleyen başkanın kripto para görüşleri ise eleştiri konusu oldu. Son dönemde bir yasama meclisi üyesi merkez bankasını sektörde dar görüşlü olmakla suçladı ve kripto para konusundaki tutumunu değiştirmesini istedi

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle