Kripto Para

El Salvador tartışılmaya devam ediyor! Profesörün açıklamaları

  ABD Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nda araştırma görevlisi olarak görev alan Prof. Jeffrey Frankel, kripto para piyasaları için tarihin en önemli olaylarından biri olarak kabul edilen El Salvador konusunu ele aldı. El Salvador, Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi kabul eden ilk ülke olmuştu.

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran başlarında Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Kongre’ye bir yasa tasarısı sunacaklarını açıkladı. Ardından bu yasa tasarısı Kongre’ye sunuldu ve El Salvador’da bu yasa tasarısı 8 Haziran tarihinde oy çokluğuyla kabul edildi. Daha sonra ise 7 Eylül tarihinde bu yasa resmi olarak yürürlüğe girdi. Bitcoin (BTC) yasası ile birlikte, böylece El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Bu gelişme, kripto para piyasalarında tarihin en önemli olaylarından biri olarak kabul gördü.

  El Salvador’un BTC Adımı Geniş Yankı Buldu

  El Salvador’un BTC yasası dünyanın birçok noktasında çeşitli tepkilerle karşılaştı. Bazı ülkelerde olumlu karşılanan bu yasa, bazı isimler ve kurumlar tarafından da olumsuz şekilde karşılandı. Ancak bu durum, olayın arz önemin boyutunu değiştirmiyor. ABD Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nda araştırma görevlisi olarak çalışan Prof. Jeffrey Frankel da tam olarak bu konuyu ele aldı. Frankel, El Salvador’un BTC yasasını değerlendirdi.

  Jeffrey Frankel’in Açıklamaları

  El Salvador, Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumunda bulunuyor. Oldukça zayıf bir ekonomisi olan El Salvador’un böyle bir adım atması, Frankel’a göre El Salvador’a bu nedenle zarar verebilir. Jeffrey Frankel’e göre birçok gelişmekte olan ülke, bu konuda El Salvador’un izinde gitmeye niyetleniyor. Ancak Frankel, bunun tahmin edildiğinden daha riskli olacağını iddia ediyor. Frankel’in konuya ilişkin değerlendirmesi şöyle:

  Kripto paralara olan ihtiyacı hiç anlamadığımı itiraf edeceğim. Pek çok ekonomist gibi ben de hangi sorunu çözdüklerini göremiyorum. Paranın klasik işlevlerinden herhangi birini (bir hesap birimi, değer deposu ya da ödeme aracı) yerine getirmek için iyi tasarlanmamışlardır çünkü fiyatları olağanüstü düzeyde değişkendir.”

  Frankel’e Göre Dolar, El Salvador İçin Daha İyi Bir Seçenek

  El Salvador için fikirlerini dile getiren Frankel’a göre El Salvador için dolar, BTC’den daha iyi bir seçenek. Bu görüşünü verilerle de desteklemek isteyen Frankel’in konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  “El Salvador ulusal para birimi ile parasal iktisadı sağlayamadı. Sonuç olarak 2001 yılında ABD dolarını benimsedi. Geçtiğimiz yıllarda yüzde 10’u aşan enflasyon bu tarihten sonra büyük ölçüde dengelendi. Özellikle 2012 yılından sonra yüzde 2’nin altına düştü.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle