Kripto Para

BTC yatırımcı sayısı 2018 performansını 3’e katladı!

  Kripto para piyasasının en büyük varlığı Bitcoin (BTC) için yapılan araştırmalara bir yenisi daha eklendi. Düzenlenen ankete göre, 2018 yılındaki tabloya kıyasla BTC yatırımı yapan kişi sayısı 3 katına çıktı…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kullanımı konusunda yapılan bir anket, dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu. En büyük kripto para birimi konusunda farkındalık, ilgi ve sahiplik açısından son 3 yılda ciddi oranda artış yaşandığı dikkatlerden kaçmadı. Bu araştırmayı yapan şirket ise, küresel analitik ve danışmanlık firması Gallup oldu.

  Gallup tarafından yürütülen araştırma, 2018 yılındaki Bitcoin yatırımcılarının resmiyle 2021 yılındaki BTC yatırımcılarının mevcut durumunu kıyasladı. Buna göre 3 yıl önce ABD’de Bitcoin sahibi olan yatırımcı sayısı yüzde 2 oranına sahipti. Bu rakam, Haziran 2021’e gelindiğinde yüzde 6 oranına çıkmasıyla dikkat çekti.

  Son 3 Yılda 3 Kat Artış 

  Gallup analitik ve araştırma firması tarafından yapılan bu araştırmada, hisse senedi, tahvil veya yatırım fonlarından en az 10 bin dolar bulunan yetişkinler, yatırımcı statüsüne alındı. Araştırma verilerine göre 50 yaşının altındaki yatırımcılar arasında BTC sahipliğinin 2018 yılından 2021 yılına kadar 3 kattan daha fazla arttığı gözler önüne serildi. 

  Genç nüfusta Bitcoin yatırımındaki artış, 2018 yılında yüzde 3 değerindeyken, 2021 yılının Haziran ayında bu seviye yüzde 13 oranına kadar çıktı. Gallup analistleri, daha az miktarda BTC birikimi yapıldığını ve sık kullanılan yatırım araçlarına göre kontrast oluşturduğunu kaydetti.

  BTC Risk Algısı Giderek Azaldı

  Kripto para sektöründe dikkat çeken bu anket, 22-29 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında Amerika'da 18 yaş ve üzeri bin 37 yatırımcının katılımı ile gerçekleştirildi. Gallup Yatırımcı İyimserliği Endeksi araştırması olarak tanımlanan bu ankette ayrıca Bitcoin ile ilgili risk algısı ölçüldü. 

  Anket verileri Bitcoin ile ilişkili risk algısının üç yıllık dönemde azaldığını gözler önüne serdi. Ankete katılan neredeyse bütün yatırımcılar, Bitcoin’i riskli varlık olarak tanımlarken, “çok riskli” diyenlerin oranı yüzde 75’ten yüzde 60 seviyesine kadar geriledi. Yatırımcıların sadece yüzde 5’i BTC’nin hiçbir risk taşımadığını düşünüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle