Maker (MKR) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  Merkeziyetsiz finansal işlemlerde yani DeFi sektöründe kullanılabilen MKR Coin hakkında bilgileri bu yazımızda ele alacağız. 2021 yılı ilk periyodunda fiyat artışı yapabileceği düşünülen MKR Coin nasıl alınır, avantajları, dezavantajları ne, onun için yapılan yorumlar nasıl sorularına bu yazımızda yanıt arayacağız. 

  Maker (MKR) Coin Nedir?

  Maker (MKR) Coin, DeFi projelerinden biri olan Maker protokolünün yerel kripto para birimidir. DAI Token’ın fiyatını stabilize etmek ve destelemek amacı ile kullanılan akıllı kontraktlar, Maker platformunda MKR Coin ödemesiyle devreye girerler.

  Maker platformunda bulunan iki farklı kripto para biriminden biri olan MKR Coin, yönetimde söz sahibi olmayı sağlar.

  MKR Coin Yorum

  MKR Coin hakkında analist yorumları incelendiğinde MKR Coin’in erişilebilirlik düzeyinin yüksek olduğundan söz edilmiş. Hem merkeziyetsiz finansal işlemlerde rol alması hem de borsa listelerinin geniş bölümünde erişilebilir olması, analistlere göre yatırımcılara avantaj kazandırıyor. Çünkü yatırımda alternatif seçeneklerden yararlanabilmeye imkan buluyor.

  MKR Coin sahipleri yorumlarında Maker platformunda kendilerine değer katabilmekten hoşnut olduklarını belirtmişler. Platform içinde oy hakkını sunana MKR Coin’i birbirlerine verebildiklerini bu yol ile stratejik açıdan da kararlar üzerinde etkili olabildikleri belirtmişler. 

  Maker Coin Geleceği

  MKR Coin’in geleceğinde değer kazanımı olabileceği analistlerce aktarılıyor. Cactus ve Aayush Jindal gibi analistler MKR Coin’in 2021 senesi ilk periyodunu fiyat artışıyla kapatacağını ifa ettiler. MKR Coin’in 2021 ilk yarısı sonunda 3.90 dolar ile 4.20 dolar bandı arasında olabileceği açıklanıyor. 

  MKR Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 MKR coin fiyatı %maker+try% TL. Döviz cinsinden ise %maker+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Maker fiyatı 24 saatte %maker+yuzde%.

  MKR Coin’in ve stablecoin sınıfına girmeyen diğer kripto paraların fiyatları piyasa volatilitesine bağlı olarak anlık değişir. Fiyat takibi ardından alım-satım yapılmalıdır.

  Maker (MKR) Coin Nasıl Alınır?

  Maker (MKR) Coin almak için internetten Binance, Coinbase Pro, Uniswap, Huobi Global, Binanace kripto para borsalarından tercih edilene erişim gerçekleştirilmelidir. Ardından platform ana sayfasından “kayıt ol“ sekmesine tıklanır. Bu işlemle ekrana gelecek tabloya kimlik ve e-posta bilgileri girilip, “kaydet“ kutucuğu tercih edilir. 

  Hesap açılış onayının sağlıklı şekilde verilmesi ardından yeni sayfadan “para yatır“ sekmesine girilip, sıradaki tabloya kredi kartı ve banka hesabı hakkında talep edilmiş bilgiler girilir. Hesaba gönderilecek para miktarı ve tutarı yine tablodan seçilip, para transferine onay verilir.  Yeni açılan pencereden “kripto para alım işlemleri“ sekmesine tıklanır. Gelen son tablo üzerinden MKR kripto para birimi ve miktarı seçilip, satın alma emri verilir. Alınan MKR Coin miktarı sanal cüzdana yansıyacaktır. 

  Avantajları Neler?

  MKR Coin avantajları arasından erişilebilirlik düzeyinin yüksek olması yer alıyor. İşlem hacmi geniş farklı kripto para borsalarında olan altcoin ile yatırımcıların tercih ettikleri borsalarda işlem yapabilmeleri veya likiditesi farklı alanlarda onu farklı fiyatlardan bulabilmeleri mümkün hale geliyor.

  Maker platformu için MKR Coin’in kullanıcılar arasında devredilebilmesi ile dolaylı yoldan oy hakkını devretme avantajını sunuyor. Stake edilebilen MKR Coin pasif gelir elde etmek ve risksiz koşullarda yatırım kazancına sahip olma şansını sunuyor. Geleneksel bankacılık sisteminde kredi alamayanlar için ise MKR Coin olarak diğer kullanıcılardan kredi talep etme avantajına sahiplerdir.

  Dezavantajları Ne?

  MKR Coin dezavantajlarından biri Maker platformunda bir stablecoin ile birlikte bulunmasıdır. MKR ve DAI stablecoin birbirleri ile etkileşimleri yüksek kripto para birimleridir. DAI stablecoin’de yaşanan talep düşüşleri MKR Coin’i ve fiyatını etkiler. Bu açıdan stable coinlerin yüksek tercih edilirliğe sahip olmaması MKR Coin yatırımcıları için değer kaybını gündeme getirebilir.

  MKR Coin her kripto para birimi gibi fiyat oynaklığına bağlı olarak anlık fiyat takibini yapma gereksinimini doğuruyor. Sanal kripto para cüzdanların ağda oluşabilecek saldırı risklerinin altındadır. Çevrimiçi saklanması tercih edilir. 

  Sonuç

  MKR Coin, DAI stablecoin üretiminde kullanılabilen, Maker platformunun yerel kripto para birimidir. DAI’nin tercih edilirlik düzeyinden etkilenir. Gelecekte insanlar USDT gibi merkezi stabil paralar yerine merkezsiz olan DAI stabil parasını tercih ederlerse MKR coinde inanılmaz yerlere ulaşabilir. Sahiplerine oy hakkını tanıyan MKR Coin ile yatırımcılar kripto paranın geleceğini tayin edebilirler. Analistlerin geleceğini parlak gördüğü altcoinler arasında bulunuyor MKR. 2021 yılında değer kazanması beklenen altcoin’in gelecekte nasıl bir noktada olacağını ise ilerleyen süreçte birlikte öğreneceğiz. 

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle