Kripto Para

Binance NFT platformu geliyor! Özellikleri neler?

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, NFT’ler (non-fungible-token) oluşturmak için kendi platformunu kurmaya hazırlanıyor. Gelen açıklamalara göre borsa yeni platformunu Haziran ayında hizmete sunacak.

  Mart 2020 döneminde aylık hacmi 30 bin dolar seviyelerinde olan NFT’lerin (non-fungible-token), Şubat 2021 döneminde haftalık hacmi milyon dolarlar seviyesine ulaştı. Birçok kulvardan ünlü ismin dahil olarak adeta reklam çalışmalarını yaptığı NFT’lere duyulan ilgi, en az kripto paralardaki kadar büyümeye devam ediyor. Peş peşe gelen NFT haberlerinin ardından bir yeni ve önemli NFT haberi de Binance borsasından geldi.

  Binance NFT Platformu İle Ne Vaat Ediyor?

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, NFT’ler oluşrutmak için kendi platformunu kurmaya hazırlanıyor. Binance tarafından 27 Nisan tarihinde yapılan açıklamada, platform lansmanının Haziran ayında yapılmasının planlandığı belirtildi. Binance tarafından yapılan açıklamada ayrıca kullanıcılara yüksek likidite, düşük ücret ve daha iyi kullanıcı deneyimi sunuşunun hedeflendiği belirtildi.

  Binance Milyonlarca “Potansiyel NFT Kullanıcısına” Ulaşmayı Amaçlıyor

  Her ne kadar NFT popülaritesi ve hacimleri 2021 yılında muazzam seviyelere ulaşmış olsa da Binance’in duyurusu, NFT hacimlerinin nispeten düşüşte olduğu bir zaman aralığında geldi. The Block verilerine göre NFT işlem hacimleri Şubat ayında zirvesini gördü ve o tarihten bu yana ciddi ölçüde azaldı. NFT platformlarının haftalık bazda işlemleri ve kullanıcı sayılarında azalma yaşandı.

  Binance ekosisteminden bir sözcünün yaptığı açıklamada, borsanın 180’den fazla ülkede kullanıcısının olduğu dile getirildi. Açıklamada bu nedenle borsanın NFT platformu ile dünyadaki milyonlarca “potansiyel NFT kullanıcısına” ulaşabileceği ifade edildi.

  NFT Platformuna 2 Ana Özellik Olacak

  Haziran ayında tanıtımı yapılacak olan Binance NFT platformu kullanıcılara 2 ana özellik sunacak. Bu iki ana özellik “Premium etkinlikler” ve “İşlem özelliği” olacak.

  Premium etkinlikler, içerik oluşturucuların, oluşturdukları içerikleri platformda sergilemesini, açık artırma ile satışa sunmasına olanak tanıyacak. Binance bu işlemlerden %10 işlem ücreti alacak ve ücretin %90’ı oluşturucuya kâr olarak gidecek.

  İşlem özelliğinde ise içerik oluşturucuların NFT’lerini oluşturmalarına, kullanıcıların mevcutta var olan NFT’lerini platformda açık artırma ile listelemelerine olanak sağlayacak. Binance, bu alandan işlem ücreti olarak %1 pay alacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle