Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 19 – 26 Şubat 2022

  Kripto para piyasasında inişli çıkışlı bir grafik çizilirken, popüler altcoinlerde yaşanan fiyat değişimi zaman zaman panik yaratıyor. Hızlı ve sert hareketlerle yatırımcısını şaşırtan altcoinlerde, haftalık kazanç rakamları dikkat çekiyor. En değerli kripto para birimleri listesinde ilk 10 sırada yer alan popüler altcoinlerden sadece LUNA yüksek kazancıyla yatırımcısını sevindirdi.

  19 Şubat ile 26 Şubat 2022 tarihleri arasında yatırımcısına en çok kazandıran altcoin projelerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Terra (LUNA)

  Son ayların en çok dikkat çeken ve yerli yatırımcıların da portföylerinde sık sık yer verdikleri Terra (LUNA) adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Geride kalan haftada LUNA coin fiyatında yüzde 47.04 oranında artış görüldü. Yatırımcısının yüzünü güldüren LUNA coin fiyatının yeni bir ralli başlatmasında geliştiricilerden gelen önemli haberler etkili oldu. 

  LUNA coinin yatırımcısını sevindiren üstün performansı, kısmen Terra'nın stablecoin'i UST için bir Bitcoin rezervi oluşturmak için toplanan 1 milyar doları çevreleyen haberlerden kaynaklandı. Kısa vadeli düşüş görünümü, Terra'nın bu hafta 25 Ocak'tan bu yana en iyi seviyesi olan 68 dolar civarındaki yüzde 45’lik yükselişinin ardından ortaya çıktı.

  İlginç bir şekilde, LUNA/USD, Rus ordusunun işgali öncülüğünde kripto piyasasının başka yerlerinde kasvetli bir görünüme rağmen yükseldi. Ukrayna'nın yatırımcıların risk alma duygularını azaltan açıklaması kripto para piyasasında olumsuz sinyaller gösterirken LUNA piyasadan pozitif yönde ayrıştı. Bu gelişmeler sonucunda LUNA coin yüksek kazanç fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirmiş oldu. 

  Anchor Protocol (ANC)

  Altcoin piyasasında adını yeni yeni duyuran Anchor Protocol (ANC) 19 Şubat’tan bu yana inişli çıkışlı bir performans gösterse de yatırımcısını sevindirdi. ANC coin son 7 gün içinde yüzde 42.68 oranında bir kazanç sağlayarak altcoin piyasasında tüm dikkatleri üzerine çekti. Yatırımcısına azımsanmayacak bir kazanç bırakan ANC coin hakkında gelişmeler basında geniş yankı buldu. 

  Ayrıca yakın zamanda Luna Foundation Guard'dan (LFG) 450 milyon dolar UST alan Anchor Protocol (ANC), Terra'nın gölgesi altında kalmasına rağmen yaklaşık 70 artış göstermesiyle beğeni topladı. Geliştirme tarafında ana işbirliklerinden biri, TerraUSD (UST) stablecoin'inin basılmasından sorumlu bir tasarruf protokolü olan Anchor Protocol ortaklığı basında geniş yankı buldu. 

  İleriye dönük olarak, pSTAKE, topluluğunun boyutunu artırmaya ve diğer projelere destek ekleyerek tekliflerini genişletmeye odaklandı. Bu entegrasyon sayesinde, şu anda yalnızca LUNA ve Ether ile yapılabilen Anchor'da UST basımı için teminat olarak kullanılabildiği açıklandı. Altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmayan bu açıklamalar sonucunda ANC coin fiyatında hızlı yükseliş destek gördü.

  Maker (MKR)

  Kripto para piyasasında adından söz ettiren Maker (MKR) coin, son haftada çok kazandıran coinler listesinde yerini aldı. MKR coin hızlı yükseliş hareketi ile birlikte yüzde 5.19 oranında değer kazandı. Altcoin yatırımcılarının yüzünü güldüren MKR coinde önemli gelişmeler yaşandı.

  Maker (MKR), MakerDAO ve Maker Protocol'ün yönetişim kripto para birimidir ve kullanıcıların DAI stabilcoin'i yayınlamasına ve yönetmesine olanak tanımaktadır. İlk olarak 2015'te tasarlanan ve Aralık 2017'de tamamen başlatılan Maker, görevi ABD dolarına yumuşak sabitlenmiş istikrarlı bir değere sahip topluluk tarafından yönetilen merkezi olmayan bir kripto para birimi olan DAI'yi işletmektir.

  Son dönemde altcoin piyasasında dikkatleri üzerine çeken MKR coin, DAI'yi yöneten kuruluş için bir tür oy payı görevi gördüğü için değer kazandı. MKR coin  sahiplerine temettü ödemezlerken, Maker Protocol'ün geliştirilmesi ve DAI'nin başarılı performansı MKR coin fiyatında önemli bir yükseliş hareketi başlattı. Maker ekosistemi, merkezi olmayan finans (DeFi) sahnesindeki en eski projelerden biri olarak dikkat çekiyor.

  UNUS SED LEO (LEO)

  Geçtiğimiz haftalarda da en çok kazandıran altcoin projeleri arasında yerini alan UNUS SED LEO (LEO) coin yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam etti. 19 Şubat’tan bu yana yükseliş performansını koruyan LEO coin, sert düzeltmeye rağmen haftalık bazda pozitif yönde kalmayı başardı. LEO coin kazancı son 1 haftada yüzde 4.86 seviyesinde oldu. 

  Bitfinex borsasından yapılan resmi açıklamada “BitFinex hackinden kurtarılan net fonların en az yüzde 80'ine eşit bir miktar, kurtarma tarihinden itibaren 18 ay içinde olağanüstü LEO tokenlerini geri almak ve yakmak için kullanılacak.” ifadeleri kullanıldı. Bunun üzerine çeşitli spekülasyonların devreye girdiği dönemde kara para aklama davası çözülürken, yorumcular çalınan Bitcoin hakkında teoriler ortaya attığı sırada UNUS SED LEO (LEO) coin yükseldi.

  Bitfinex bulmacasının küçük bir parçası, ancak daha geniş Bitfinex efsanesi resminin büyük bir parçası olan LEO coin, finansal yaratıcılığın başka bir örneği olarak görüldü. 2019'da Bitfinex'in ana şirketi iFinex, LEO'yu bir değişim programı kripto para birimi olarak listeledi.

  Geçen hafta yayınlanan bir bültende Bitfinex, beyaz kağıt iddiasını destekleyerek, yaptığı açıklama altcoin piyasasında etkili oldu. Gerçekten de kripto para yatırımcıları Bitfinex'e dönen bu fonlara güvendiklerini gösterdi. Bunun sonucunda LEO tokeni yükseldi ve yeni zirvelere ulaştı.

  Nexo (NEXO)

  Haftalık en çok kazandıran altcoinler listesinde Nexo (NEXO) coin de yerini aldı. Yerli yatırımcının pek yakından takip etmediği bu kripto para biriminde önemli gelişmeler ve haberler gündeme geldi. Bunun sonucunda altcoin yatırımcılarından yüksek talep toplayan NEXO coin geride kalan haftayı yüzde 2.45 karla pozitif yönde kapatmayı bildi. 

  Nexo (NEXO) projesi ile ilgili olarak Mizar şirketinden yapılan duyuru piyasada hareketlilik yarattı. Mizar, herkesin kullanımı için yeni nesil akıllı ticaret araçlarını oluşturmak için 3 milyon dolar toplayarak tohum finansman turunu başarılı bir şekilde kapattığını duyurdu. 

  Bu turun finansmanı, Huobi Ventures, KuCoin Ventures, Gate Labs, MEXC, WOO Ventures, Spark Digital Capital, Shima Capital, Stakely VC, Evolve Capital, Kairon Labs, AU21 Capital, Tenzor Capital, NFT'nin katılımıyla Nexo tarafından yönetildi. Dev şirketlerin yer aldığı fonlama turunda yönetici projenin yerel kripto para birimi NEXO hızlı yükseldi. 

  Mizar, yatırımcıların varlıklarını harekete geçirmek için çok çeşitli ticaret araçlarına erişebilecekleri yeni nesil bir ticaret platformudur. Mizar'ın Kurucu Ortağı ve CEO'su Francesco Ciuci, “Mizar, Mizar Vision'a yatırım yapan tüm kaliteli destekçilere minnettar. Gelişmiş ancak kullanımı kolay akıllı ticaret araçları geliştirmemize destek olmak için lider yatırımcı olarak Nexo ile ortaklığımızı duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Nexo, hedeflerimizi gerçekleştirmede aktif bir rol oynayacak.” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle