Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 1 – 8 Ekim 2022

  Kripto para piyasasında yukarı yönlü fiyat hareketleri ile başlayan Ekim ayında, Bitcoin (BTC) öncülüğünde yukarı yönlü ataklar test edildi. Altcoinler genelinde benzer atakların geldiği görüldü ancak ilk haftada yeniden dalgalanmalar ortaya çıktı ve birçok kripto para birimi düşüşe geçerek volatil bir hafta geçirdi. Hafif dalgalanmalarla, konsolidasyonun tam anlamıyla kırılmadığı bir hafta yaşanırken, bazı altcoin yatırımcıları ise ciddi oranlarda kazanç elde etmeyi başardı.

  1 – 8 Ekim 2022 tarihleri arasında, piyasa değeri ile en büyük 100 kripto para birimi arasında yer alan ve yatırımcısına en çok kazandıran altcoinleri ve yaşanan gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  Casper (CSPR)

  Son dönemlerde altcoin piyasasından isminden sıkça söz ettiren Casper (CSPR), son 7 gün içerisinde, piyasa değeri bakımından en büyük 100 kripto para birimi içerisinde yatırımcısına en çok kazandıran altcoin oldu. CSPR coin fiyatı 1 Ekim tarihinden bu yana, yani Ekim ayının ilk haftası itibariyle yatırımcısına yüzde 18,78 oranda kazandırdı. CSPR fiyatının bu yükselişinin arkasında teknik verilerle birlikte sosyal medya etkileşimleri etkisini gösterdi.

  Merkezi olmayan finans (DeFi) işlemlerinde kullanılabilen CSPR, inşaat sektörü tarafından desteklenen Casper ağında işlem gören bir kripto para birimidir. Yakın zamanda Ethereum (ETH) ağının da geçiş yaptığı Proof of Stake (PoS) modelinde pasif gelir sunar. Ayrıca CSPR coin sahipleri, App üzerinden araç yazma ve PC’ler yardımı ile uygulama yazma işlemi de yapabilir. Kullanıcıların PC’ler üzerinde blok zinciri ile çalışan bir uygulama oluşturması için Casper ağında işlem yapmaları gerekir.

  Casper (CSPR) coin adına bu hafta yaşanan en önemli gelişmelerden biri sosyal medya etkileşimleri oldu. Twitter ve Reddit platformlarında 7 Ekim tarihi itibariyle 1.663 sosyal medya gönderisinde Casper varlığından söz edildi. CSPR coin fiyatını bu hafta genelinde etkileyebilecek, öne çıkan bir haber akışı ya da gelişme bulunmuyor. Ancak buna rağmen CSPR coin fiyatı, yüzde 18,78’lik haftalık değer artışıyla, bu hafta yatırımcısına en çok kazandıran varlık oldu.

  Elrond (EGLD)

  Kripto para piyasasında uzun bir süredir dönemsel olarak yukarı yönlü hareketleri ile dikkat çeken Elrond (EGLD), uzunca bir süredir devam eden yukarı yönlü eğilimini korudu ve Ekim ayının ilk haftasında da yatırımcısına kazandırdı. EGLD, 1 – 8 Ekim tarihleri arasındaki 7 günlük süreçte yüzde 14,13 oranda değer artışı yaşayarak, bu hafta yatırımcısına ne çok kazandıran ikinci altcoin konumunda yer aldı. Varlığın değerinin artmasında, ekosisteminin hala sabit hızlı büyümeye devam ettiğinin verilerle ortaya çıkması etkili oldu.

  Kripto para piyasasında her ne kadar Ekim ayı itibariyle genel olarak yukarı yönlü hareketler ortaya çıkmış olsa da hafta genelinde yine düşüşler de kendisini gösterdi. Piyasadaki düşüşlerin ortasında, Elrond fiyatı ise kendisini paralel kanal modelinde şekillendirmeyi başardı. Token fiyatı, bu model etkisi ile son 2 ayda istikrarlı bir düşüş kaydetti ve bu süreçte kritik destek noktaları da aşıldı. Gelen düşüşler ile Haziran ayının en düşük seviyesine gerileyen EGLD, son haftada yükselişe geçerek fark yarattı.

  Bir diğer yandan Elrond, bir önceki hafta Opera ile bir ortaklık kurdu ve “yeni internet” blok zinciri misyonunu projeye ekledi. Projenin iş geliştirme başkanı Daniel Serb, konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Serb açıklamasında bu işbirliğinin, çok platformlu tarayıcı kullanıcılarına blok zincirine ve merkezi olmayan uygulamalara (DApps) erişim sağlamak adına bir hamle olduğunu ifade etti. Ayrıca işbirliği kapsamında Opera’nın EGLD zinciri aracılığıyla, velayetsiz bir cüzdanın entegre edilmesine de izin verilecek.

  Elrond, büyük blok zincirlerinin en büyük sorunları arasında yer alan ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyi amaçlayan bir Katman 1 blok zinciridir. Zincir, parçalanmış düğümleri rastgele dağıtan ve karıştıran bir Güvenli Çalışma Kanıtı fikir birliği mekanizması kullanır.

  Maker (MKR)

  Ekim ayı itibariyle kripto para piyasasında görülen çift yönlü ve dalgalı fiyat hareketleri ortasında elde ettiği değer artışlarıyla yatırımcısına kazandıran bir diğer altcoin de Maker (MKR) oldu. Maker (MKR) coin fiyatı 1 – 8 Ekim 2022 tarihleri arasındaki 7 günlük süreçte yüzde 12,52 oranda yükselerek yatırımcısına kazandırdı. Böylece MKR coin, son haftada en çok kazandıran altcoinler listesinde CSPR ve EGLD’nin ardından üçüncü sırada yer aldı. MKR coin fiyatındaki yükselişte bu hafta teknik veriler etkili oldu.

  MKR coin, merkezi olmayan finans (DeFi) hizmetleri veren Maker ekosisteminin yerel kripto para birimidir. Maker ekosisteminde 2 farklı token yer alır ve bunlardan diğeri de Dai Coin’dir. Dai Coin platformda ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olarak kullanılmaktadır. MKR Coin ise Maker Protokolünün dolaşımda olan yönetişim kripto parasıdır. Maker, Ethereum üzerinde Dai’nin değerini önemli oranda destekleyen ve stabilize eden bir akıllı sözleşme platformudur.

  Maker (MKR) coin fiyatına bu hafta etki eden önemli bir gelişme yaşanmadı. Haber akışını sabit geçirmesine rağmen MKR, haftanın en çok kazandıran üçüncü altcoini oldu.

  Convex Finance (CVX)

  Dalgalı ilerleyen haftada altcoinler genelinde hafif de olsa düşüş hareketleri daha ön plana çıkmış olsa da Convex Finance (CVX), 1 – 8 Ekim 2022 tarihleri arasında haftanın en çok kazandıran dördüncü altcoini oldu. Genellikle hafif düşüşlerin görüldüğü haftada CVX fiyatı yüzde 12,24 oranda değer artışıyla MKR coin’e çok yakın bir performans ortaya koydu. Convex Finance fiyatında görülen yükselişte bu hafta teknik veriler ve sosyal medya etkileşimleri etkili oldu.

  Convex Finance (CVX), 7 Ekim tarihi itibariyle Twitter ve Reddit platformlarında en çok bahsedilen ve etkileşim alan varlıklar arasında 219. sıraya yerleşti. Bu hafta Convex Finance adına haber akışında öne çıkan bir gelişme yaşanmadı. Bunun yerine, yükselişteki grafik hafta boyunca alım baskısını yitirmedi ve bu alım baskısı, fiyatta yükselişi getirdi.

  Convex Finance, stablecoin borsası Curve Finance üzerine inşa edilen, yenilikçi bir DeFi protokolü sunan bir projedir. Proje, kullanıcısına minimum çabayla ek getiri sağlamaktadır. Platformun yerel kripto para birimi ise CVX’tir. CVX token’ı, sahiplerine Convex platformunda ücretlerden pay sunmaktadır.

  Ethereum Name Service (ENS)

  Genel itibariyle dalgalı geçen Ekim ayının ilk haftasında, düşüşlerin ortasında elde ettiği değer artışlarıyla yatırımcısına kazandıran varlıklardan biri de Ethereum Name Service (ENS) oldu. ENS, 1 – 8 Ekim 2022 tarihleri arasında geçen 7 günlük süreçte, yani Ekim ayının ilk haftasında yatırımcısına yüzde 10,01 oranda kazandırdı. Böylece ENS, son haftada yatırımcısına en çok kazandıran 5. altcoin olarak kaydedildi. ENS fiyatındaki yükselişlerde, NFT alanındaki kritik gelişmeler etkili oldu.

  9,2 milyon dolarlık net gelirle dünyanın en büyük NFT (Non Fungible Token) pazaryeri olan OpenSea, Eylül ayında en yüksek aylık büyüme ile dYdX, PancakeSwap ve Ethereum Name Service’e (ENS) öncülük etti.

  Bir diğer yandan, Ethereum Name Service’in hakim olduğu bir alan olan, merkezi olmayan alan adı alanına yönelik atılan bir adım da ENS fiyatındaki yükselişte etkili oldu. 1inch, NFT alan adı sağlayıcısı ve dijital kimlik platformu Unstoppable Domains ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Peş peşe gelen haberler, ENS fiyatındaki yükselişleri destekledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle