Kriptopara

Kripto Paralar Ne Zaman Yükselir?

  Kripto paraların yükselmesinde arz ve talep dengesi, piyasada yer alan balinaların ve boğaların işlemleri gibi birçok faktör etkilidir. Bu faktörlerin bir kısmı piyasanın dışından geliyor. Konuyu en açık şekilde ele alabilmek için kripto paraların yükselmesinde etkili faktörleri bu yazımızda kapsamlı şekilde sunacağız. 

  Kripto Paralar Nelere Bağlı Olarak Yükselir?

  Talep Artışında Kripto Paraların Yükselmesi

  Kripto para birimlerinde fiyat artışı, alım taleplerinin artışı ile doğru orantılıdır. Çünkü kripto para birimleri yatırımcılar tarafından alındıkça, piyasadaki arzları düşer. Arz düşüşü ise kripto para biriminin daha nadir hale gelmesine sebep olur. Arzı azalan kripto para biriminin ise fiyatı yükselir. Arz ve talep dengesine dair bu sistem hem kripto para piyasasında hem de geleneksel piyasada etkilidir. Bir kripto para birimine yönelik alım taleplerindeki artış, fiyatı yükseltecektir.

  Bu açıdan baktığımızda arzı kısıtlı olan yada arzı pek çok yatırımcı arasında bölünmüş kripto paraların yükselmesi daha olasıdır. 

  Yeni İş Ortaklıklıkları

  Bir kripto para biriminin geliştiricilerinin yeni iş ortaklıklarına girişmeleri, geliştirdikleri kripto para birimin fiyatında artışa neden olabilir. Yapılan iş ortaklıkları başarılı ise kripto para birimi de bu başarıdan nasibini alır. 

  Örneğin bir kripto birimi dijital platformlarda veya bir alışveriş sitesinde ödeme aracı olarak kabul edilirse, bu ona olan güveni yükseltir. Aynı zamanda çağa ayak uydurduğunu gösterir. Kripto para birimine dair bu gibi pozitif gelişmelerin yatırımcılar tarafından öğrenilmesi halinde alım taleplerinde artış görülebilir. Artan talep ise fiyatları arttıracaktır.

  Boğalar

  Boğalar kripto para piyasasına kendi çıkarları için yön verme eğilimine girebilen yatırımcılardır. Suni fiyat artışlarını yaratmak için bir anda yüksek bir alım talebini kripto para piyasasında var edebilirler. Diğer yandan suni olmayacak bir şekilde, fiyat artışına gitmesi olası görülen bir kripto parayı yüksek miktarda satın alabilirler. Boğaların piyasa dahil oldukları bu dönemlerde ise alımı yapılan kripto para biriminin fiyatı rekor seviyelere çıkabilir.

  BTC Fiyat Yükselişi

  Bitcoin kripto para piyasasının geniş bir bölümünü işgal ediyor. İşlem hacmi oldukça yüksek olan ve yüksek bir fiyat çıtasına sahip olan BTC’nin hareketleri tüm altcoinler üzerinde etkilidir. Bu yüzden BTC’nin sert bir şekilde fiyat düşüşü yaşaması altcoin fiyatlarında da düşüşe neden olur. BTC’nin hızlı bir şekilde fiyat yükselişine geçmesi ise altcoin fiyatlarını destekler ve yükseltir. Bitcoin’in fiyatının düştü dönemlerde kripto para piyasasının genelinde karamsar bir havanın hakim olduğu görülür. 

  İşlem Hızının Kripto Para Değerini Yükseltmesi

  İşlem hızı bir kripto para biriminin değer kazanmasını dolaylı yoldan etkiliyor. Yatırımcılar verdikleri alım-satım emirlerinin en kısa süre içinde onaylanmasını arzularlar. Çünkü hızlı bir onay, en avantajlı fiyattan işlem yapabilmelerini sağlar. 

  Eğer yatırımcı kar sağlayacağını düşündüğü bir pozisyonda emir girmiş ise yakaladığı satış fiyatından işlem yapmak ister. Hızlı işlem onayını sunan kripto para birimleri ise yatırımcıların bu isteklerini tam anlamı ile karşılarlar. Bu yüzden işlem hacmi geniş ve hızı yüksek altcoinler her zaman daha fazla alım talebi görmektedir. Bu alım talepleri onların fiyat değerlerini yükseltmektedir.

  Melek Yatırımcıların Desteğiyle Kripto Para Yükselişi

  Kripto para birimleri iş dünyasında başarılı olan ve geniş bir kitle tarafından takip edilen kişilerin desteğini aldıklarında değer kazanabilirler. Diğer yandan kripto para sektörünü var eden birincil melek yatırımcıların önerdiği kripto para birimleri, yatırımcıların ilgisi ile karşılaşırlar. 

  Örneğin Elon Musk 2021 yılı içinde Bitcoin’den çokça söz etmiştir. İlk olarak onun için olumlu yorumlar yaptı. Bu süreçte Bitcoin fiyatlarından bir artış meydana geldi. Ardından Tesla sermayesinin bir kısmını BTC’ye çevirdiğini açıkladı. Oldukça başarılı bir şirketin BTC yatırımı yapması ise yatırımcıların dikkatini çekti. Yatırımcılar da Tesla’nın BTC alımı ardından, BTC alımına yöneldiler ve fiyatlar arttı. 

  Son olarak Elon Musk, Tesla için aldığı BTC’leri fiat paraya çevirmeyeceğini, BTC’nin 120 bin dolara çıkacağını ifade etti. Bu söz, yatırımcıları bir kez daha etkiledi ve çoğu yatırımcı 2021 yıl sonu için bahis sisteminde 120 bin dolar tahmini girdiler. Örnekten anlaşılacağı gibi önemli bir ismin kripto para birimine verdiği destek onun fiyatının yükselmesine destek oluyor.

  Regülasyon Endişeleri Azaldığında Kripto Paranın Değer Kazanması

  Her bir yatırım aracında olduğu gibi kripto para birimlerinin üzerinde de regülasyonun etkisi bulunuyor. Merkez bankaları ve hükümetler belirli dönemlerde kripto paralar hakkında yorum yapıyorlar. Bu yorumlarda kripto paraların menkul kıymet olarak sayılması gerektiği veya denetlenmeleri gerektiği öne sürebiliyor. 

  Ancak bu konular hakkında yasal olarak kesinleşmiş bir karar halen bulunmuyor. Gündeme yansıyan regülasyon söylentileri kripto paraların fiyatlarının düşmesine neden olabiliyor. Bir süre ortam durulduğunda be haber gündem dışı kaldığında ise fiyatların tekrar yükseliş ivmesine girdiği görülüyor. 

  Kripto Paranın Yasal Sayılması ve Değer Kazanımı 

  Bir kripto para birimi için “yasaldır“ ifadesinin bir ülke tarafından dile getirilmesi o kripto para biriminde yükselişe sebep olur. Örneğin 2017 yılı Nisan ayında Japonya Bitcoin için “yasaldır“ ifadesini kullanmıştır. Hemen ardından bir regülasyon ile bunu tescillemiştir. Olayın ardından Bitcoin fiyatı bir gün içinde %30 değer kazanarak, 1.130 USD düzeyine ulaşmıştır. 

  Balinaların Kripto Parayı Yükseltmesi

  Kripto para piyasasında spekülatif yatırımcılar da yer alır. Cüzdanlarından çok sayıda kripto paraya sahip olan balinalar bu yatırımcı tipleri arasında yer alıyorlar. Balinalar hızlı bir şekilde al-sat yaparak kazanç sağlamayı umarlar. Bu sırada gerçekleştirdikleri yüksek alım talepleri ise kripto paraların fiyatlarını anlık olarak yüksek düzeye çıkarır. 

  Sonuç: Kripto Paralar İç ve Dış Faktörlere Göre Yükselebilir

  Görüldüğü gibi kripto para birimlerinin yükselişi hem piyasa içi hem de piyasa dışı faktörlere bağlıdır. Yatırımcıların alım talepleri ve gündeme yansıyan kripto para haberleri onların fiyat değerlerini etkiliyor. Yatırımlarda iyi bir karar almak için ise fiyatı yükselten tüm bu faktörlerin yakından izlenmesi önemlidir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle