Kriptopara

Madencilik ile En Çok Kazandıran 7 Kripto Para / Coin

  Bir çok kripto para yatırımcısı aynı zamanda kendi imkanları ile kripto para üretimi yaparak karlarını yükseltme amacındalar. Bunun yolu ise madencilikte avantaj sunabilecek protokollere yönelmekten geçiyor. Bu yazımızda uzmanların görüşlerine göre madencilik ile en çok kazandıran 7 kripto para hakkında bilgileri sunacağız. 

  ZEC (ZCash)

  ZCash, gizliliğe odaklana kripto para birimidir. 2016 senesinde piyasaya sürülen ZEC Coin, işlem hacmi geniş borsalarda yer alır. Algoritması ise madencilik grafik kartlarını kullanarak madencilik yapmaya izin verir. Bu kapsamda ASİC madencilik masrafların çok daha düşük masraflar açığa çıkar ve kar oranını yükseltme imkanı doğar. PoW sistemde madenciliği yapılan ZCash, Equhash algoritmasını kullanır ve her bir blok için 10 ZEC sunarak, dikkatleri çeker. 

  RavenCoin (RVN)

  3 Ocak 2018’de piyasaya çıkan RVN Coin, Bitcoin’den çatallanan bir kripto para birimdir. Bu sebeple POW konsensüs dahil olmak üzere Bitcoin’in bir çok niteliğini barındırır. Maksimum 21 milyar arzlı olan RVN Coin, uzmanların avantajlı madencilik için önerdikleri varlıklar arasında bulunur. X16R hash fonksiyonu ve Pow iş kanıtı ile GPU madenciliğini mümkün kılar. Blok başına 5.000 RVN ödül alına sistemde kar yükseltme şansı bulunur. 

  Ethereum

  Kripto para dünyasında piyasa hacmi açısından ikinci sırada yer alan Ethereum, özellikle evde bireysel ETH madenciliği yapanlar için en karlı seçenekler arasında yer alır. Bunun sebebi ise Ethereum’un Bitcoin’in aksine hala CPU cihazlar ile madenciliğe imkan sunmasıdır. Diğer yandan Ethereum fiyat çıtasının da tarihsel bazda pek çok coinden yüksek seyretmesi 1 ETH başına elde edilen kazancın oldukça karlı olabilmesini sağlar.

  Ethereum Classic

  Uzmanların gerçekleştirdikleri açıklamalara göre madencilik açısından en karlı diğer bir seçenek ise Ethereum Classic olarak karşımıza çıkıyor. Rekabet şartları yüksek olan Bitcoin madenciliğinde yüksek bir karı yakalamak için hem elektrik maliyetlerinin karşılanabilmesi hem de ASIC cihaza sahip olunması gerekiyor. Uzmanlar Ethereum Classic için bunun gerekmediğini iyi donanımlı bir bilgisayar ve CPU kiralama ile daha düşük masrafta, daha fazla madencilik kazancı elde edilebildiğini ifade ediyorlar.

  Grin

  Grin Coin’in CR29 ve CT31 hash algoritmaları, uzmanların evde madencilik yapanlar için son derece uygun buldukları algoritmalar. Analistlerce, ASIC’e dayanıklı olacak biçimde tasarlanan algoritmaların en az ETH madencilik karları kadar kar sunabildikleri belirtildi. Merkezi olmayan hobi madenciliğinde iyi bir kazancı sunan Grin madenciliğinin, Ethereum madenciliği ardından en karlı seçenek olduğu savunuluyor.

  Haven Coin

  Uzmanlar Haven protokolünün, Monero ve diğer iyi madencilik kazancı sunan kripto paralar tarafından da benimsenen PoW algoritması olan Cryptonight’ı kullandığını belirtiyorlar. Uzmanlar, Diğer yandan, Nvidia GPU ile Cryptonight AMD GPU’dan daha verimli ve uygun madencilik yapmanın da mümkün olduğunu açıklıyorlar. Haven ise hem Nvdia GPU hem de Cryptonight AMD GPU ile madenciliği mümkün kılan sistemi ile daha fazla kazanç ve düşük maliyet fırsatını sunuyor.

  BitTube Coin

  BitTube, Blockcahin ile çalışan merkezi olmayan Youtube alternatifi olarak bilinir. Burada madencilik yapmak için ise içerik oluşturucusu olmak gerekir. Herhangi bir ASIC cihaz ve yüksek enerji tüketim masrafı olmadan yapılan BitTube madenciliği etkili kazanç elde etme şansını yükseltir. Youtube alternatifi BitTube’da içerik oluşturanlar TUBE jeton ödemesi alırlar. Kaliteli içerikler bu kapsamda kazançların anahtarları haline gelir.

  Sonuç Olarak

  Uzmanlara göre, hash algoritmaları, madencilik tipi ve masrafları açısından ele alındığında, BitTube, ETH, ZEC, RVN, Haven, Gren Coin kar sunabilecek projeler. Uzmanlara göre, bu kripto paraların madencilik işlemlerinde masraflar düştüğünden blok başına elde edilebilecek karı yükseltme şansı mevcut. Borsada trade yapmanın haricinde bu tür madencilik yöntemleri ile de kripto para kazancı elde etmek mümkün.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle