Kriptopara

Altcoinler Neden Son 7 Günde %19 Üzeri Değer Kaybı Yaşadı?

  Son 7 günlük süre bazında baktığımızda altcoinlerde önemli değer kayıpları meydana geldi. Yatırımcıların karar alma koşullarının zorlaştığı 7 günlük süre bazında ise düşüşlerin neden meydana geldiği merak ediliyor. Yazımızda son 7 günlük sürede meydana gelen değer kaybının sebeplerini ve fiyat değişim oranları hakkında bilgileri sunacağız. 

  Altcoin'ler Neden Değer Kaybetti?

  Altcoinler’in son 1 hafta içinde ciddi düşüşler yaşamasının en büyük sebebi Bitcoin’in etkili bir şekilde değer kaybetmesi oldu. İşlem hacmi geniş olan lider kripto paradaki 32 bin dolar altına kadar yaşanan değer kayıpları, piyasa genelinde karamsar havanın oluşmasına sebep verdi.

  Elon Musk Etkisi

  Bunun başlama nedenleri ise Bitcoin madenciliğinin bir tartışma konusu haline gelmesi, Elon Musk’ın yeni paylaşımları ve Çin’den gelen kısıtlama haberleri oldu. İlk olarak Elon Musk Bitcoin’in madencilik işlemlerinde yüksek enerji tüketiminin ortaya çıktığını vurgulayıp, bunun çevresel kaygıyı yarattığını açıkladı. Hemen ardından BTC fiyatlarında sert bir düşüş yaşandı. 

  Çinden Gelen Olumsuz Haberler

  Kısa süre ardından fiyat düzeltmesine giden BTC, bir darbeyi ise Çin tarafından aldı. Çin’de Bitcoin ticari işlemlerine sınırlama geldi ve madencilik işlemleri ise yasaklandı. Bu tarihte Bitcoin fiyatlarının bir kez daha gerilemesi piyasa genelini etkiledi. 

  Son Darbe Yine Elon'dan

  Son olarak ElonMusk’ın Bitcoin’i hedef alarak kırık bir kalbi ve Linkin Park şarkısını sosyal ağda paylaşması ardından tekrar düşer mi kaygısı panikli satışları getirdi. Bitcoin için gündeme gelen ani değişimler piyasada karamsar havayı öne aldı ve altcoinlerde de düşüş başladı. Ancak 10 Haziran sabahında yukarı yönlü fiyat düzeltmelerinin devreye girdiğini görüyoruz. 

  Dogecoin Son 7 Günde %27,5 Değer Kaybı Yaşadı

  Dogecoin son 7 günlük sürede en yüksek 0.29 dolar seviyesinden işlem gördü. Son 7 günde Dogecoin için en yüksek fiyat değeri ise 0.40 dolar olarak tabloya geldi. Bu iki fiyat baz alındığında 7 günde toplam %27,5 oranında değer kaybı yaşandı. 

  Bu bant arasında ilerleyen fiyat 10 Haziranda saatler 10:11’i gösterirken ise 0.33 dolar seviyesinde yer alarak, %2.00 oranında değer kazanımını tabloya aldı. Analistler geride kalan 7 günlük değer kaybının oluşumunda Bitcoin üzerindeki yüksek değer kaybının piyasaya yanmasının etkili olduğunu açıkladılar. 

  Ethereum Son 7 Günde %19,92 Değer Kaybı Yaşadı

  ETH son 7 günlük süre içinde en yüksek 2.891 dolar seviyesinden işlem gördü. Son bir hafta içinde tabloya aldığı en düşük fiyat ise 2.315 dolar oldu. Bu fiyat bandında hareket eden ETH, son 7 gün içinde ortalama %19,92 değer kaybetti. 10 Haziran 2021’de saatler 10:55’i gösterirken ise bir fiyat düzeltmesi yaparak 2.550 dolar seviyesine geçiş yaptı. 

  ETH aynı dakikalarda %0.73 oranında değer kazanımını tabloya aldı. ETH’nin geride kalan bir haftalık süredeki değer kazanımının Çin’de meydana gelen krito para ticaretini kontrol altına almaya yönelik girişimlerinin sonucu olduğu ifade ediliyor. Çünkü bu girişimler ile Bitcoin üzerinden etkili bir değer kaybı oluştu ve etki altcoinlere yansıdı. 

  Cardano (ADA) Son 7 Günde %25 Değer Kaybı Yaşadı

  Cardano Coin son bir haftalık süre içinde en yüksek 1.89 dolar seviyesinden işlem gördü. ADA Coin son 7 günde an düşük seviyede ise 1.40 dolar düzeyindeydi. Bu iki fiyat arası bantta ilerleyen Cardano Coin, son 7 günde ortamla %25 oranında değer kaybını yaşadı. 10 Haziran’da saatler 10:20’yi gösterdiğinde ise %0.67 oranında değer kazanımı yapan ADA Coin 1.58 dolardan işlem gördü. 

  Sonuç

  İşlem hacmi oldukça yüksek olan Bitcoin üzerindeki baskı ve fiyat kayıplarından dolayı, diğer altcoin’lerde de değer kayıpları oluştu. Diğer yandan olumsuz kripto para haberleri ise tüm kripto para piyasasını etkiliyor. 10 Haziranda ise MicroStrategy Bitcoin alımını 400 milyon dolardan 500 milyon dolara çıkaracağını açıkladı ve El Salvador Bitcoin’i yasal para olarak kabul gördü.

  Bu iki gelişme ardından ise hem BTC’de hem de altcoinlerde yukarı yönlü fiyat düzeltmesi görülüyor. Analistler yeni gelişmelerin takibi ile piyasanın nabzının tutulabileceğini açıkladılar. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle