Kriptopara

Ethereum fiyatları neden düşer? Neden yükselir?

  Ethereum Fiyatları Neden Düşer?

  Kripto para birimleri, son derece oynak bir yapıdadır. Genellikle kripto para birimlerine yapılan eleştiriler bu noktada buluşur. Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin, yüksek oynaklık göstermesi nedeniyle, iyi bir yatırım aracı olamayacağı görüşü, sıklıkla dile getirilmektedir. Ethereum da diğer kripto para birimleri gibi oynaklık gösterir. Makalemizde, Ethereum’un fiyatının neden düşüş yaşadığından söz edeceğiz.

  Ethereum’un diğer kripto paralar gibi düşüş yaşamasının birçok sebebi bulunabilir. Zaman zaman ETH  kendi başına etkilenirken, zaman zaman da tüm kripto para birimleri bu tip düşüş ve yükseliş ivmelerinden etkilenebilir. 

  Ethereum Arzı

  Kripto para birimlerinin artmasındaki ve azalmasındaki temel faktörlerden bir tanesi, arz talep meselesidir. Kripto para borsaları üzerindeki arz talepler, kripto paraların değerinin şekillenmesinde oldukça etkili olurlar. Ethereum’da da aynı şey geçerlidir. Yatırımcıların almak istediği ve satmak istediği değer doğrultusunda, Ethereum’un fiyatı belirlenir.

  Arzın azalması durumunda, varlığın değerinde de düşüş gözlenir. Aynı şekilde, arzın artmasıyla da varlığın değerinde artış söz konusudur. Bu ölçüt tek başına geçerli olmasa bile son derece önemlidir. Ethereum ağı, üzerinde birçok farklı kripto para birimini barındırdığı için, değişkenleri de bir hayli fazladır. 

  Ethereum Fiyatı Neden Dalgalanır?

  Ethereum fiyatının dalgalanmasındaki önemli sebeplerden bir tanesi, Ethereum balinalarıdır. Balinalar, varlığın değerinin belirlenmesinde büyük rol oynarlar. Zira balinalar, yüklü miktarda kripto para sahiplerine verilen isimdir. Bu balinaların yüksek miktarda alım satım gerçekleştirmesi, değeri önemli ölçüde etkilemektedir. 

  Ethereum Ağında Yaşanan Ağ Sıkıntılarının Etkisi

  Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin fiyat düşüş sebeplerinden bir tanesi de güvenlik açıklarıdır. Eğer ağ saldırıya uğrarsa, kripto paranın değeri de önemli boyutlarda gerileyebilir. Zira bu gibi durumlarda, endişeli bir ruh haline bürünen yatırımcılar, hızlı bir biçimde ellerindeki kripto paraları elden çıkarma arayışına girerler. Bu kar topu büyüyerek, çığ halini alır ve en sonunda varlığın değeri büyük oranda düşüş gösterir. 

  Bahsettiğimiz bu kar topu etkisi, Ethereum’un veya herhangi bir kripto para birimindeki arzın düşüşe geçmesine neden olur ve doğal olarak bu durum da fiyat düşüşü ile sonuçlanır. 

  Düşüş Sebepleri Neler?

  Ethereum değerinin birçok farklı düşüş sebebi olabilir. Her kripto paranın farklı değişkenleri söz konusudur. Ethereum da farklı değişkenlere sahip kripto para birimlerinden bir tanesidir. 

  • Kripto para borsalarının saldırıya uğraması, varlıkların değerinin düşmesine neden olabilir. Geçmiş dönemde yaşanan, büyük borsa saldırılarının ardından, kripto paraların hemen hemen hepsinde düşüş yaşandığı olmuştur. Ethereum da bu tip saldırılardan etkilenmiştir. 
  • Hükümetlerin politikaları da, kripto paraların düşüşe geçmesine neden olabilecek yapıdadır. Zira bir ülkenin, kripto paraları yasaklaması, her zaman kripto para sektörünü etkiler. Bu ülke güçlü bir ekonomiye sahipse bu  etki daha yoğun bir biçimde hissedilebilir. Örneğin Avrupa Birliği ülkelerinin hepsinin kripto paraları yasaklaması, büyük sıkıntılara neden olabilir. Muhtemelen böyle bir yasağın ardından, AB mensubu ülke vatandaşları, büyük bir endişe içerisine girerek, hızla ellerindeki Ethereum ve diğer kripto paraları elde çıkaracaklar ve ardından Eth değerinde de önemli düşüşler baş gösterecektir. 
  • Özel şirketlerin alacakları kararlar da, Ethereum’un değerlerinde önemli bir etki yaşanmasına sebep olabilir. Aslında bunun örneğini de daha önce birkaç defa görmüştük. En yakın örnek ise geçtiğimiz haftalar içerisinde yaşandı. HSBC, kredi kartları ile kripto para borsalarında işlem yapılmasını engelleyince, Ethereum da dahil olmak üzere, diğer kripto para birimlerinde de bir miktar düşüş meydana gelmişti. 
  • Ethereum ile ilgili olumsuz görüşler, ünlü simaların açıklamaları v.b. gibi durumlar da varlığın değerinin düşmesinde rol oynayabilir. 
  • Ağ üzerindeki problemler de buna neden olabilir. Hatırlanacağı gibi ETH 2.0 piyasaya sürülmeden önce, ETH, oldukça ağır işliyor ve çeşitli sıkıntılara sebebiyet veriyordu. ETH şimdilik bu sıkıntıların üstesinden yavaş yavaş gelmeye başladıysa da, kesin bir çözüm elde edilmiş değil. Zira tek problem, ağış yavaşlığı da değil. Bildiğiniz üzere ETH ağı üzerinde yüzlerce farklı token da çalışıyor. Özellikle DeFi tokenlarının büyük bir kısmı, ETH ağı üzerinde faaliyet gösteriyor. Durum böyle olunca yoğunluk artıyor, Ethereum GAS ücretleri de büyük miktarlarda artış gösteriyor. Şu sıralar, ETH ağı üzerinde yapılan işlemlerin ücretleri, olması gerekenden epey fazla. Bu nedenle Ethereum’a büyük eleştiriler söz konusu. Hatta artık ETH üzerinde küçük yatırımcılara yer olmadığı yorumları bile yapılıyor. Eğer GAS ücretlerindeki problem çözülmezse, Ethereum’un fiyatı önemli miktarda düşüş gösterebilir. 
  • Ethereum’un fiyatının düşebileceği bir başka etmen de, kripto paranın popülaritesini yitirmesi olabilir. Ethereum her ne kadar en büyük ikinci kripto para birimi olma özelliğine sahip olsa da, bunun her zaman devam edebileceği konusunda kesin bir hüküm vermek güçtür. Ethereum’un en büyük rakibi olan Polkadot, daha stabil çalışan bir ağ ortaya koyarsa, belki de bu olay gerçek olabilir. Polkadot, bazı analistler tarafından “Ethereum Killer” yani Ethereum katili olarak da biliniyor. Bu nedenle dikkate almakta fayda var. 

  Ethereum Fiyatları Neden Yükselir?

  Tüm kripto para birimleri, gibi Ethereum’un değeri de son derece oynak bir yapıda bulunur. Özellikle daha küçük yapıda bulunan altcoinler (DeFi tokenları gibi) daha yüksek miktarlarda oynaklık gösterirler. 

  Tüm kripto para birimlerinin kendine özgü yapısı olabilir. Elbette birbirine çok benzeyen kripto para birimleri vardır. Ancak hepsinin ortay çıkışları bir amaç doğrultusundadır. Bunu en iyi şekilde gerçekleştiren daha değerli olmaktadır. Ethereum da birçok farklı özelliği olan önemli bir kripto para birimidir. Bu nedenle değerinin artmasında ve azalmasında birçok değişken söz konusudur. 

  Ethereum Yükselişinde Arz Talep Etkisi

  Ethereum ve diğer tüm kripto para birimlerinin değerinin artmasındaki en önemli sebeplerden bir tanesi de arzın artış göstermesidir. Ethereum’a olan talep arttıkça, varlığın değerinde de artış yaşanır. 

  Yani özetle, Ethereum satın almak isteyen yatırımcı sayısı çoğaldıkça, buna bağlı olarak varlığın değeri de artış gösterir. Tam tersi biçimde, varlığı satın almak isteyen sayısı azaldıkça da, varlığın değerinde düşüş yaşanır. Kurumsal firmaların yaptığı yatırımlar da Ethereum’un değerinin artış göstermesini sağlar. Ethereum’a olan kurumsal ilgi, BTC kadar yoğun olmasa da, yine de portföylerine ETH ekleyen şirketler bulunmaktadır. 

  Ethereum’a olan talep, varlığın değerini arttıran önemli etmenler arasında olsa da, tek başına büyük bir etkisi olmayabilir. Dış etmenlerin de payı söz konusudur. Dış etmenler, arz talep oranını arttıran etmenlerdir ve bu nedenle önemlidir. 

  Ethereum Yükselişinin Olası Sebepleri

  • Ethereum’un güvenlikli yapısı sebebiyle, birçok kullanıcı ETH yatırımı yapmayı tercih etmektedir. Yatırımcıların ilgisinin artması, ETH’nin değerini yukarıya çekebilir. 
  • Ethereum ağı üzerinde birçok kripto para birimi aktif bir biçimde yer alıyor. Özellikle DeFi sektörünün çoğunluğunun ETH blok zinciri üzerinde yer alması, ETH için oldukça önemli. ETH üzerinde çok fazla işlem yapılması ile hacim büyük bir ölçüde artıyor. Zira işlemler ETH ile gerçekleştirilebiliyor. 
  • Kripto paralar ile ödeme kabul eden şirketler de söz konusudur. Henüz oldukça kısıtlı olsa da, yine de önem teşkil eder. 

  Ethereum Zirve Yaptı

  Ethereum, Ekim ayından bu yana büyük bir güç ile yükselmeye devam ediyor. Varlık 300-400 dolar seviyelerinde dolaşırken, şimdilerde 1831 dolardan işlem görüyor. 

  Bunun birçok sebebi söz konusu olabilir. Bunlardan bir tanesi, kripto paraların yaptığı büyük atılım olabilir. BTC’nin büyük bir ralliye başlaması, altcoinleri de büyük ölçüde etkiledi ve değerinin artmasında önemli bir rol oynadı. Kripto para benimsenmesinin artması, Ethereum’u da olumlu bir biçimde etkiledi. 

  Ek olarak Aralık ayında ETH 2.0’ın ortaya çıkması da oldukça önemli bir gelişme olarak karşımıza çıktı. Eski ETH ağında, yoğunluk sebebiyle, işlemler oldukça yavaş bir biçimde seyrediyordu. Ancak yeni ağ ile bunun önüne geçilmesi planlanıyor. Şuan ağ kullanılmaya başlansa da, tam performansını verebilmesi için biraz daha beklememiz gerekebilir. 

  Ethereum’un değerinin artmasında mevcut kripto para rallisinin tetikleyen olayların da büyük katkısı oldu. Bunda PayPal desteğinin de altını çizmemiz gerekiyor. Dünyaca ünlü ödeme devi, kripto para alım satım işlemlerine destek vereceğini duyurmasıyla birlikte büyük bir sükse yaratmayı başardı. 

  Paypal’ın dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı var ve bu kullanıcıların hepsi kripto paralara kolaylıkla ulaşabilecek bir hale geldi. PayPal’ın bu hamlesinin ardından, kripto paralara da talep önemli ölçüde arttı. Bitcoin’in büyük rallisinin esas başlangıç noktalarından bir tanesini de PayPal’ın bu hamlesi oluşturdu. Bitcoin’in ardından Ethereum da ralliye katıldı.

  Kısaca Ethereum Nedir?

  Ethereum, Blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alanda kullanılmasını sağlayan yenilikçi bir sistemdir. Güç kaynağı olarak Ether (ETH) kripto para birimini kullanır. Kripto işletim sistemi olarak bilinen Ethereum, BTC’nin bağlı olduğu Blockchain sistemi üzerinden kullanıcılarına yazılım oluşturma imkanı sağlar. Ethereum’un sağladığı bu özgürlük ile birden fazla altcoin çeşidi üretilmiştir. 

  Ethereum’un ETH’si şu anda Bitcoin ardından kripto para piyasasında en çok işlem gören ikinci kripto para birimidir. Ethereum sistemi tamamen dağıtık ve anonim bir şekilde, dünyanın her köşesine yayılan cihazlar üzerinden çalışma sağlarken, verileri saklar. Bu işlem ile merkeziyetsiz bir ağ üzerinde yatırımcı işlemlerin oluşmasını sağlar. 

  Ethereum Nasıl Alınır?

  Ethereum almak için ilk olarak kripto para borsaları platformlarından hesap açılışı yapmak gerekir. Bunun için ise Binance gibi kripto para borsalarının web adreslerine internet üzerinden rahatlıkla erişim sağlanır. Platformlara giriş ardından ise ana sayfa bölümünde görüntülenen "kayıt ol" sekmesine tıklanarak, ekrana tablo üzerine kimlik ve iletişim bilgileri girilerek, "hesabı oluştur" kutucuğuna tıklanmalıdır. 

  Bu adımlar ardından hesap oluşurken kişi otomatik olarak ana ekrana iletilir. Ana ekrandan ise "para yatırma" sekmesine giriş yapılarak bir banka hesabı üzerinden TL veya dolar bakiyesi hesaba transfer edilmelidir. Daha sonra "kripto para alım-satım işlemleri" sekmesine giriş yapılarak bu alanda görüntülenen ETH kripto para birimi seçilip, satın alma emri tanımlanır. Bu adımlar ile alınan ETH miktarı sanal cüzdana yansır. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle