Kriptopara

Al sat yapabileceğiniz 6 kripto para

  Al sat işlemleri yapılabilecek ve yatırım adımları ile bireylere kar getirebilecek kripto para birimleri, Bitcoin, LTC, ETH, XRP, LINK, VET olarak bilinirler. Bu kripto para birimleri 2020 ila 2021 seneleri arasında fiyat hareketleri ile ayakta kalmayı başaran seçeneklerdir. Merkeziyetsiz yapıları ve hızlı alım-satım işlem avantajı ile dikkat çekerler.

  Yatırım yapmadan önce fiyat yükseliş ve düşüş oranlarına bakılmalıdır

  Bir kripto paraya yatırım yapılıp yapılamayacağı hakkında bilgiye erişmek için öncelikle kripto para biriminin belirli tarih aralıklarından fiyat yükseliş ve düşüş oranlarına bakılmalıdır. İyi performans sergileyerek, kripto para piyasasında adından söz ettiren kripto para birimleri, al-sat işlemlerinde daha avantajlı konum sunarlar. Diğer yandan, sadece fiyatları değil kripto para birimlerinin sağladığı değişmez avantajları ve özelliklerini bilmekte, imajın korunacağını kesinleştirmeyi ve bu kapsamda yatırıma ilişkin güven hissi kazanabilmeyi sağlar.

  Bitcoin (BTC)

  Bitcoin, tüm kripto para birimlerinin atası olarak bilinen kripto para birimidir. Aynı zamanda en büyük piyasa değerine sahiptir. En çok işlem gören kripto para birimleri arasında yer alması ona başarılı fiyat grafiklerini getirir. Kısa vadede kayda değer bir likidite sağlar. Bitcoin 310.483 doları aşan piyasa değeri ve 32.923 dolarlık değeri aşan toplam hacmi ile yeni yatırımcılar için hala en avantajlı seçenektir.

  Bitcoin son 3 yıllık süre içinde iniş ve çıkış dönemlerini yaşamış olsa da Aralık 2017’de 20 bin dolar yükselmiş, bu süre ardından 3 hafta kadar sonra ise 10 bin doların altına düşmüştür. 2020 senesi başında ise 7.170 dolar fiyatına ulaşan BTC, hızlı yükselişini %260 oranında artırarak 2020 sonunda 18.800 dolar seviyesinden işlem görmüştür. Şuan 1 adeti ortalama 273.881 dolar değerine denk gelen BTC, 2021 senesinde en iyi yatırım seçenekleri arasında yerini almayı yine başarmıştır.

  Litecoin (LTC)

  LTC, Overstock.com’da bir ödeme seçeneği olarak kabul edilirken, fiyat artışı ile birlikte önemli kripto para birimleri arasına girmeyi başarmıştır. Litecoin 2020 senesinde tüm kripto para birimlerinin hızlı düşüşleri öncesi altın çağlarını yaşadıkları anda 80 ABD doları üzerinden işlem görüyordu. Konsolidasyon belirtileri göstermesine rağmen aktif şekilde işlem görmeyi devam ettirdi. Sürekli olarak ilk 10 kripto para birimi listesi içinde yer almayı başardı.

  Litecoin, blok zincirine işlem eklemek için farklı bir algoritmayı izleyerek, BTC’den daha hızlı alım-satım işlemleri sunar. Artan işlem hızı ve ölçeklendirilebilir modeli ile daha fazla yatırımcıyı kendisine çekmeyi başararak fiyat yükselişlerine tabi olmuştur. Bitcoin’den 4 kat daha hızlı takas işlemi süresi sunan LTC, düşük işlem ücretleri ile transfer edilir.

  2020 senesi başına gelindiğinde 40 dolar üzerinden işlem gören LTC, istikrarlı yükseliş hareketinde %100 artış yaşayarak, 2020 sonunda 80 dolar seviyesini görmüştür. 2021 girişinde ise 159 dolar fiyatı ile kripto para piyasasını sarsmaya devam ediyor.

  Ethereum (ETH)

  Ethereum, akıllı sözleşmelerini kripto para piyasasının bir parçası haline getirmeyi başaran ETH kripto para birimi, 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana kandığı büyük değerler ile adından söz ettirmiştir. Şuanda piyasa değeri kapsamında bakıldığında sadece BTC ile yarışan ETH, dünyada en çok tercih edilen kripto para birimleri arasında yer alır.

  Ethereum projesinin arkasında yer alan ivme, piyasa coşkusuna bağlı fiyat yükselişleri ve teknolojik yatırım potansiyeli ile sadece yatırımcıları tarafından değil, ünlü iş insanları ve şirketler tarafından da tercih edilir. Ethereum 52 milyar doları aşan piyasa değeri ile en büyük kripto para birimleri arasına girerken, 2020 senesi başında 130 dolar olan fiyatı ile hızı yükselişini %460 oranında arttırmıştır. 2020 yılı sonlarına doğru 600 dolar seviyesinden işlem gören ETH, 2021’nin girişinde hızlı yükseliş ardından 1 ETH=1161 dolar seviyesinden işlem görür.

  Ripple (XRP)

  Ripple, kripto para birimi olarak rakiplerinin çoğundan ayrışır. Ripple Labs’ın bir buluşu olarak görülen XRP, dünya çapında yüksek hızlı ve düşük maliyetli para transferi için tercih edilir. Ancak popülaritesi ve ETH’yi takip eden fiyat değerleri sebebi ile alım-satım işlemlerine elverişli olarak tanımlanır.

  Ripple Labs kuruluşunda, önde gelen para transfer hizmetleri ile ortaklıklar içine girdi. Önemli isimler ile yapılan ortaklıklar ise o dönemde XRP fiyatlarına artış olarak yansıdı. Kuruluş ardından gelecekte daha fazla imza atamaya niyetli olduklarını belirten şirket, bir dizi projeye imza atmak için çalışmalara başladılar. 2020 senesi başına gelindiğinde, 0.18 dolar seviyesinden işlem gören XRP, Ripple’ın karalı yükselişi ile %350 oranında artarak 2020 sonunda 0.63 dolar seviyesinden işlem gördü. 2021 senesinin ilk ayları itibari ile 0.29 dolar üzerinden işlem gören XRP, düşüş yaşasa dahi altcoin seçeneklerine göre yüksek fiyatı ile yatırıma uygun görülür.

  Chainlink (LINK)

  Chainlink, blockchain tabanlı akıllı sözleşmelerde kullanımı yapılan ve gerçek dünyaya ilişkin verileri doğrulayan bir oracle sistemidir. Gerçek dünya dışı zincir uygulamaları arasındaki boşluğu dolduran Chainlink’in kripto para birimi LIKN ise başarılı yatırımcılarca çok tercih edilen bir seçenektir.

  Chainlink, 2020’ye oldukça güçlü bir giriş yaparak, yol boyunca kripto para birimi sektöründeki şirketler ile ortaklık kurmuştur. Virüs ile kripto para piyasası üzerinde oluşan hareketlilik ve BTC’nin değerindeki kısa süreli düşüş ardından LTC yükselişi gündeme gelmiştir. 2020 yılı başında 1.8 dolar olan LINK yükselişini %676 oranında arttırıp, 2020 sonunda 14 dolar seviyesine erişmiştir. 2021 itibari ile 18.48 dolardan işlem gören LINK, yükselişini devam ettirerek alım-satım için uygun kripto paralar arasına girmiştir.

  VeChain (Vet)

  VeChain blok zincirinden yararlanarak tedarik zinciri yönetim işlemlerini geliştiren bir proje olarak bilinir. Platform dağıtılmış defter teknolojisi kullanımı ile bilgi akışında kalite sağlar. VeChain token olan VET, bu işlemlerin tümünde yakıt olarak kullanılan kripto para birimidir. Fiyat değerlerine bakıldığında 2019 senesindeki 0,0069 dolar fiyatı ile dikkat çeken VET, 2021 senesinde 0,0274 USD fiyat değeri ile işlem görür. Bu kapsamda BTC, ETH ve LTC gibi yüksek kazanç değeri sunmamasına rağmen diğer altcoinlere göre daha iyi değerlenen fiyatı kapsamında al-sat işlemlerine uygun görülür.

   Kripto Para Birimleri Nasıl Alınır?

  Kripto para birimi almak için internet üzerinden erişim gerçekleştirilebilen, lisanslı kripto para borsaları ile hesap açılışı yapılmalıdır. Kripto para borsalarının platformlarına giriş ardından ana sayfada görüntülenen "kayıt ol" sekmesine tıklanır. Bu adım ile ekrana yansıyan tablo üzerine iletişim ve kimliğe ilişkin talep edilen bilgiler girilip, "onay" komutu seçilmelidir. Yeni ekranda ise "para yatırma" sekmesine girilerek banka hesabından kripto para hesabına dolar, TL veya euro aktarımı yapılabilir. İşlem sonrası "kripto para satın al" sekmesinden, sıralanan kripto paralardan hangisi satın alınacak ise onun kısaltma adı seçilip, "satın al emri" onaylanmalıdır. Onay ardından dakikalar sonra kripto para miktarının cüzdana yansıdığı görülür.

  Kripto Para Nasıl Satılır?

  Kripto para satmak için kripto para borsaları üzerinden açılan hesaplara giriş ardından " satış emri" verilmesi gerekir. Bu kapsamda tercih edilen bir kripto para borsasının ana sayfası üzerinden "kayıt ol" sekmesine girip, kimlik ve iletişim bilgileri açılan tabloya eklenerek, üyelik için onay verilir. İşlem ardından kripto para hesap cüzdanına "para yatır" sekmesi yardımı ile banka hesabından para aktarılıp, bir üst başlıkta yer alan adımlar ile kripto para satın alınır. Alınan bu kripto para birimlerini satmak için ise platform içinden "kripto para satış işlemleri" sekmesine girilerek, kripto para birimi için ilgili kısaltma adı işaretlenmeli ve "satış emri" onaylanmalıdır. Bu adımlar kripto para satışa sunulur.

  Alım Satıma Uygun Kripto Paraların Ortak Özellikleri Nelerdir?

  Alım-satım işlemine uygun kripto para birimlerinin ortak nitelikleri şu şekilde sıralanır:

  • Merkeziyetsizlik,
  • İşlem ve sahip kayıtlarına alan sitem üzerinden çalışma,
  • Sahipliklerinin sadece kriptografik teknik ile kanıtlanabilmesi,
  • Kripto para piyasası ani dalgalanmalarına rağmen ayakta kalma,
  • Kripto para borsası ani dalgalanmalarına rağmen yükselen fiyat grafiklerine yakalama,
  • Alım-satım, takas, transfer işlemlerinde yatırımcı dostu işlem ücreti uygulama,
  • Kripto para cüzdanlarında saklanabilme ve bakiye kontrolüne uygunluk,

  Bu özellikler alım-satım işlemleri için uygun kripto para birimlerinin ortak yanlarıdır.

  Kripto Para Alım Satım İşlemlerinde Hangi Verilerden Yararlanılmalı?

  Kripto para alım satımında yararlanılması gereken veriler:

  • Kripto para birimlerinin her biri için sunulan aylık, haftalık, günlük ve saatlik fiyat analiz grafikleri,
  • Kripto para birimi fiyatlarındaki saniyelik değişimi gösteren fiyat tabloları,
  • Melek yatırımcıların belirli dönemlerde verdikleri alım-satım tüyoları,
  • Uzman kripto para piyasası analistlerinin grafikleri açık şekilde yorumladıkları makale ve köşe yazıları,
  • Kripto para borsaları tarafından e-posta ile yollanan artım önerileri,
  • Kripto para birimlerinin her birinin iki farklı sene arasında izlemiş olduğu fiyat düşüş ve yükseliş hareketleri,

  Tüm bu detaylar dikkate alınarak ve mutlaka anlık fiyat takibi yapılarak kripto para-alım satım işlemleri gerçekleştirilmelidir.

  Diğer yandan analist ve uzmanların yorumları dikkate alınırken bu yorumlamalara körü körüne inanılmaması gerekir. Kişi kendi fiyat ve hareket araştırma verileri ile bu yorumları karşılaştırmalı örtüşen ve aklına yatan noktaları not ederek bir plan oluşturmalıdır.

  Kripto Para Alım Satım İşleminde Riskli Durumlar Neler?

  Kripto para alım-satım işlemlerinde ilk riskli nokta alım-satım işlemi için uygun bir kripto para birimini tepe noktasından satın almaktır. Bu işlem acemi yatırımcıların heyecanı ve ilgileri ile ortaya çıkar. Bir kripto para biriminin fiyatının grafik analizlerde yüksek seyrediyorsa bu onun popüler ve çok getirili yani yatırıma değer bir seçenek olduğunu gösterir. O kripto para biriminin hemen satın alınması gerektiği anlamına gelmez.

  Bu kapsamda ilk olarak grafik veriler incelenmeli ve analistlerin yorumları değerlendirilmelidir. Grafik üzerinden fiyata ilişkin artış gerçekleşeceği yönünde bir ivme görülüyorsa, beklenmeli diğer bir ifade ile kripto paranın tepe fiyatı bulması izlenmelidir. En avantajlı fiyat olan tepe noktasında ise en yüksek kar için satış tercih edilebilir. Alış işlemleri fiyatların ortalama, risksiz rakamlarda fakat yükseliş hareketi hakkında büyük beklenti olduğu dönemlerde yapılır.

  Diğer bir riskli durum ise bazı yatırımcıların sadece alım-satım botlarından yararlanarak işlem yapmasıdır. Bu algoritmaları yeterince tanımadan verilen satış ve alış kararları risk içerir. Örneğin botlara virüs bulaşması halinde yanlış bir tahmin için alış yapılır. Güvenilir bot seçenekleri dahi her gün kesin tahminler sunamazlar. Bu kapsamada kripto para piyasası hareketlerini grafik üzerinden takip edip, bot bilgileri ile karşılaştırma yapılması en güvenli yoldur.

  Sonuç olarak

  Kripto paralar arasından yatırıma en uygun seçeneklere bakıldığında BTC, ETH ve LTC’nin halen avantajlarını koruduğu, bunun yanında yatırım işlemleri için bilgi edinme unsurunun da çok önemli olduğu görülür. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle