Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 19 – 25 Ekim 2021

  Kripto para piyasasında yeniden toparlanma belirtileri görülürken Ethereum fiyatında da hızlı inişli çıkışlı bir grafik takip edildi. Kripto para yatırımlarını lider altcoin Ethereum’dan yana kullanan yatırımcılar hareketli geçen haftada ETH fiyatını yakından takip ediyor. En büyük ikinci kripto para birimi 4 bin dolar desteği üzerinde güçlü bir duruş sergilerken yatırımcılarına da umut vermeye devam ediyor.

  19 Ekim ile 25 Ekim tarihleri arasında Ethereum fiyatında etkili olan gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  19 Ekim Salı Ethereum Borsa Özeti

  Bir süredir konsolide olan Ethereum fiyatında yükseliş sinyalleri 19 ekim Salı gününde kendini gösterdi. En büyük ikinci kripto para birimi ETH, gün içinde gelen olumlu haberlerin etkisiyle yüzde 3.45 oranında değer kazandı. Bu performans ile Ethereum fiyatı 3.878 dolara kadar çıkarken 4 bin dolar hedefine bir adım daha yaklaşılmış oldu.

  ünlü çevrimiçi broker’lık firması Interactive Brokers, ETH yatırımcılarını sevindiren bir açıklama yaptı. Şirket, Amerikalı finansal danışmanların müşterileri adına platformu kullanarak Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash işlemleri yapabileceğini belirtti. Bu hamle ETH topluluğunda olumlu karşılandı. 

  Aayush Jindal’ın teknik analizine göre ETH 3.800 dolarlık bölgenin üzerinde kalmayı sürdürürse rallisine devam edebilir. Bu tahminler Ethereum yatırımcılarını heyecanlandırırken, piyasadaki belirsizlikler de yatırımcıları tedirgin etti. ETH grafiğindeki destek noktalarının çalışması yeni bir yükseliş rallisini hazırladı. 

  20 Ekim Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasası genelinde olumlu havanın esmeye devam etmesi, ETH başta olmak üzere altcoinlerde hızlı rallilerin görülmesine yol açtı. Ethereum fiyatı 20 Ekim Çarşamba gününe yükseliş sinyalleri ile başladı ve çok ciddi oranda bir getiri elde etti. Uzun bir süredir sıçrama yapması beklenen ETH fiyatında yüzde 7.30 oranında değer artışının görülmesi yatırımcıları memnun etti. Bu hamleyle birlikte ETH fiyatı 4.159 dolar seviyesine kadar tırmandı. 

  Her hafta kripto para yatırım fonlarına olan para giriş ve çıkışlarını raporlayan CoinShares şirketinin son raporu ETH yatırımcılarını endişelendirdi. Son hafta, kripto para yatırım ürünlerine toplamda 80 milyon dolarlık giriş olurken, bu meblağın 70 milyonunun Bitcoin'e olması dikkat çekti. Ethereum'dan 900 bin dolarlık çıkış olması dikkatlerden kaçmadı.

  Aayush Jindal’ın teknik analizine göre Ethereum’un yakın vadede yükselmeye devam etmesi için 3.850 dolar ve 3.900 dolarlık dirençleri aşması gerekiyordu. Yüzde 7’den fazla değer kazanan Ethereum her iki direnci de kırıp geçerek yatırımcılarını sevindiren seviyelere ulaşmayı başardı. 

  21 Ekim Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  ETH’de uzun zamandır beklenen 4 bin dolar hedefinin gelmesinin ardından satış baskısı arttı. Lider altcoin fiyatına etki eden haberler peş peşe gelmeye devam ederken boğalar ve ayılar arasındaki savaş da hız kazandı. ETH fiyatı 21 Ekim Perşembe gününde yüzde 2.54 oranında değer kaybetse dahi 4 bin dolar barajının üstünde kalmayı başardı. 

  Ethereum ağında bulunan bir token olan Shiba Inu (SHIB), istatistiklerde zirvede yer almasıyla altcoin yatırımcılarını şaşırttı. SHIB token, son yedi haftanın verilerine göre, sabit coin’ler USDT ile USDC hariç tutulduğunda; tekil gönderici ve alıcılar, toplam tekiller kategorilerinde ilk sıranın sahibi olmayı başardı. Bu gelişme ETH yatırımcıları tarafından da olumlu karşılandı. 

  Ethereum kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, cüzdanına gönderilen köpek temalı coin'lerden 4.3 milyon değerde olan meblağı sattı. Bu gelişmeden sonra Baby Shiba adlı token fiyatında yüzde 72'lik düşüş yaşandı. Buterin ayrıca bir bağış fonunun çıkardığı token'dan alım yapıp arzın yüzde 8'ini yakmak için de 200 bin dolar harcadı.

  22 Ekim Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum için kritik önem taşıyan 4 bin dolarlık psikolojik sınırın savunulması, ETH boğaları için çok önemliydi. Dünkü satışların etkisiyle birlikte destek üzerinde tutunmayı başaran ETH’de satışlar 22 Ekim Cuma günü devam etti. Böylelikle Ethereum fiyatı yüzde 2 oranında değer kaybedince 3.970 dolarla kapanış yaptı. Bu kırılma yatırımcıları tedirgin eden bir gelişme olarak güne damgasını vurdu. 

  Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, artık SEC’nin bir Ethereum EFT’i onaylamaya daha meyilli olacağını söyledi. ABD’nin ilk Bitcoin ETF’i olan BITO, New York Borsası’nda işlem görmeye başlamasıyla kripto para basınında gündem oldu. Kısa sürede 1 milyar dolarlık hacme ulaşan BITO’dan sonra sırada Ethereum ETF’i olduğu konuşulmaya başlandı. 

  Bir televizyon programına katılan Grayscale CEO’su Sonnenshein, bu gelişmenin bir Ethereum ETF’inin yolunu açacağı söyledi. Öte yandan bu gelişme, kripto varlık dünyası için tarihi bir an oldu. İlk Bitcoin ETF’i başvurusu sekiz yıl önce yapılmış bu zamana kadar hiçbiri onaylanmamıştı. 

  23 Ekim Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde ETH fiyatının ne yöne gideceği büyük bir merak konusuydu. Cumartesi gününe pozitif sinyaller ile başlayan ETH fiyatı yüzde 5 civarında bir değer kazanmayı başardı. Bu gelişmenin arkasında basında yer alan önemli haberlerin de olumlu yönde etkisi oldu. ETH fiyatı 3.970 dolarla başladığı cumartesi gününde yeniden 4.168 dolarlı seviyelere tırmandı. 

  Yönetimi altında 5.5 milyar dolarlık varlığı barındıran Houston İtfaiyecileri Yardım ve Emeklilik Fonu, Stone Ridge’in bir yan kuruluşu olan NYDIG aracılığıyla Bitcoin ve Ethereum satın aldığını duyurdu. Fonun 25 milyon dolarlık kripto para yatırımı, Bitcoin ve Ethereum’un rallisinin ardından gelmesiyle dikkat çekti.

  Blokzinciri analiz şirketi Moonstream’in son raporu, Ethereum’da NFT işlemleri yapan tüm adreslerin yüzde 16.71’inin NFT’lerin yüzde 80.98’ini elinde tuttuğunu açıkladı. Raporda 1 Nisan ve 25 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında Ethereum’da 7 milyondan fazla NFT işleminde gerçekleştirildiğine dikkat çekildi. 

  24 Ekim Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde ETH fiyatındaki satış baskısı yeniden hız kazandı. Dünkü kazançların neredeyse yarısını veren Ethereum 24 Ekim Pazar gününde yüzde 2 oranında değer kaybederek 4.082 dolarlı seviyelere geriledi. Bu gelişmenin ardından bir kez daha psikolojik destek korunmuş oldu. 

  ETH Burn Bot tarafından paylaşılan verilere göre, dün gece itibariyle yok edilen Ethereum sayısı 600 bin geçti. Ethereum Improvement Proposal (EIP) 1559, 5 Ağustos 2021’de ana ağda yayına girdiğinden beri, yakılan Ethereum’un değeri 2,4 milyar doların üzerine çıkmış oldu. 

  Real Vision CEO’su Raoul Pal, kripto para yatırımcılarının dikkatini çeken bir açıklama yaptı. Pal, Bitcoin’in mevcut seviyesinden üç kat artabileceğini, Ethereum‘un (ETH) ise neredeyse dört kat artabileceğini söylemesiyle yeni bir tartışma yarattı. Pal, Bitcoin’in 200 bin dolarak Ethereum’un da 20 bin dolara ulaşma ihtimalinin yüzde 70’den fazla olduğuna inandığını söyledi. 

  25 Ekim Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde kripto para basınında yer alan olumlu haberlerle yükseliş sinyalleri yakan Ethereum, hızlı bir ralli başlattı. Lider altcoin projesi, yüzde 3.36 oranında değer kazandğı 25 Ekim Pazartesi gününde 4.219 dolarlı fiyatlara ulaştı. Bu gelişmeyle birlikte ETH destekçileri de rahat bir nefes aldı. 

  Ethereum ağında bir işlem ücreti yakım mekanizmasını da barındıran Londra güncellemesinden yaklaşık üç ay sonra, yeni bir güncelleme (Ethereum Altair) devreye girecek olması heyecan yarattı. 27 Ekim Çarşamba günü TSİ 13.56’da gerçekleşmesi planlanan Altair adlı bu güncelleme, bazı önemli değişiklikleri beraberinde getireceği için yatırımcıların radarına girdi.

  NewsBTC’den Aayush Jindal, son teknik analizinde yakın vadede 4.250 doların üzerinde net bir kırılma olursa ETH yeniden yükselebileceğini söyledi. Bu açıklamalar ETH yatırımcılarında yeniden boğa rallisi heyecanı yarattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle