Frax (FRAX) Coin Nedir? FRAX Token Nasıl Alınır?

  Merkeziyetsiz finans protokollerine olan ilginin giderek artmasıyla birlikte Frax (FRAX) coin de öne çıkan kripto paralar arasına girmiştir. Yerli yatırımcıların merak ettiği FRAX coin nedir, nasıl alınır, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

  Frax (FRAX) Coin Nedir?

  Frax projesi, açık kaynaklı, izinsiz ve tamamen zincir üzerine kurulu ilk kesirli-algoritmik sabit para sistemidir. Ethereum alt yapısını kullanan Frax Protokolü, 2019'da ilk kesirli-algoritmik stablecoin fikrini ortaya atan Amerikalı yazılım geliştiricisi Sam Kazemian tarafından piyasaya sürülmüştür.

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  Frax projesinin temel amacı, Bitcoin gibi sabit kaynaklı dijital varlıklar yerine yüksek düzeyde ölçeklenebilir, merkezi olmayan, algoritmik bir para sağlamaktır. Bu sebeple FRAX coin, arzının bir kısmı teminatla desteklenen ve tedarikin bir kısmı algoritmik olan benzersiz bir sabit paradır. Teminatlı ve algoritmik oran, piyasanın FRAX stablecoin fiyatlandırmasına bağlıdır. Projenin Whitepaper’ı ve detayları için https://frax.finance/whitepaper/ bağlantı adresine göz atmanız yeterlidir. 

  Frax (FRAX) Coin Yorum

  Kripto para piyasasındaki önemli stablecoinlerden biri olan FRAX coin, uzmanlar tarafından da onaylanmaktadır. Çünkü FRAX coin 1 doların üzerinde işlem görüyorsa protokol teminat oranını düşürürken, FRAX coin 1 doların altına inerse protokol teminat oranını artırmaktadır. Topluluk tarafından yönetilen ve aktif yönetim olmaksızın oldukça özerk, algoritmik bir yaklaşıma sahip olan Frax protokolü başarılıdır.

  Frax (FRAX) Coin Geleceği 

  Kripto para uzmanlarına göre Frax protokolünden önce, stablecoin'ler fiat teminatlı, kripto para birimi ile aşırı teminatlı ve teminatsız algoritmik olarak 3 kategoriye alınmaktadır. Ancak Frax, kendisini 4. ve en benzersiz kategoride kesirli-algoritmik başlangıç olarak sınıflandıran ilk merkezi olmayan stablecoin türüdür. Bu yüzden FRAX coin dikkat çekici bir potansiyel taşımakta olduğu için gelecek vaat etmektedir. 

  Frax (FRAX) Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 FRAX fiyatı %frax+try% TL. Döviz cinsinden ise %frax+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Frax Coin 24 saatte %frax+yuzde%.

  Sabit kripto para birimlerinden biri olan FRAX coin fiyatı 1 ABD dolarına eşitlenmiştir. Bu yüzden FRAX coin fiyatında çok ciddi düşüş veya yükselişler görülmez. Ancak yatırımcıların FRAX coin almadan önce piyasa trendlerine dikkat etmeleri tavsiye edilir. 

  Frax (FRAX) Token Nasıl ve Nereden Alınır?

  • 1. Adım: Frax (FRAX) Token satın almak için öncelikle listeleme yapan Gate.io, Uniswap (V3), Uniswap (V2), Sushi Swap gibi borsalardan birinin web sitesine girin. 
  • 2. Adım: KYC bilgilerinizle borsaya üye olun. 
  • 3. Adım: Hesap açtıktan sonra borsaya para transferi yapın. 
  • 4. Adım: Bakiyenizi kontrol ettikten sonra borsanın kripto para satın al menüsünü kullanarak FRAX coini aratın ve alım emri girin. 
  • 5. Adım: Satın aldığınız FRAX Token'ları borsada veya soğuk cüzdanlarda depolayabilirsiniz. 

  Avantajları Neler?

  Frax (FRAX) Token avantajları şunlardır:

  • FRAX coin Kasım 2020'de piyasaya sürüldüğü sırada kesirli-algoritmik hibrit tasarımı birleştiren ilk ve tek sabit paradır.
  • Zincir üzerinde yönetişim ile tamamen merkezi olmayan bir protokoldür.
  • Frax, piyasadaki kısmen algoritmik ve kısmen teminatlı bir stablecoin’e olan ihtiyacı karşılamaktadır. 

  Dezavantajları Neler?

  Frax (FRAX) Token dezavantajları şunlardır:

  • FRAX coin dışındaki DeFi projeleri arasındaki rekabet yüksektir. Bu nedenle FRAX coin zaman zaman geri planda kalabilir. 
  • Donanım cüzdanlarında tutulmayan FRAX coinler siber saldırı ile çalınma riski taşımaktadır. 

  Sonuç

  Frax Protokolü, topluluk odaklı ve benzersiz tasarımlı bir sabit kripto para birimidir. FXS arzının yüzde 60'ından fazlası birkaç yıl içinde likidite sağlayıcılarına ve yatırımcılara verilmektedir. Protokolün yerel kripto para birimi olan FRAX coin önde gelen DeFi platformlarında listelenmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle