Kripto Para

BTC bankacılık sektörünü bitirmeyecek – Blythe Masters

  Bir dönem JPMorgan’da yöneticilik de yapmış olan ve birçok finans kuruluşunun da yönetim kadrosunda görevler yürütmüş olan Blythe Masters, kripto paraların fiat para birimlerini ve bankacılık sektörünü “işe yaramaz” hale getireceği fikrine katılmadığını dile getirdi.

  Kripto paraların hızlı bir şekilde yaygınlık ve benimseme kazanması, Blythe Masters, kripto paraların fiat para birimlerini ve bankacılık sektörünü “işe yaramaz” hale getireceği fikrine katılmadığını dile getirdi. Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin hiçbir merkezi bulunmuyor ve dünyanın her yerinden kullanıcılar, birbirlerine hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan bu varlıklarla para gönderebiliyor. Kripto paraların oluşturduğu bu sistemin, fiat paraları ve bankacılık sektörünü ortadan kaldıracağı yönünde birçok iddia gündeme geliyordu. Bu iddialara, eski bir JPMorgan yöneticisi olan Blythe Masters’tan yanıt geldi.

  Blythe Masters’ın Açıklamaları

  JPMorgan’ın yanı sıra birçok finans kuruluşunun yönetim kadrosunda görev almış olan Masters, aynı zamanda “kredi risk primi sisteminin” de mucidi olarak tanınıyor. Finans dünyasının yakından tanıdığı Masters, aralarında Credit Suisse Group ile Maersk gibi dev şirketlerin de yönetim kurulunda görev almıştı. Masters, Hong Kong’da katıldığı bir konferansta, kripto paralara ilişkin fikirlerini paylaştı. Birçok uzmanın tersine kripto paraların bankacılık sistemini ve fiat paraları tehlikeye atmayacağını düşündüğünü belirten Masters, şöyle konuştu:

  “Bitcoin’in en sonunda fiat para birimlerini sistemin tamamen dışına atacağı ve bankacılık sektörünü değersiz hale getirebileceği yönünde yapılan yorumlara şüpheyle yaklaşıyorum. Dijital varlıkların enflasyon karşısında koruma sağladığı fikri henüz kendisini net şekilde göstermiş değil. Sınırsız sayıda kripto para seçeneği, uzun dönem enflasyon karşısındaki koruma konusunda soru işaretlerine neden oluyor.”

  Dünya genelinde, küresel enflasyon artış göstermeye devam ederken, elde edilen verilen Bitcoin yatırımı yapan cüzdan sayısının da arttığını gösteriyor.

  Blockchain Center CEO’su, Mevduat Hesaplarına Dikkat Çekti

  24 Mart Perşembe günü sonlanan Hong Kong’daki konferansta, Blythe Masters’ın dışında finans sektöründen birçok ünlü ve önemli isim de yer aldı. Bu isimler arasında Blockchain Centre CEO’su Tadas Maurukas da bulunurken, Maurukas özellikle de mevduat hesapları hizmetlerinin ilerleyen dönemlerde gözden kaybolabileceğini savundu. Maurukas açıklamasında “Mevduat sahipleri, daha iyi faiz oranları sebebiyle kripto paralarda staking yapmayı tercih edebilir” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle