BofA anketine göre BTC “balon” döneminde

  Kripto para piyasalarında son günlerde başta Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok kripto para biriminin değer kaybetmesi gündemdeydi. Bitcoin’in öncüsü olduğu düşüş akımının artık yerini yavaş yavaş toparlanma evresine bıraktığı görülüyor. Bank of America’nın (BofA) düzenlediği anket, toparlanmaya başlayan Bitcoin’in “balon” dönemde olduğu sonucunu gösteriyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), fiyat hareketlilikleri ile piyasalarda öncü konumda yer almaya devam ediyor. Bitcoin bunun en net örneklerinden birini geçtiğimiz hafta başlattığı düşüş trendi ile gösterdi. Ancak birçok analist ve yatırımcı, Bitcoin’in tekrar yükseliş eğilimine gireceğini düşünüyor. Bu fikirler gündeme gelmeye devam ederken Bank of America (BofA) tarafından yapılan bir anket, Bitcoin’in hala “balon” döneminde olduğu sonucunu ortaya koydu.

  Katılımcıların Yüzde 75’i BTC’yi “Balon” Olarak Görüyor

  BofA, Mayıs ayı için düzenlediği anketin sonuçlarını açıkladı. Fon yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirilen BofA anketine göre yatırımcıların %75’lik kesimi Bitcoin’in mevcut piyasa durumunu “balon” olarak değerlendiriyor. Ankete katılan 215 fon yöneticisi, 625 milyar dolarlık varlıkları yönetiyor. Bitcoin’e ilişkin çıkan sonucun yanı sıra fon yöneticileri, Covid-19 salgınında izlenen politikalardan dolayı enflasyon endişelerinin olduğunu da dile getirdi.

  Ankete Göre En Büyük Mevcut Risk: Enflasyon

  BofA anket sonuçları göz önüne alındığında, mevcut şartlarda piyasadaki en büyük risk, “enflasyon” olarak görülüyor. Söz konusu endişelerin hakim olduğu atmosferde teknoloji devlerinin hisse senetlerinde düşüşler yaşanmaya başladı. Ancak öte yandan bu endişeler ile birlikte bankacılık ve madencilik sektöründe hizmet veren şirketlerin hisselerinde genel tabloda artışlar yaşandı. Bu da Mart 2020 döneminden sonra yaşanan kripto para ilgisindeki artışı anımsattı.

  Enflasyon Endişesinin Kripto Para Piyasalarına Etkisi

  Mart 2020 döneminde salgının ekonomi piyasalarında etkisini göstermesi ile birlikte kripto paralar da genel bir çöküş yaşamıştı. Ancak ardından enflasyon endişelerine de bağlı olarak yatırımcılar alternatif yatırım aracı aramaya başlamıştı. Bunun sonucunda kripto paralara duyulan ilgi 2020’de yıl boyunca artış göstermişti ve bu durumun izleri 2021 yılında da devam ediyor.

  Fon yöneticileri ankette, dönemin en popüler tercihinin Bitcoin longlamak olduğunu açıkladı. Katılımcıların %75’i Bitcoin’in bu halini “balon” olarak değerlendirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle