Bitcoin fiyatındaki sert düşüşün nedenleri belli oldu

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı, 15 Şubat gününde sert düşüşü ile gündeme geldi. Pazar gününden bu yana düzeltme yaşamaya devam eden BTC fiyatındaki düşüşün sebepleri ortaya çıktı…

  Kripto para birimleri arasında en fazla işlem hacmine sahip olan Bitcoin (BTC), tüm zamanların en yüksek seviyesi 49 bin 700 dolardan düştü. Bugün içinde 46 bin dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin fiyatındaki %6’nın üzerinde kayba rağmen kayıplar telafi edildi. Öte yandan altcoin piyasası adeta çakıldı ve önemli altcoinlerde çift haneli kayıplar görüldü.

  Bitcoin fiyatında yaşanan düşüşün sebepleri merak konusu oldu. Stack Funds’un COO’su ve kurucu ortağı Matthew Dibb bu düşüş hakkında paylaştığı yorumlarda şu ifadeleri kullandı: “Bitcoin ve diğer kripto para birimleri genel olarak aşırı ısınmış görünüyordu ve Asya seansındaki düşüş muhtemelen 50.000 doları aşacak bir hareket için gerekli bir fon sıfırlaması idi.”

  Bitcoin Fiyatında Düşüşün Anatomisi 

  Devamlı vadeli işlem piyasasında long pozisyon tutmanın maliyeti olarak bilinen funding rate oranı, dün 12 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Pazar gününde bile yüzde 0.109 oranını gören funding rate, piyasadaki aşırı yükselmiş kaldıraç oranını veya aşırı ısınmayı işaret ediyor.

  Fonlama ortalaması, Tesla’nın geçtiğimiz günlerdeki Bitcoin yatırımını açıklamasının akabinde son ayların en yüksek seviyesine tırmanmıştı. Bu durum 40 bin dolar altına sarkan BTC’deki son rallinin esas olarak türevlerdeki kaldıraçtan kaynaklandığını gösteriyor. Fonların sıfırlanma riski artınca fiyatta düşüş kaçınılmaz oldu.

  Kurumsal Talep Giderek Azalıyor

  Kripto para borsası Coinbase Pro’nun son yayınladığı gösterge BTC/USD paritesi ile Binance’in BTC/USDT paritesi arasındaki farkı ölçüyor. Coinbase Pro, yüksek net değerli bireyler ve kurumsal yatırımcılar ile tanınmış bir borsa olduğu için bu veriler önem taşıyor.

  Bu göstergede, pozitif bir görüntü, güçlü kurumsal girişler anlamına gelirken, negatif bir görüntü ise bunun tam tersi kabul ediliyor. Kripto para uzmanları bu gösterge hakkında şu görüşte hem fikir oldu: “Pazar günü Avrupa günün ilk saatlerini yaşarken gösterge neredeyse -80 dolara düştü ve fiyat 48 bin dolar ile 49 bin dolar arasında değişirken büyük ölçüde nötr kaldı”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle