Bitcoin’de dipi bilen adam konuştu: Ayı piyasası devam!

  Geçmiş tahminlerinde Bitcoin’de dip hareketini bilen kripto para analisti Nicholas Merten, BTC cephesinde ayı piyasasının henüz sonlanmadığını söyledi. Tahmininde üç  metriğe işaret eden analiste göre önümüzdeki günler kripto kışı devam edecek!

  Bitcoin (BTC) cephesinde umutsuz paylaşımlar sürüyor! Geçmişte BTC’nin dip yolculuğunu doğru tahmin ederek hızla popülerleşen DataDash’in sunucusu ve kripto para analisti Nicholas Merten, çalıştığı üç metriğin BTC için ayı piyasasının devam edeceğini gösterdiğini söyledi.

  “Ayı Piyasalarında Gördüğümüzden Hala Çok Uzakta”

  Analist Merten, BTC’nin geleceğine yönelik yaptığı çalışmada ilk olarak net gerçekleşmemiş kar/zarar (NPUL) metriğine işaret etti. 510 bin abonesi bulunan YouTube kanalından yaptığı analizler ile takip edilen Mergen NPUL metriği ile ilgili, “Dibe vurma göstergelerinin üçü de hala net bir toparlanma ya da güçlenme belirtisi göstermiyor. Buradaki favori modellerimizden biri olan net gerçekleşmemiş kar/zarar hala kapitülasyon bölgesinde yer alıyor. Ancak önceki ayı piyasalarında gördüğümüzden hala çok uzakta.” şeklinde konuştu.

  “Henüz O Seviyeye Ulaşmadık”

  NPUL metriğinin hala ayı piyasasının bitmediğine işaret ettiğini söyleyen analist Mergen’in ikinci irdelediği metrik ise kardaki BTC miktarını ölçen kar metriği oldu! Metriğin şu anda yeşil olduğunu dikkat çeken Mergen, “Tipik, normal bir Bitcoin ayı piyasasında yaklaşık 45 puanlık bir aralığa ineriz. Şu anda bu model 51’de oturuyor ve son zamanların en düşük seviyesi 49 bandında. Henüz o seviyeye ulaşmadık.” dedi.

  “Daha Kötüsü…”

  Mergen’in son ve en önemli metrik olarak işaret ettiği gelişme ise hash şeritleri oldu. Bitcoin madencilerinin maliyetlerinin ödüllerden yüksek olduğu zamanlarda ne zaman kapitülasyona uğrayacaklarını gösteren bu metrikle ilgili Mergen, “Daha da kötüsü, henüz gerçek bir madenci kapitülasyonu görmedik.” değerlendirmesinde bulundu.

  Yakın vadede işlerin daha da kötüleşeceğini söyleyen Mergen analizine, “Şu anda durum ne kadar kötü olursa olsun, Bitcoin fiyatı madencilerin ortalama maliyetine kıyasla ne kadar düşük olursa olsun, bu şirketler madencilik ve elektrik maliyetlerinin çok altında bir değere sahip olan Bitcoin’i çıkarmak için nakit para harcıyorlar. Büyük bir konsolidasyon olması gerekiyor. Yakın vadede işler daha iyiye gitmeden önce daha da kötüleşecek olan çok sayıda satış baskısı olacaktır. Bu basit bir arz ve talep meselesi.” sözleri ile son verdi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle