Elon Musk’tan mesaj var: DOGE sınırsız da dolar değil mi?

  Twitter paylaşımları ile kripto para sektöründe etkisini güçlü bir şekilde hissettiren Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, bu kez de Dogecoin (DOGE) ve ABD Merkez Bankası (Fed) ile ilgili bir tweet paylaştı. Musk, DOGE’un ve doların sınırsız arza sahip olmasına atıfta bulundu.

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 2021 yılında Twitter’dan yaptığı paylaşımlarla, kişi bazında kripto para sektörünün en popüler ismi haline geldi. Her paylaşımı ile irili ufaklı da olsa kripto para sektörüne yön veren Musk, bu kez de paylaşımında Dogecoin (DOGE) ile ABD Merkez Bankası’na (Fed) atıfta bulundu. Musk, Dogecoin’in ve doların sınırsız arza sahip olmasıyla ilgili imalı paylaşımlar yaptı.

  Tesla CEO’su 14 Mayıs tarihli bir paylaşımında DOGE ekibi ile birlikte çalıştıklarını açıklamıştı. Sistem verimliliğin iyileştirilmesi için çalıştıklarını aktaran Musk’ın ardından, Decrypt haberine göre DOGE geliştiricileri de 2019’dan bu yana Elon Musk ile birlikte çalıştıklarını açıkladı. Elon Musk, 4 Haziran tarihli paylaşımlarında ilk önce Bitcoin (BTC) etiketi ile bir Linkin Park MEM’i paylaştı. Ardından Musk, paylaşımında Dogecoin’i ön planda tuttu.

  100 Milyar Arz Fikri Kabul Edilmemişti

  Bilindiği gibi Bitcoin’in toplamda 21 milyon arzı bulunuyor ve BTC üretimi her 4 yılda bir yarılanıyor. 2013 yılında piyasa sürülen Dogecoin de bir Bitcoin parodisi olarak ortaya çıktı ve o dönem DOGE arzının 100 milyar ile sınırlı olması fikri ortaya atıldı. Ancak DOGE kurucularından Jackson Palmer, 2014 yılındaki açıklamasında, DOGE arzını sınırlandırmayacaklarını açıkladı.

  Musk Doların Da Sınırsız Arzı Olabileceğinin Mesajını Verdi

  Sistemde her dakikada 10 biner adet DOGE blok ödülü dağıtılıyor. Haliyle sisteme günde yaklaşık 14,4 milyon, yılda yaklaşık 5,2 milyar DOGE ekleniyor. DOGE geliştiricileri de en çok bu konu üzerinden eleştiriliyor. DOGE kurucularından Billy Markus’a yönelik bir tweet paylaşan Elon Musk bir MEM’e yer verdi. Musk paylaşımında ABD dolar arzının da sınırsız olabileceğini ima etti.

  “Fed ABD Dolarını Dogecoinleştiriyor”

  ABD Cumhuriyetçi Parti Kongre Üyesi Warren Davidson, Bitcoin 2021 konferansında konuştu. Davidson, Fed’in bastığı para miktarını Dogecoin’e benzeterek eleştirdi. Davidson konuşmasında “Fed ABD dolarını Dogecoinleştiriyor.” dedi. Elon Musk’ın paylaşımları, Davidson’un sözlerini anımsattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle