BTC enflasyona karşı koruyucu varlık olarak görülüyor

  Pandemi döneminde merkez bankalarının para basmaya devam etmesi, enflasyon yaşanması riskini de arttırıyor. Finans uzmanları, enflasyondan korunmak için Bitcoin (BTC) yatırımının avantajlarına değindi…

  Son dönemde ABD Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere, ülkelerin merkez bankalarında parasal genişleme politikasına gidilmesi endişe yaratıyor. Dünya genelinde görülen ekonomik belirsizlikler, bazı para birimlerinde değer kaybına yol açıyor. Trilyonlarca dolar basmaya devam eden FED, enflasyon endişelerinin artmasına neden oluyor.

  Bu süreçte pek çok itibari para biriminde değer kaybı yaşanırken, Bitcoin (BTC) fiyatında ise tam tersi olacak şekilde değer artışı gözlemlendi. Lider kripto para birimi 2020 yılında tam yüzde 162 oranında artış yaşayarak dikkatleri üzerine çekti. Aynı dönemde BTC’den daha iyi performans gösteren varlık olmaması, enflasyona karşı korunma noktasında Bitcoin’i ön plana çıkardı.

  Artan Enflasyon Endişesi 

  Mal ve hizmet fiyatının zaman içinde değişiklik göstermesi ile ortaya çıkan enflasyon, sürekli ve yüksek fiyat artışına işaret ediyor. Örnekle açıklamak gerekirse daha önceden 100 lira ile satın alınabilen bir mal, bugün aynı para ile alınamayacak hale geliyorsa bu durumda enflasyonun artmış olduğu anlaşılır

  Global piyasalarda, finans uzmanları parasal genişleme politikaları sebebiyle enflasyon artış riskinin de yükseldiğini belirtiyor. Eski IMF ekonomistlerinden Oliver Blanchard, gelecekte az da olsa yüksek enflasyon ihtimaline dikkat çekiyor. Dünyanın önde gelen bankalarının katıldığı anketlerde ise teşvik paketlerinin enflasyonda artış yaratacağı endişesi dile getiriliyor.

  Bitcoin Bu Sebeple Enflasyona Karşı Etkili

  Kripto para piyasasının en büyük işlem hacmine sahip, lider kripto para birimi Bitcoin’in arzı 21 milyon olarak belirlendi. Uzmanlar arzı kısıtlı olan BTC’nin enflasyona karşı dirençli bir özelliğe sahip olduğunu vurguluyor. Mevcut durumda dolaşımdaki arzı sürekli değişen Bitcoin’in 2140 yılına gelindiğinde arzının tamamen biteceği öngörülüyor.

  Arzının kısıtlı olması sebebi ile Bitcoin’in altına benzer bir varlık olması ve hatta bazı finans uzmanları tarafından dijital altın olarak nitelendirilmesi önem taşıyor.  BTC fiyatını arttıran bir değer deposu olarak görülmesi ve bireysel ile kurumsal yatırımcıların benimsemesi sebebiyle iyi bir yatırım aracı olduğu belirtiliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle