SEC XRP’den sonra Ethereum’a dava açabilir mi?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Ripple arasında 2020 yılının sonunda başlayan ve şu an devam eden dava süreci yeni tartışmaları gündeme getirdi. Dava sonucu henüz netleşmemiş olmakla beraber SEC’nin benzer bir davayı da Ethereum için açabileceği iddia ediliyor. Konu ile ilgili SEC avukatlarından açıklama geldi.

  Kripto para piyasasının popüler blockchain şirketlerinden Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasında 2020 yılının aralık ayında dava süreci başladı. SEC, Ripple şirketinin arkasında olduğu bilinen XRP’nin menkul kıymet olduğunu ve Ripple şirketinin yasa dışı menkul kıymet satışı gerçekleştirdiğini iddia etmişti. Bu dava kripto para piyasasındaki varlıkların statüsü ile ilgili tartışma yarattı. XRP’nin uzun vadede büyük zarar almasına neden olan davanın bir benzerinin şimdi de Ethereum için açılabileceği iddia edildi.

  Ripple şirketi XRP’nin menkul kıymet değil de kripto para olduğuna dair yaptığı savunmada Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerini örnek göstermiş, XRP’nin bu birimlerle aynı ekonomik temele dayandığını açıklamıştı. Bu savunmanın üzerine Etheruem’un ve Bitcoin’in hangi varlık statüsünde yer aldığı merak konusu oldu. Konu ile ilgili tartışmalarda XRP hakkında iddia edildiği gibi Ethereum’u da menkul kıymet olduğunun iddia edilebileceği belirtildi.

  Ethereum’un menkul kıymet olup olmadığına dair resmi açıklama yapılmadı

  Kripto para sektöründe SEC’nin Ethereum’u nasıl tanımladığı ile ilgili tartışmaların başlaması üzerine regülatörün avukatlarından Dugan Bliss konu ile ilgili açıklama yaptı. Ünlü avukat Bitcoin ve Ethereum ile ilgili SEC’nin henüz resmi bir açıklamada bulunmadığını belirtti. SEC’nin bu iki kripto para için de bir tanımlama yapmadığının açıklanması üzerine benzer davaların gündeme gelip gelmeyeceği merak konusu oldu.

  SEC Bitcoin ve Ethereum ile ilgili resmi bir açıklama yapmamış olmakla beraber eski SEC Başkanı Jay Clayton Bitcoin’in menkul kıymet olmadığını belirtmişti. Bununla beraber Ethereum için herhangi bir açıklama yapılmadı.

  Bitcoin ve Ethereum arasında fark var

  Bitcoin ve Ethereum arasında ise önemli bir fark var. Lider kripto para biriminin arkasında kimsenin olmadığı biliniyor. Ancak Ethereum’un arkasındaki Ethereum Foundation ve üzerinden yapılan satışlar Ethereum için risk yaratıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle