Kripto Para

Çin Merkez Bankasından BTC ticareti hakkında şok çağrı

  Çin Merkez Bankası, ülkedeki bankaları kripto para birimlerine baskı kurabilmek için düzenlenecek toplantıya çağırdı. Çin’den gelen kripto para ticaretini askıya alma haberleri piyasa üzerinde ciddi korku yarattı ve BTC fiyatı sert düştü…

  Çin’de piyasa düzenleyici kurumlarından alınan kararlar neticesinde yatırımları saran korku, haftanın ilk işlem gününde Bitcoin (BTC) fiyatını olumsuz etkiledi. İlk olarak Çin’in en büyük bankalarından Tarım Bankası, kripto para hizmetlerinin yasaklanmasını bildiren bir açıklama yaptı. 

  Dünyanın en büyük bankalarından olan Çin Tarım Bankası’nın bu gönderisi dakikalar içinde web sitesinden kaldırıldı. Ancak içerikte yer alan ifadeler, kripto para yatırımcılarında panik yaratmaya yetti. Çinli dev bankanın paylaşımında Bitcoin işlemlerinde yer alan hesap sahiplerine ve hizmet sağlayıcılara hizmet vermeyi yasaklama niyeti açık bir şekilde yer alıyordu.

  Çin’in Kripto Para Baskısı Zirve Yaptı

  Çin’de kripto para yasağı konusunda uzmanlar ciddi bir uyarıda bulundu. Piyasa üzerindeki son baskılar, Danıştay Mali Komitesi’nin ülkedeki savurgan madencilik ve sorumsuz ticaret uygulamalarını engelleme açıklamasıyla başlamıştı. Bunun ardından tüm büyük madencilik yapılan şehirlerde BTC madencilik tesisleri kapatıldı.

  Bankaların korkusunun artmasından sonra kripto para ticaret hacimlerinde büyük düşüş yaşandı. Çinli kripto yatırımcısı ve Primitive kriptonun kurucusu Dovey Wan, bu baskıların OTC masalarına ve borsalarına genişleyebileceğine dikkat çekti. Son toplantı hakkında da konuşan Wan, bunun veri toplama ve pazar geri bildirimlerini gözlemleme hakkında olduğunu belirtti.

  BTC Fiyatını Olumsuz Etkiliyor

  Çin Merkez Bankası’nın ülkedeki bankaları Bitcoin’i yasaklama konusunda toplantıya çağırması, piyasada korku yarattı. Cryptohopper CEO’su Rudd Feltkamp, BTC fiyatındaki son durumu şu şekilde özetledi: “Çin kendi kripto para birimini piyasaya sürüyor ve mümkün olduğunca az rekabete sahip olmak için her türlü teşviğe sahip. İnsanlar halen Çin’in belirsizlik yaratan eylemlerine güçlü tepki veriyor, bu yüzden bu muhtemelen Bitcoin fiyatına olumsuz yansıyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle