Cosmos (ATOM) Nedir? Nasıl Alınır?

  Cosmos ağında kullanıcılara fırsatlar sunan ATOM Coin hakkında bilgileri bu yazımızda konu alacağız. Geleneksel bankacılık hizmetlerinden yararlanamayanların yüksek ilgi gösterdiği ATOM Coin nasıl alınır, avantajları neler, analistler onu nasıl yorumluyor, gelecekte iyi bir konumda olacak mı sorularına bu yazımızda yanıt aramaya çalışacağız. 

  Cosmos (ATOM) Coin Nedir?

  Cosmos (ATOM), çalışma istemi ele alındığında kripto para birimlerini bir araya getirmeyi hedefleyen altcoindir. Kripto paralarla takas sırasında özel bir Blockchain sisteminde çalışır. ATOM Coin, 2019 senesinde piyasaya sürülmüştür. ATOM Coin, Tendermint adı verilen 2 katmandan meydana gelen, açık kaynaklı Cosmos protokolünün yerel kripto para birimidir. 

  Cosmos Coin Yorum

  Analist yorumlarına baktığımızda ATOM Coin’in gelecekte Ethereum’a ciddi bir rakip olabileceğinden söz edildiğini görüyoruz. Analistler Cosmos ağının işleme girdiği günden beri merkeziyetsiz tüm uygulamalara erişmek için kullanıldığını ifade ediyorlar. Analistler, BFT Pos sayesinde merkeziyetsiz finansal işlemler için de kullanılan Cosmos ağının ATOM Coin’i daha tercih edilir hale getirdiğini belirtmişler. 

  ATOM Coin yatırımcıları ise erişilebilirlik düzeyinden ve işlem hızından söz ediyorlar. ATOM Coin’in işlem hacmi geniş birçok borsada bulunabilmesinin bir fırsat yarattığını ifade etmişler. Özellikle Cosmos ağı içinde çok düşük işlem ücreti ile yüksek hızda takas yapmayı tercih ettiklerini belirtmişler.

  ATOM Coin Geleceği

  ATOM Coin analistlere göre geleceğinde fiyat artışı olabilecek kripto para birimleri arasındadır. Aayush Jindal, Cactus gibi analistler ATOM Coin’in 2021 ilk yarısı kapsanmadan değer kazanabileceğini düşünüyorlar. ATOM Coin’in 2021 senesi ikinci periyodu öncesinde 25 dolar ile 35 dolar bandı arasında fiyatlanabileceğini ifade ettiler. 2022 sene sonunda etkili bir artışı tekrarlayabileceğini vurguladıkları altcoin’in geleceğini parlak görüyorlar.

  Cosmos Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 ATOM coin fiyatı %cosmos+try% TL. Döviz cinsinden ise %cosmos+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Cosmos 24 saatte %cosmos+yuzde%.

  Bu fiyat ve diğer kripto para fiyatları anlık değişimlere sahne olabilirler. Piyasa volatilitesinin neden olduğu fiyat değişimleri yakından takip edilerek alım-satım emri verilmelidir.

  Cosmos (ATOM) Coin Nasıl Alınır?

  Cosmos (ATOM) almak için internet üzerinden Binance, Huobi Global, Coinbase Pro, KuCoin, Kraken gibi ATOM Coin’e işlem listesinde yer veren kripto para borsası platformlarından seçilene erişilir. Platforma ait ana sayfadan “yeni kayıt“ sekmesine giriş yapılarak, ekrana yansıyan hesap oluşturma tablosuna kimlik ve e-posta bilgilerinin girişi yapılır. Tablo altında görülen “kaydet“ kutucuğuna tıklanır ve hesap açılışı tamamlanır.

  Erişim sağlanan yeni sayfadan “hesaba para yatır“ sekmesine tıklanır. İlk adımda hesaba yatırılacak para birimi ve tutarı gelen tablodan seçilir. Ardından, tablo üzerine talep edilecek kredi kartı veya banka hesabı bilgileri girilip kripto para hesabına para transferi yapılır. Görüntülenecek son pencereden “kripto para al“ sekmesine tıklanıp, ekrana yansıyacak tabloda ATOM kripto para birimi, miktarı seçilip, satın alma emri verilir. Adımlarla satın alınan ATOM Coin miktarı hesapta görüntülenir. 

  Avantajları Neler?

  ATOM Coin avantajları işlem hızı kazandırması ve takasta oldukça düşük masraf ortaya çıkarmasıdır. ATOM Coin’le yapılan alım-satımlarda emir onayı kısa süre içinde alınır ve akılda yer alan yatırım pozisyonunu kaçırmadan işlem yapma avantajı bulunur. ATOM Coin sahipleri kripto para platformları yerine direkt Cosmos ağında takasa girerek en avantajlı, düşük masraflar üzerinden çalışmayı tercih ederler.

  ATOM Coin yatırım modellerinde geniş bir seçenekten yararlanabilmeye imkan sağlar. Cüzdanında ATOM Coin olan bir kişi riskli alım-satım işlemlerine girerken olası zararlarını dengeleyebilecek, ideal pasif getirili bir staking işlemini de yapabilir. Cosmos ağından diğer kullanıcılar ATOM Coin borcu vererek, borçlarını geri alırken faiz getirisi elde etme avantajı kazanır.

  Dezavantajları Ne?

  ATOM Coin dezavantajı piyasada önemli bir rakibinin bulunmasıdır. Ethereum ve Cosmos ağları benzer mantıklar üzerinden çalışırlar. İki platformda da amaç farklı ekosistemlere erişilebilen bir model sunmaktır. Ethereum hem fiyat çıtası açısında hem de tercih edilirlik açısında ATOM Coin’in önündedir. Bu ATOM Coin’in henüz bu kadar geniş bir talebi alamamasına ve fiyat düşürücü risk faktörlerinden daha fazla etkilenebilmesine sebep olabilir. 

  ATOM Coin diğer yandan, her kripto para birimi gibi sanal cüzdanda olası ağ saldırılarının riski alıntındadır. Fiyat oynaklığına sahiptir. Anlık takibi zorunlu kılarken, çevrimdışı kripto para cüzdanlarında bakiyenin bir kısmını tam güven altına almayı gerektirebilir. 

  Sonuç

  ATOM Coin, gelecekte ETH kadar olmasa da yaygın olarak tercih edilmesi beklenen bir kripto para birimidir. Analistler 2021 ilk periyodu biterken ATOM Coin fiyatının 25 dolar ile 35 dolar bandı arasında olabileceğini düşünüyorlar. Yatırıma değer altcoinler arasında gösterilen ATOM Coin güçlü duruşunu devam ettirecek mi ilerleyen dönemlerde hep birlikte öğreneceğiz. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle