Kripto Para

Cosmos (ATOM) tarihi Stargate güncellemesini tamamladı

  Cosmos (ATOM) ağında beklenen Stargate güncellemesi nihayet hayata geçti. Cosmos ekibinin tarihi bir gelişme olarak nitelendirdiği bu güncelleme ATOM fiyatına yükseliş olarak yansıdı…

  Cosmos Stargate güncellemesi, kripto para kullanıcılarının bilgisine sunuldu. TSI 09:00’da yayınlanan Stargate, yapılan oylama sonucu kabul edildi. Cosmos whitepaper’ında belirtilen yol haritasının tamamlayıcı güncellemesi olarak gösterilen Stargate ile kullanıcılar pek çok yenilikten yararlanma fırsatı bulacak.

  Cosmos Stargate Güncellemesi 

  Stargate’in Cosmos ağında pek çok konuda hataları gidermesi ve iyileştirmesi amaçlanıyor. Bu güncellemenin ardından Cosmos tabanlı blockchain ağları birbirileriyle problem yaşamadan bağlanabilecek. Söz konusu özellik İnter Blockchain Communication (IBC) protokolünün ağa dahil edilmesi ile hayata geçirilecek.

  IBC, token ve verilerin farklı blockchain ağları arasında transfer edilebilmesinde etkilidir. Güncellemeden sonra birbirleri ile bağlantı kuracak olan Cosmos ağları, aralarındaki veri ve ödeme transferi işlemlerini yapabilecek. Cosmos, IBC ağını kullanan ilk blockchain olma özelliği ile kripto para sektöründe tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

  Stargate Güncellemesi Özellikleri

  Performansı iyileştirmesi beklenen Stargate güncellemesi ağ verimliliğini 100 kat yükseltecek. Ağın ölçeklenebilirliği artacak ve arayüz geliştirmeleri hız kazanacak. İşlemler daha hızlı yapılacak ve farklı blockchain ağları arasında işlem yapılabilecek. IBC ile birlikte full node senkronizasyonu 96 kata kadar hız kazanacak. Güncellemeler 20 kat hızlı olacak. 

  Protobuf ile Cosmos SDK’e 10 ile 100 kat arasında artan performans kazandırılacak. Bu güncelleme ile birlikte ağ üzerinde Full node’a alternatif olarak ‘light clients’ gelecek. Güncellemenin tamamlanmasından sonra daha güvenli ve verimli node işlemleri yapılabilecek.

  ATOM Fiyatı Yükselişe Geçti 

  Son 1 hafta içinde ATOM fiyatı yüzde 60 oranında değer kazanarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. ATOM fiyatı 26,32 dolar seviyesi ile yeni bir ATH belirledikten sonra 5 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak adından söz ettirmeye başladı. ATOM, son 24 saat içinde 1.6 milyar dolarlık işlem hacmi gördü. Kripto para biriminin dolaşımdaki harzı ise 238 milyon seviyesinde yer alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle