Kripto Para

Maliye Bakanı Necati: FTX’e yönelik inceleme başlattık

  Kripto para sektörüne büyük darbe vuran FTX borasının iflası gündemden düşmüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dev borsa hakkında inceleme başlatıldığını söyledi…

  Kripto para piyasasında belirsizlik devam ederken, kripto sektörü üzerindeki regülasyon baskısı da artıyor. Özellikle en büyük kripto para borsalarından biri olarak gösterilen FTX’in ani çöküşü, düzenleyici kurumları harekete geçirdi. FTX borsasının hizmet verdiği ülkelerde, kullanıcıların mağduriyet yaşaması üzerine kurumlar da çeşitli soruşturmalar gerçekleştiriyor. 

  Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen Darphane’nin 555. yılı etkinliğinde kripto para sektörü konuşuldu. Yakın zamanda iflas eden FTX borsasının kripto sektöründe yarattığı tahribatın izleri sürerken konu hakkında dikkat çeken açıklamalar geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, FTX borsasına yönelik inceleme başlatıldığını ifade etti.

  Bakanlık FTX Borsasını İnceliyor

  Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) tarafından FTX borsasına inceleme başlatması gündeme geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklanan bu incelemede borsaya ait gerçek ve tüzel kişiler için detaylar araştırılır. MASAK geçtiğimiz günlerde FTX borsasına yönelik bazı hesapları askıya almış ve kurumların banka hesaplarını incelemeye başlamıştı. Pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de faaliyet gösteren FTX borsası ile ilgili banka hesapları ve daha pek çok detay inceleniyor.

  FTX Krizi Sektörü Olumsuz Etkiledi

  FTX borsasının iflas başvurusu ardından başlayan süreç, kripto para gündemindeki önemli maddelerden biri olmaya devam ediyor. Borsanın kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried hakkında çarpıcı iddialar ortaya atıldı. SBF ve ailesinin Bahamalar’da yaklaşık 121 milyon dolarlık gayrimenkul satın aldığı ortaya çıktı. Ayrıca SBF’nin Ekim 2021 tarihinden önceki fonlama turunda 300 milyon dolarlık bir yatırımı nakde çevirdiği de iddia edildi.

  Uzmanlar ve kripto para sektörünün temsilcileri FTX iflasının olumsuz etki gösterebileceğinden endişe ediyor. Sektördeki pek çok kripto firmasına borcunu ödeyemeyecek duruma gelen FTX yüzünden bazı firmalar likidite krizine girdi. Son olarak Sequoia Capital fon yönetimi, FTX yatırımlarına ayrılan 150 milyon doların kaybedilmesi üzerine yatırımcılardan özür diledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle