Kripto Para

Hareketsiz BTC’lerin arzında şok etkisi yaşandı!

  Zincir üstü veri sağlayıcısı Glassnode, paylaştığı yeni grafikte Bitcoin’in (BTC) likit olmayan arz şoku oranını, bu hafta çok ciddi ölçülerde arttığını ortaya koydu. Söz konusu raporda likit olmayan Bitcoin arzının hem likit olan hem de yüksek derecede likit olan Bitcoin’lerin toplamından 3 kat fazla olduğu belirtildi.

  Kripto para piyasalarında fiyatlar, Rusya-Ukrayna savaşının da etkisi ile çift yönlü dalgalanmaya devam ediyor. Bitcoin (BTC) fiyatı bu süreçte yukarı – aşağı salınımlar yaşarken, Bitcoin’deki fiyat hareketliliği altcoin piyasasına da yansıyor. Ancak Bitcoin fiyatındaki ana hareketliliğin hangi yöne evrileceği konusunda ise belirsizlikler devam ediyor. Bu konuda Bitcoin’in olası hareketlerine ilişkin çeşitli senaryolar gündeme gelirken, zincir üstü veri sağlayıcısı olan Glassnode platformu, kritik bir rapor paylaştı.

  Bitcoin Likit Olmayan Arzında Şok Dalgası

  Glassnode platformunun Twitter hesabından yapılan paylaşımda yer alan grafiğe göre Bitcoin’in likit olmayan arzında bu hafta ciddi bir şok etkisi yaşandı. Söz konusu grafiğe göre BTC’nin likit olmayan arzı ciddi ölçülerde hızlı bir yükseliş gösterdi. Bitcoin’in likit olmayan arzı demek; ya hiç hareket etmemiş ya da çok az hareket geçmişi olan Bitcoin’leri ifade ediyor. Glassnode tarafından Ocak ayında yapılan bir paylaşımda, dolaşımdaki BTC arzının %76’sının likit olmayan Bitcoin’lerden oluştuğu, yani neredeyse bu varlıkların olduğu cüzdanlarda hiçbir hareketin olmadığı belirtilmişti.

  BTC Likit Arzının Azalacağı Öngörülüyor

  Glassnode platformunun paylaştığı raporda öte yandan likit olmayan BTC’lerin hem likit olan hem de yüksek derecede likit olan BTC’lerin toplamının 3,2 katı seviyesine çıktığı bilgisi yer aldı. Rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, özellikle de likit olmayan BTC arzındaki artışın, ilerleyen dönemlerde Bitcoin genel arzında bir şok etkisine neden olabileceğini ifade ediyor. Bu olası senaryoda ise Bitcoin’in likit arzının azalacağı tahmin ediliyor.

  Arzı Şoku BTC Fiyatına Nasıl Etki Eder?

  Bitcoin’in likit arzının azalması ihtimalinde, Bitcoin’e olan talebin de artış göstermesi bekleniyor. Bu senaryoda, talep artış göstermeyip yatay seyirlerde kalsa dahi azalan arzdan dolayı Bitcoin fiyatında hızlı bir artış yaşanabileceği de ifade ediliyor. Bu olası fiyat artışını talep artışının da desteklemesi durumunda ise Bitcoin fiyatında daha önce görülmemiş ani sıçramalar yaşanabileceği iddia ediliyor. Bu tür bir durumda, genel olarak kripto para piyasalarının da yüksek değerlere ulaşabileceği öngörülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle