PancakeSwap (CAKE) Coin Nedir, Hangi Borsada Var?

  Kripto para ve token alım satımının yaygınlaşmasının ardından PancakeSwap gibi bu işlemlere olanak tanıyan platformlar güç kazanmaya devam ediyor. DeFi uygulaması olarak yola çıkan PancakeSwap, CAKE belirteci ile piyasalarda da büyük bir ilgi görmektedir. PancakeSwap için yatırımını doğru şekilde değerlendirmek isteyenler için PancakeSwap hakkında merak edilen tüm detayları sizler için bir araya getirdik. Genel hatlarıyla PancakeSwap ve CAKE Coin hakkında fikir sahibi olabilir ve doğru yatırım stratejisini belirlemek için fikir sahibi olabilirsiniz. 

  PancakeSwap (CAKE) Coin Nedir?

  CAKE, PancakeSwap platformunun belirtecidir. Orijinal olarak Binance Smart Chain (BSC) ağında başlatılan bir BEP20 jetonudur. Ana işlevi PancakeSwap platformuna likidite sağlanmasının teşvik edilmesi olan bir dijital para birimidir. PancakeSwap ise kısaca AMM olarak bilinen otomatik piyasa yapıcı olarak, kullanıcıların token al – sat yapması, farming ile likidite sağlamaları ve karşılığında pasif gelir elde edebildikleri bir DeFi uygulamasıdır. 

  PancakeSwap (CAKE) Projesi ve Whitepaper

  PancakeSwap, 2020 yılının Eylül ayında faaliyetlerine başlayarak, Binance Smart Chain (BSC) üzerinde BEP20 standardını destekleyen tokenları takas etmek için kurulmuş bir merkeziyetsiz borsadır. Bu minval üzerine başlatılan proje günümüzde işlem hacmi ve piyasa değeri ile önemli bir konuma gelmiştir. Merkeziyetsiz finans alanında birçok soruna çözüm üretmek ve yenilikler getirmek üzere inşa edilen platform CAKE ile piyasalarda hem likidite sağlamak hem de güçlenmek için güçlü bir proje hedefi de sunmaktadır. 

  Piyasalardaki en yüksek işlem hacmine sahip BNB Smart Chain’deki öncü merkezi olmayan borsa olarak yoluna devam proje, NFT ekosistemi de sunarak geleceğin kripto dünyasında da etkili bir konuma ulaşmayı hedeflemektedir. PancakeSwap projesinin detaylarına ve Whitepaper sayfasına: https://docs.pancakeswap.finance/ bağlantı adresini kullanarak erişim sağlayabilir ve proje hakkında merak ettiğiniz tüm detayları görüntüleyebilirsiniz. 

  PancakeSwap (CAKE) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  PancakeSwap sanıldığının aksine bir kişi veya kurum tarafından kurulmamıştır. Pek çok DeFi uygulaması gibi anonim geliştiriciler tarafından başlatılan bir projedir. Binance Smart Chain tabanlı merkeziyetsiz bir borsa olarak yoluna devam etmektedir. Güçlü bir topluluğa sahip olması ise kısa sürede piyasa değerinin de gelişmesini sağlamıştır. Eylül 2020’de kullanılma açılan protokol, kısa sürede kullanıcıların likidite havuzuna karşı alım satım işlemi yaptığı otomatik piyasa yapıcı modeli kullanan geniş bir alana dönüşmüştür. 

  PancakeSwap (CAKE) Kullanım Alanları Neler?

  PancakeSwap ekosistemine güç vermek için geliştirilmiş olan CAKE, çiftliklerden ve havuzlardan veya piyangodan kazanılan ya da borsalarda satın alınarak kullanılabilen bir dijital para birimidir. PancakeSwap ekosistemi ile ilgili tekliflerin oylanması, IFO Token satışlarına katılım, NFT işlemleri PancakeSwap piyango biletleri satın almak için kullanılabilmektedir. CAKE kazanmak çin LP tokenlarını stake etmek ve daha çok CAKE kazanmak için ilave CAKE stake etme olanaklarına da imkan vermektedir. Ayrıca CAKE, PancakeSwap platformuna likidite sağlanmasını da teşvik etmek için kullanılmaktadır. 

  PancakeSwap (CAKE) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  PancakeSwap birçok yönden benzersizdir. Özellikle otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanması projenin ayırt edici en önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Farming işlemlerine de olanak sağlaması ile birçok yönden rakiplerinin önünde yer almaktadır. Sahip olduğu bu tür ayırt edici özellikler projenin gelecek dönem beklentileri üzerinde de olumlu etki yaratmaktadır. Kısaca PancakeSwap projesini benzersiz yapan özellikler şu şekilde özetlenebilir:

  • AMM modeli sayesinde emir defteri yoktur ve bunun yerine likidite havuzları kullanmaktadır. 
  • Kullanıcılar likidite sağlayıcısı olarak gelir elde edebilmektedir. 
  • Tokenları likidite havuzuna ekleyerek karşılığında LP token alınabilir ve gelir elde etmek için CAKE stake edilebilmektedir. 

  Güncel CAKE Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 CAKE fiyatı %pancakeswap-token+try% TL. Döviz cinsinden ise %pancakeswap-token+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, PanCakeSwap Coin 24 saatte %pancakeswap-token+yuzde%.

  CAKE ile piyasalarda iyi bir başarı elde eden PancakeSwap, uzun süredir yatırımcıların gündeminde ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Nisan 2021 yılı itibariyle tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 44.18 USD değeriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Yaşadığı bu yükseliş sonrasında sert bir geri çekilme yaşayan CAKE, 10 USD’nin altına sarkarak 2022 yılında kötü bir görünüm çizmektedir. Gelecek projeksiyonlarında ise analistlerin beklentiler her ne kadar pozitif eğilim gösterse de risk faktörü devam etmektedir. Bu nedenle yatırımcısının temkinli olarak işlem yapması gerektiği değerlendirilmiştir. 

  CAKE hem PancakeSwap için önemli bir belirteç olması hem de BEP20 tabanlı bir varlık olmasıyla güçlü bir coin olarak değerlendirilmektedir. CAKE fiyatına göre yatırımcısının mevcut formasyonda direnç ve destek noktasına göre işlem yapması daha doğru olacaktır. 

  PancakeSwap (CAKE) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  PancakeSwap (CAKE) genel hatlarıyla avantajlı bir proje olarak değerlendirilmektedir. Ancak her kripto projesi gibi çeşitli riskler ve dezavantajlar da bulunmaktadır. Projenin güçlü ve zayıf yönlerini doğru değerlendiremeyen yatırımcıların beklentilerinin altında bir kazanç elde etmeleri muhtemeldir. Bu nedenle projenin avantajlarının ve dezavantajlarının incelenmesi oldukça önemlidir. PancakeSwap (CAKE) projesinin avantajları ve dezavantajları ise kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Kullanıcılar LP tokenları yatırmak ya da kilitlemek suretiyle ödül kazanmak için tokenlarını stake edebilmektedir. (Farming)
  • Kullanıcılar CAKE alım satımı yapabilir, cüzdanlarında saklayabilir ya da NFT kazanabilirler. 
  • Token alım satımı için PancakeSwap platformu birçok işlem kolaylığı sağlamaktadır. 
  • CAKE fiyatında görülen sert dalgalanmalar piyasa beklentisini olumsuz etkileyebilir. 
  • Piyasa riskleri hala devam etmektedir. 

  CAKE Coin Hangi Borsalarda Var?

  PancakeSwap (CAKE) Coin’in dünyanın en popüler ve güvenilir kripto para borsalarından alınması mümkündür. İşlem hacmi ve piyasa değeri ile önde gelen birçok kripto para platformu üzerinde CAKE bulunabilir ve ticareti gerçekleştirilebilir. Farklı işlem çiftleri üzerinden yatırımcıların güvenle Binance gibi markalaşan kripto para borsalarını CAKE için kullanmaları mümkündür. PancakeSwap (CAKE) listelenen borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance
  • Bybit
  • CoinTiger
  • DigiFinex
  • VCC
  • KuCoin
  • BKEX
  • Gate.İo

  CAKE Coin Piyasa Bilgileri

  PancakeSwap (CAKE) için maksimum arz verisi açıklanmamıştır. Ancak CoinMarketCap verilerine göre 2022 yılı itibariyle 710 milyon seviyesinden fazla CAKE toplam arzının olduğu görülmektedir. En yüksek işlem hacmine sahip platformlardan biri olan PancakeSwap, CAKE simgesi ile piyasalarda ciddi bir sıralama yakalamıştır. Piyasa hakimiyeti ve işlem hacmine göre gelecek dönemde de piyasa beklentilerini iyileştirmeyi başarmıştır. 

  PancakeSwap (CAKE) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  PancakeSwap (CAKE) Coin satın almak için yatırımcıların birçok farklı platformu kullanması mümkündür. Kolayca CAKE almak için şu adımlar izlenebilir:

  • 1. Adım: CAKE listeleyen borsalardan birine girilir. 
  • 2. Adım: Hesap açılışı gerçekleştirilir.
  • 3. Adım: Kimlik doğrulama ve onay işlemleri tamamlanır. 
  • 4. Adım: Hesaba işlem için yeterli bakiye aktarılır. 
  • 5. Adım: USDT, BUSD, BNB, BTC çiftleri ile alım emri verilir.
  • 6. Adım: BSC tabanlı cüzdanlar üzerinde bağlantı kurularak; MetaMask, TrustWallet, TokenPocket, WalletConncect gibi güvenilir cüzdanlarda saklanabilir. 

  Özet Olarak

  PancakeSwap genel hatları ile günümüzde en popüler merkeziyetsiz dijital varlık borsalarından biridir. Bu özelliği projenin likidite sağlayıcısı olarak da görülen CAKE için pozitif bir etki yaratmaktadır. Özet olarak PancakeSwap (CAKE) gelecek vaat eden ve piyasa başarısı ile dikkat çeken bir projedir. Fiyat dalgalanmalarına karşı ise yatırımcılar uzmanlar tarafından uyarılmıştır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle