Yatırımcılar Bitcoin’in yüksek fiyatını umursamıyor

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kendisi adına 2011 yılından bu yana en zorlu ay olan Mart ayını geride bıraktı. Nisan ayına 58 bin 900 dolar bandında yüksek sayılabilecek bir seviyeden giriş yapan Bitcoin için yatırımcılar yatırım yapmaktan vazgeçmiyor.

  Kripto para piyasalarının öncüsü Bitcoin, 2011 yılından bu yana Mart aylarını olumsuz geçirdi ve her defasında Mart aylarını değer kayıpları ile kapattı. Bu durum Mart ayı yaklaşırken yatırımcıların kafasında bir soru işareti oluşturmuştu. 

  Ancak Bitcoin, 10 yıllık geleneğini 13 Mart tarihinde 61 bin 800 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırarak bozdu. Bitcoin bu rekorun yanı sıra aylık bazda Mart döneminde ayrıca %30 oranında değer kazancı da elde etti. Bu değer kazancı ile birlikte Bitcoin böylelikle 2013 yılından bu yana en iyi performansı da sergilemiş oldu. Bitcoin fiyatında yaşanan bu yükseliş, Glassnode verilerine göre Bitcoin yatırımcılarını yatırım yapmaktan vazgeçirmiyor.

  Bir Analist Bitcoin’e Akan Sermayeyi Ölçtü

  Lider Bitcoin’in fiyatı 8 Mart tarihinden bu yana 50 bin dolar seviyesinin altına inmedi, 18 Mart tarihinden bu yana da 60 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmadı. 50 bin ile 60 bin dolar seviyelerini perde noktaları haline getiren Bitcoin, 10 bin dolarlık bantta fiyat sıkışıklığı yaşıyor. Yüksek perdede fiyat sıkışıklığı yaşayan Bitcoin, bazı analistlere göre bu sıkışıklığı yakın zamanda üst yönlü olarak kırabilir. 

  Bir analist, yüksek perdede fiyat sıkışıklığı yaşayan Bitcoin’e sermaye akışının devam edip etmediğini görmek istedi. Analist bu durumu gözlemlemek için Glassnode’un UTXO Realized Price Distribution (URPD) ölçüm metriğinden yararlandı. Renato Shirkashi tarafından geliştirilen bu ölçüm metriği BTC ağındaki mevcut Unspent Transaction Output’ların hangi fiyat aralığında bulunduğunu gösteriyor.

  Analiste Göre Bitcoin Bullish Sezonunda

  Ölçüm metriğine göre veri akışlarını yorumlayan analist, Bitcoin’in 55 bin ile 60 bin dolar arasında olmasına rağmen sermaye almaya devam ettiğini gördü. Araştırmalarını yorumlayan analiste göre Bitcoin bullish sezonunda. Analist, söz konusu yorumlamalarında “Bitcoin fiyatının bu aralıkta sıkışıp kalacağını sanmıyorum” sözlerini dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle