El Salvador vatandaşlarına BTC dağıttığında ne olacak?

  Dünyada ilk kez Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador, vatandaşlarına 30 dolarlık Bitcoin dağıtılacağını açıklamıştı. El Salvador’un bu dağıtımı gerçekleştirmesi için toplamda 140 milyon dolarlık Bitcoin satın alması gerekiyor. Willy Wo, böyle bir durumda dünyadaki BTC kullanıcı sayısının %2,5 artacağını söyledi.

  Son dönemlerde Bitcoin (BTC) ve beraberinde kripto para borsaları ciddi düşüşler ile anılıyor. Ancak bu düşüşlerin yaşandığı süreçte, kripto para borsalarında ve dünyada bir ilk yaşandı. El Salvador, 8 Haziran tarihinde Bitcoin’i ülkenin resmi para birimlerinden biri ilan etti. Piyasalarda devrim niteliğinde karşılanan bu adımın rüzgarı hala hissediliyor. Ardından El Salvador, ülkedeki tüm vatandaşlara 30 dolar değerinde Bitcoin dağıtılacağını açıkladı.

  El Salvador’da BTC Dağıtılması Piyasayı Hareketlendirebilir

  El Salvador’un attığı adım sonrası başka ülkeler de benzer girişimlerde bulunabileceğinin sinyallerini vermeye başladı. Ancak El Salvador, bu konuda frene basmaya niyetli görünmüyor. Ülkede Bitcoin’in resmi para birimi kabul edilmesi halihazırda çok ses getirirken, vatandaşlara BTC dağıtılacak olması da piyasalarda bir heyecan başlattı. Zira ülke nüfusu, satın alacak BTC’ler ve artacak olan BTC kullanıcı sayısı düşünüldüğünde, piyasaların hareketlenmesi ihtimali de ciddi şekilde artıyor.

  BTC Kullanıcı Sayısı 1 Günde Yüzde 2,5 Artabilir

  El Salvador, Bitcoin’in daha yaygın kullanılmasını amaçladığı için vatandaşlara 30 dolarlık BTC’leri ücretsiz şekilde vereceğini duyurdu. Statista verilerine göre El Salvador’da 15 yaş üzerinde 4,72 milyon vatandaş bulunuyor. Kripto para piyasalarında tanınan istatistik uzmanı Willy Wo, 4,72 milyon kişinin BTC kullanmaya başlamasının, dünyadaki BTC kullanıcı sayısını tek bir günde %2,5 artıracağını ifade etti. Woo’nun konuya ilişkin ifadeleri şöyle:

  “El Salvador’daki 4,5 milyon yetişkin vatandaşın tamamının ücretsiz Bitcoin teklifini kabul edeceğini varsayarsak; Bitcoin’in dünya genelindeki kullanıcı sayısı bir günde yaklaşık %2,5 artacak.”

  El Salvador’un Hamlesi Satın Alma Baskısı Oluşturabilir

  Öte yandan El Salvador’un vatandaşlarına 30 dolarlık BTC dağıtması için, nüfusuna göre toplamda yaklaşık 140 milyon dolarlık BTC satın alması gerekiyor. Haliyle bu satın alma işleminin, piyasada bir satın alma baskısı oluşturması beklentisi ortaya çıkıyor. El Salvador’da vatandaşlar devletin verdiği kripto para cüzdanı uygulamasını indirdiğinde, devlet de vatandaşların bu cüzdanına Bitcoin’leri gönderecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle