PancakeSwap Borsası Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Kripto para sektöründe en çok tercih edilen merkeziyetsiz borsalar arasında PancakeSwap (CAKE) platformu da yer almaktadır. Son dönemde yerli yatırımcılardan büyük ilgi gören PancakeSwap borsası nedir, nasıl kullanılır gibi soruların yanıtları ve daha fazlası yazımızda yer alıyor.

  PancakeSwap Borsası Nedir?

  PancakeSwap borsası, kripto para yatırımcılarının token alım satımı yapabildiği ve dijital varlıklarını yatırım havuzlarına stake edebildikleri bir otomatik piyasa yapıcıdır. PancakeSwap kullanıcıları, kripto paralarını AMM olarak adlandırılan otomatik piyasa yapıcısı üzerindeki merkeziyetsiz havuzlara kilitleyerek pasif gelir elde edebilirler. 

  PancakeSwap borsası, tipik bir merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamasıdır. Yatırımcılar, PancakeSwap platformu üzerinde havuzlara para yatırarak ya da protokole likidite sağlayarak “yield farming” yoluyla pasif gelir elde edebilirler. CAKE ise protokolün yerel kripto para birimi olarak piyasada işlem görmektedir. 

  PancakeSwap Borsası Ne Zaman Çıktı?

  Kripto para yatırımcılarının büyük ilgi gösterdiği PancakeSwap, 2020 yılının Eylül ayında ilk olarak kullanıma açılmış bir otomatik piyasa yapıcıdır. Bu platformun kullandığı Binance Smart Chain üzerinde çalışmaya devam etmektedir. BEP20 token standardına destek veren platform, kullanıcıların kilitledikleri varlıklar karşılığında gelir elde etmeleri için çeşitli alternatifler sunmaktadır. 

  Binance Smart Chain tabanlı Merkeziyetsiz Borsa (Decentralized Exchange, DEX) olarak çalışan PancakeSwap kurucuları net olarak açıklanmamıştır. İsmi açıklanmayan geliştiriciler tarafından hayata geçirilen borsa, kripto para yatırımcılarına çeşitli havuzlar üzerinden gelir elde etme fırsatı sunduğu için son derece popülerdir. 

  PancakeSwap CAKE Nasıl Alınır?

  PancakeSwap kripto para merkeziyetsiz borsadan CAKE satın almak oldukça basittir. Son dönemde yerli kripto para yatırımcıları tarafından da tercih edilen bu platformda CAKE stake etme avantajı da sunulur. Farklı cüzdanlara destek veren PancakeSwap, Binance Smart Chain (BSC) destekli olan şu dijital cüzdanlarda kullanılabilir:

  • MetaMask
  • TrustWallet
  • TokenPocket
  • WalletConnect

  Kripto para piyasasında PancakeSwap borsasının yerel kripto para birimi CAKE satın almanın en kolay yolu geleneksel kripto para borsalarını kullanmaktır. Yatırımcıların talepleri doğrultusunda kripto para sektöründe pek çok büyük çaplı borsa CAKE listelemeye devam etmektedir. Bunlar arasında sektörün en büyük borsası Binance dışında KuCoin, Gate.io gibi platformlar üzerinden CAKE token satın alınabilir. PancakeSwap protokolü üzerinden BSC uyumlu para birimlerinin CAKE tokene dönüştürülmesi de mümkündür. 

  PancakeSwap Borsası Nasıl Çalışır?

  DeFi dünyasının önde gelen platformlarından biri olan PancakeSwap tipik bir merkeziyetsiz borsa özellikleri gösterir. PancakeSwap üzerinden pasif gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için platformun çalışma sistemi şu şekilde özetlenebilir:

  • PancakeSwap havuzları üzerinden gelir elde etmek isteyen borsa kullanıcıları, tercih ettikleri yatırım çeşidine göre ellerindeki varlıkları sisteme kilitlerler. (stake)
  • Bu işlem için kullanıcıların stake edecekleri varlık çeşidine göre "Likidite Sağlayıcı (Liquidity Provider, LP)" olarak adlandırılan token cinsine dönüştürme işlemini tamamlamaları gerekir. 
  • Örneğin CAKE-BNB seçeneği üzerinden gelir etmek isteyen kullanıcının, o anki fiyatlardan hesaplanacak biçimde eşit miktarda PancakeSwap Coin (CAKE) ve Binance Coin (BNB) yatırması şarttır.
  • Havuzlara kilitlenen meblağ tutarına göre kullanıcı CAKE-BNB LP adlı token satın almış olur.
  • CAKE-BNB LP token ilgili havuza kilitlenerek yatırımcıya buradan pasif gelir vermeye başlar. 
  • PancakeSwap borsasında pasif gelir kazanmak isteyen her kullanıcı, sisteme kilitlediği meblağın havuzdaki oranı kadar gelir sağlar.
  • Borsadaki CAKE-BNB LP gibi tokenler aynı zaman FLIP olarak da adlandırılırlar.
  • Kullanıcılar tercihlerine göre sadece ellerindeki CAKE tokenleri sisteme kilitleyerek de gelir elde edebilir. Bu seçenekte CAKE dışında başka bir kripto para birimine gerek yoktur. 

  PancakeSwap Nasıl Kullanılır?

  PancakeSwap kullanımı şu şekildedir:

  • Binance Smart Chain (BSC) cüzdanı veya MetaMask kullanın.
  • MetaMask platformuna BSC’yi ekleyin.
  • Cüzdan kurulumu tamamlandıktan sonra PancakeSwap üzerinden alım satım işlemleri yapılabilir.
  • Kullanıcılar ödül kazanmak için PancakeSwap havuzlarına likidite sağlamalıdır.
  • Sadece BEP – 20 tokenlerinin değişimine izin verilir. 

  Avantajları Neler?

  Geleneksel kripto para borsalarında kullanılan emir defteri sisteminin bulunmadığı PancakeSwap protokolü, kullanıcılarına pek çok avantaj sunmaktadır. PancakeSwap borsasında doğrudan likidite havuzları üzerinden alım satım işlemleri yapılır. Borsa kullanıcılarına pasif gelir elde etmek için sunulan avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Yield farming yöntemine göre daha az kazanç sağlayan havuz sistemleri riski azaltmak için kullanılır.
  • PancakeSwap kullanıcısı likidite sağlayarak veya varlıklarını havuza kilitleyerek CAKE kazanabilir.
  • Ayrıca PancakeSwap borsasında düzenli aralıklarla piyango düzenlenir. İsteyen kullanıcılar ellerindeki CAKE tokenler karşılığında piyango bileti alabilirler. 
  • PancakeSwap borsasında yaklaşık 6 saat süren piyangolarda, 1 ile 14 arasında dört sayı rastgele seçilir. Biletinde bu dört sayının aynı sırayla bulunduğu kullanıcı ya da kullanıcılara piyango havuzunda toplanan paranın yarısı verilir.
  • Bu tür piyangolarda kazanan kullanıcılara ödülleri dağıtıldıktan sonra toplanan tokenlerin belli bir miktarı token yakım işlemi için ayrılır ve daha sonra yok edilir. 

  Sonuç Olarak

  BSC ağının kullanıcı sayısını artırmasının ardından popülerleşen PancakeSwap platformu, kullanıcılara merkezsiz borsa deneyimi yaşatıyor. Likidite havuzlarında token kilitleyerek pasif gelir imkanı da sunan PancakeSwap, avantajları ile göz dolduruyor. Ayrıca kendisine ait olan CAKE token ile de pek çok avantaja erişilebiliyor.

  Binance gibi büyük bir borsada kendisine yer bulan CAKE, PancakeSwap platformunu güçlendiriyor. Her geçen gün daha fazla kullanıcıyı bünyesine alan bu merkezsiz borsa takip edip kullanmaya değer bir proje sunuyor bizlere.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle