Kripto Para

BTC’nin mucidi Nakamoto’nun heykeli dikildi!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2009’da Japon yazılımcı Satoshi Nakatomo tarafından piyasaya sürüldü. 2009’dan bu yana öngörülemez şekilde büyüyüp gelişen Bitcoin, 2021 yılında tüm dünyanın gündemine oturdu. Macaristan’ın Budapeşte kentinde de Nakamoto’nun heykeli dikildi.

  Bitcoin (BTC), 2009 yılında kim ya da kimler olduğu hala bilinmeyen, hakkında yalnızca tahminler yürütülen “Satoshi Nakamoto” tarafından piyasaya sürüldü. Bununla birlikte kripto para piyasalarının da temelleri atılmış oldu. İlk dönemlerde dolar karşısında hiçbir değeri olmayan ve ardından 1 dolardan daha ucuz şekilde değerlenen BTC, 14 Nisan 2021 tarihinde 64 bin 890 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Sürekli büyüyen, yaygınlaşan ve kripto para sektörünün bugünkü haline ulaşmasını sağlayan BTC’nin yaratıcısı Nakomoto’nun heykeli Macaristan’da dikildi.

  Heykelin Dikildiği Parkta Steve Jobs’un da Heykeli Bulunuyor

  Macaristan’ın Budapeşte kentinde; Canon, Microsoft ve SAP gibi devasa teknoloji markalarına ev sahipliği yapan Graphisoft Park’a dikildi. Söz konusu teknoloji parkının içinde, bir diğer teknoloji devi Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un da bir heykeli yer alıyor. Satoshi Nakamoto’nun heykelinin dikilmesi fikrini ortaya atan ise kripto gazetecisi Andras Györfi oldu. Györfi, Hungary Today ile gerçeleştirdiği röportajında, Satoshi’nin gerçek kimliğinin aslında bir önemi olmadığını vurguladı.

  Andras Györfi, söz konusu röportajında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

  “Satoshi’nin tüm kripto para endüstrisini yarattığını düşünüyoruz. O Bitcoin’i yarattı, blok zincir teknolojisini yarattı. O bu pazarın Tanrısı.”

  Heykel Ne Mesaj Veriyor?

  Györfi’nin de vurguladığı gibi, gerçek kimliğinin bir önemi olmadığı fikri üzerine Satoshi Nakamoto’nun heykeli de anonim bir ifade ile yapıldı. İfadesiz yüz hatlarına sahip olan bronz anıt, kapüşonlu bir kişiyi gösteriyor. Bitcoin logosu olan pelerin benzeri kapüşonlu kıyafet, Nakomoto’nun da gizemini vurguluyor. Heykel, yaldızlı alüminyumdan ayna özellikleriyle tasarlandığı için bir de mesaj içeriyor. Heykele bakanlar kendisini gördüğü için, heykel “Hepimiz Satoshi’yiz” mesajı veriyor.

  Daha Önce de Nakamoto’nun Heykeli Sunulmuştu

  Satoshi Nakamoto’nun heykelinin dikilmesi fikri aslında ilk kez ortaya çıkmadı. Daha önce de 2018 yılında, Ukrayna’nın Kiev kentinde sanal bir Satoshi Nakamoto heykeli tanıtılmıştı. Bu heykel de anonim özellikler barındırıyordu.

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle