BTC mi fiziki altın mı? Usta analistler açıkladı

  Kripto para yatırımcılarını yakından ilgilendiren açıklamalar Matrixport araştırma ekibinden geldi. Usta analistler, altın ve Bitcoin (BTC) fiyatlarını kıyaslayarak yatırımcıyı heyecanlandırdı.

  Dijital altın olarak bilinen BTC ile ons altın arasındaki rekabet yeniden gündeme gelmeye başladı. Kripto analiz şirketlerinden Matrixport, son raporunda BTC ve altın yatırımını mercek altına aldı. Bu raporla her iki varlığın bir değer deposu olarak tercih edildiğinde ne tür farklılıklar olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.

  En büyük kripto para birimi BTC ile ons altın arasındaki bağın açık olduğunu belirten analistler, güncel verileri inceledi. BTC’nin dijital değer deposu sıfatına vurgu yapan uzmanlar, mevcut piyasa değerini 540 milyar dolar olarak açıkladı. Matrixport raporuna göre bu seviye, ons altın piyasa değerinin yüzde 10.8’ine denk geliyor.

  İlk Etapta 20-30 Milyar Dolarlık Giriş Olacak

  Söz konusu raporda altın ETF’lerinin 200 milyar dolar değerine ulaştığı belirtildi. Bununla birlikte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) masasında bekleyen spot BTC ETF başvuruları hatırlatıldı. Analist ekibine göre buradan gelecek onaylama ile birlikte BTC piyasasına 20-30 milyar dolarlık bir giriş yaşanabilir.

  Deneyimli analistler, BTC yatırımında özel anahtarların fiziki cüzdanlarda tutulmasının sağladığı avantajlara değindi. Bu sayede yatırımlara üçüncü tarafların el koyma riski ortadan kalkmış oluyor. Bu durum, BTC’nin altın yatırımına karşı daha avantajlı olmasını sağlıyor. Matrixport müdürü Markus Thielen yatırım sürecindeki dijitalleşmeye ayrı bir parantez açtı.

  BTC ve Fiziki Altın Yatırımının Geleceği

  Thielen, varlıkları fiziksel altın şeklinde saklamanın dijital çağda son derece demode olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Fiziki altın yatırımı aynı zamanda ülke sınırlarını geçerken önemli kısıtlamaları beraberinde getiriyor. Bitcoin bu ikileme bir çözüm sunarak değerin sınırlar arasında hızlı ve nispeten göze çarpmayan bir şekilde hareket etmesini sağlıyor.”

  Thielen mevcut teknolojik gelişmelere bakıldığında BTC’nin daha avantajlı olduğunu ifade etti: “Bitcoin’in birincil rolleri muhtemelen altına benzer bir değer deposu ve spekülatif bir finansal varlık olacaktır.” Bu rapor, kripto para yatırımcıları tarafından olumlu karşılandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle