Kripto Para

Türkiye’de kripto düzenlemesi adımları hızlanıyor!

  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör, kripto para piyasalarının düzenlenmesi konusuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Güngör, bu alanla ilgili yasal düzenlemelerin 2 ana başlıkta toplanacağını ifade etti.

  Tüm dünyada kripto para piyasaları çok geniş kitlelere ve sınırlara ulaştı. 2021 yılında hızla büyüyen sektör karşısında ülkeler de adımlarını hızlandırdı ve çeşitli düzenleme kararları ile bu alana müdahil oldu. Birçok ülkede görülen düzenleme adımları ülkemizde de atılmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Türkiye’de kripto para piyasalarının düzenlenmesi konusunda Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör açıklamalarda bulundu. Güngör, yasal düzenlemelerin 2 ana başlıkta toplanacağını açıkladı.

  Ali İhsan Güngör’ün Açıklamaları

  Kripto varlıkların 2 ana başlıkta yasal düzenlemeye alınacaklarını ifade eden Ali İhsan Güngör, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Yasal düzenleme iki ana başlıkta toplanacak. Kripto varlıkların ihracı ve kripto varlık hizmet sağlayıcı platformları. Platform kuruluşlarına lisans, kurucu ve yöneticilerin yeterlilikleri vb. şartlar getirilecek. Platformlarda kripto varlıkların saklanması hususu da ayrıca düzenlenecek. Fiyat manipülasyonlarına karşı denetleyici ve önleyici mekanizmalar söz konusu olacak. Bu konular bizi en çok zorlayan hususlar.”

  Türkiye’de Endişe Artmıştı

  Türkiye’de son dönemlerde Thodex ve VeBitcoin gibi kripto para borsalarının çöküşü ve “vurgun” iddiaları sonrası yerli kripto para yatırımcıları endişeye kapılmıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Türkiye’de kripto para konusunda düzenleme adımlarının atılması konusu birçok kez gündeme gelmişti. Platformlara getirilmesi gerektiği söylenen denetimler, platformlara lisans verilmesi gibi birçok başlık altında tartışılan konularda SPK tarafından adım atılmaya başlandı.

  SPK, Daha Önce Kripto Paraların Yetki Alanı Dışında Olduğunu Açıklamıştı

  Yaklaşık 2 ay önce SPK, yüzlerce şikayet gelmesi üzerine bir açıklama yapmıştı. Söz konusu açıklamasında SPK, kripto para sektörünün aslında kendi yetki alanında olmadığını dile getirmişti. Ayrıca SPK, kripto varlıkların yasal bir dayanağı olmadığını da ifade etmiş ve yatırımcılara risk gözetmeleri konusunda tavsiyelerde bulunmuştu.

  SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör, yaptığı yeni açıklamasında “lisans, kurucu ve yöneticilerin yeterlilikleri” ve “fiyat manipülasyonlarına karşı denetleyici ve önleyici” mekanizmalar geliştirileceğini dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle