PAX Gold (PAXG) Nedir? PAXG Hangi Borsada Var?

  Türkiye’de yerli yatırımcılar tarafından da büyük bir ilgi gören PAX Gold (PAXG), son dönemlerde kripto para piyasasının popüler varlıklarından biri haline geldi. Birçok yönüyle diğer kripto varlıklardan ayrılan PAXG ile ilgili olarak “Nedir, nasıl alınır ve hangi borsada var?” sorularının yanıtlarını bu rehber yazımızda bulabilirsiniz.

  PAX Gold (PAXG) Coin Nedir?

  Ethereum (ETH) tabanlı kripto varlıklar arasında yer alan PAX Gold (PAXG) Token, Paxos şirketi tarafından çıkarılmış olan ve altın destekli, ERC-20 tabanlı bir kripto para birimidir. PAXG Token’ın ERC-20 tabanlı olması, varlığın ETH protokolüne uyumlu olan tüm takas, hizmet ve cüzdanlara entegre olabilmesini sağlamaktadır. PAXG Token'ların her biri, Brink kasalarında saklanan 400 ons değerindeki London Good Delivery altın külçesinin 1 onsu ile desteklenmektedir. Uzmanlar, aylık olarak PAXG Token’larının, altın miktarının eş değerde olduğunu onaylamaktadır. 

  PAXG Projesi ve Whitepaper

  PAXG Token alan işlemciler, Paxos Trust Company tarafından saklanmakta olan fiziksel altınlara da sahip olmaktadır. İşlemciler, sahip oldukları PAXG Token’larını Paxos ile kullanabilmekte ve ABD doları cinsinden karşılık gelen değerini alabilmektedir. İşlemcinin, 430’dan fazla PAXG Token’a sahip olması durumunda bunları altın külçeleri karşılığında kullanma alternatifi de olacaktır. Külçe altının ya da genel olarak fiziksel altının miktarlara bölünmesi, taşınması ve altın ticaretinin zor olması, Paxos şirketinin PAX Gold’u yayınlamasında çıkış noktası olmuştur.

  Paxos şirketi PAX Gold’u yayınlamasının sebeplerini altın ticaretini kolaylaştırmak olarak açıklasa da şirket, bu projenin altın – kripto likiditesini de artıracağını düşünmektedir. Piyasada bu nedenle PAXG Token üzerinden birtakım yeni finansal ürünlerin geliştirilmesine fırsat tanınacağına dair beklentiler de yer almaktadır. PAX Gold (PAXG) Token ile ilgili daha detaylı bilgilere, teknik makale ve Whitepaper bilgilerine https://paxos.com web adresinden ulaşabilirsiniz.

  PAXG Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  PAX Gold (PAXG) Token, Paxos şirketi tarafından ortaya çıkarılmıştır. Paxos Trust Company, blok zinciri konusunda uzmanlaşmış, New York merkezli bir finans kurumu ve teknoloji şirketidir. Şirketin ürün teklifleri arasında kripto para birimi aracılık hizmetler ve takas hizmetleri bulunmaktadır. Şirket tarafından işletilmekte olan Bitcoin (BTC) borsası ItBit, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından lisanslanan ilk Bitcoin borsasıydı ve bu lisans şirkete, ABD’deki müşterileri için saklama ve takas yapma yetkileri vermişti. 2012’de kurulmuş olan Paxos’un merkezi New York’tadır ve bununla birlikte şirketin Londra ve Singapur’da da ofisleri bulunmaktadır.

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  PAXG Token 1:1 oranda altına endekslenmiştir ve bu nedenle PAXG fiziksel altını temsil etmektedir. PAXG Token’ın değeri bu nedenle de doğrudan o fiziksel altının gerçek zamanlı piyasa değerine bağlıdır. ERC20 tabanlı olan bu token, dünyanın her yerinde her an kolayca taşınıp takas edilebilir. PAXG Token’ın, diğer kripto para birimleri gibi madenciliği yapılmamaktadır ve dolaşımda bulunan tüm PAXG Token değerleri, Paxos şirketinin kasasındaki altın miktarına denk olacak şekilde piyasaya sürülmektedir. Doğrudan altın yatırımı yapmak istemeyen ancak portföyüne altın da eklemek isteyen yatırımcılar, portföy çeşitlendirmek için PAXG Token yatırımı yapmaktadır.

  PAXG Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  PAXG projesini piyasadaki diğer dijital varlıkların büyük bir kısmından ayıran birtakım özellikleri bulunmaktadır. Buna göre PAX Gold (PAXG) Token’ı benzersiz kılan özellikler şöyle sıralanabilir:

  • Düşük yatırım minimum değeri ile PAXG sayesinde her yatırımcı kolayca LBMA onaylı London Good Delivery külçe altınının bir bölümüne sahip olabilir.
  • Varlığın arkasındaki Paxos şirketi, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından düzenlenmiş bir trust şirketidir ve ayrıca PAXG, DFS tarafından da onaylanmış ve düzenlenmiştir.
  • PAX Gold, yatırımcıların LBMA onaylı Good Delivery altın külçeleri için kullanabilecekleri tek altın token’ıdır.

  Güncel PAXG Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 PAXG fiyatı %pax-gold+try% TL. Döviz cinsinden ise %pax-gold+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Pax Gold fiyatı 24 saatte %pax-gold+yuzde%.

  PAXG Token fiyatı, 1:1 oranda altına endekslenmiştir. PAXG Token daha önce Kasım 2019 ve Nisan 2020 dönemlerinde, piyasa genelinden sıyrılarak tüm zamanların fiyat rekorlarını kırmıştır. TL cinsinden 1 PAXG Coin 28.282 TL fiyat seviyesinde işlem görmektedir. PAXG Coin’in ETH ve BTC paritelerindeki değerleri ise Bitcoin ve Ethereum varlıklarının fiyat seviyelerine göre değişmektedir.

  PAXG Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  PAX Gold Token, yatırımcılarına beraberinde birtakım avantajlar sunmaktadır. Varlığın ortaya çıkışındaki temel amacı, aynı zamanda varlığın en çok öne çıkan avantajını da ön planda tutmaktadır. PAX Gold’un esas kullanım amacı, fiziksel altınların fiziksel olarak saklanmasının zorluğunun ortadan kaldırılmasıdır. Bu da dijital altın token’larının satın alınmasına ve saklanmasına olanak tanımaktadır. Genel olarak PAX Gold Coin’in avantajları ise şöyle sıralanabilir:

  • ERC20 tabanlı olmasından dolayı erişimi oldukça kolaydır. 7/24 dünyanın her yerinden taşınabilir ya da takas edilebilir.
  • Arkasında New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’ndan onaylı lisansı bulunan Paxos gibi köklü bir şirketin bulunması, projeyi güvenli kılmaktadır.
  • PAX Gold, Paxos platformu aracılığında geleneksel paralarla ve fiziksel altın karşılığında kolayca dönüştürülebilmektedir.

  PAX Gold (PAXG) Coin dezavantajları ise şöyle sıralanabilir:

  • ERC20 tabanlı token’lar arasında üst düzey bir rekabet vardır ve bu rekabet, PAXG fiyatını negatif yönlü etkileyebilir.
  • Kripto para piyasasındaki trendlere dahil olabileceği gibi, 1:1 oranda altına endeksli olmasından dolayı altın piyasasındaki düşüşlerden de etkilenmektedir.

  PAXG Coin Hangi Borsalarda Var?

  PAX Gold (PAXG) Coin listeleyen borsalar şöyle:

  • Binance
  • KuCoin
  • Uniswap (v2)
  • FTX
  • Kraken
  • Gemini
  • Bybit
  • Binance.US
  • FTX
  • Crypto.com Exchange
  • Tokocrypto
  • WazirX
  • Bitrue

  PAXG Coin Piyasa Bilgileri

  CoinMarketCap verilerine göre PAX Gold (PAXG) Coin, Mayıs 2022 itibariyle piyasa değeri bakımından en büyük 100 kripto para birimi arasında bulunmaktadır ve listede 82. sırada yer almaktadır. 9,3 milyar liranın üzerinde piyasa değeri bulunan PAXG Token’ın dolaşımda 328.823,72 arzı bulunmaktadır. PAXG Token’ların her biri Brink kasalarında tutulan London Good Delivery külçe altınının 1 onsu ile 1:1 oranda desteklenmektedir.

  PAXG Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  PAX Gold (PAXG) Coin satın almak için şu adımlar izlenir:

  • 1. Adım: PAXG Coin listeleyen borsalara girin.
  • 2. Adım: Hesap açma işlemlerini tamamlayın.
  • 3. Adım: Hesap onaylandıktan sonra alım-satım (işlem) sayfasına girin.
  • 4. Adım: Borsanın onay verdiği işlem çiftlerinde alım yapın.
  • 5. Adım: PAXG Coin’lerinizi güvenli cüzdanlarda/hesaplarda saklayın.

  Özet Olarak

  2012 yılında kurulmuş olan, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’ndan onaylı lisansı bulunan Paxos Trust Company tarafından ortaya çıkarılan PAX Gold (PAXG), 1:1 oranda London Good Delivery külçe altınının 1 onsu ile desteklenmektedir. Projenin ortaya çıkış amacı, fiziksel altının ticaretinin, saklama ve taşınma işlemlerinin ve bölünmesi zorluğunun ortadan kaldırılmasıdır. Uzmanlar, projenin arkasında Paxos şirketinin bulunuyor olmasının güven verici bir etken olduğunu belirtmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle